GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-09-2021 17:09   Güncelleme : 16-09-2021 17:09

‘Kemer’i her anlamda turizmin başkenti yapacağız’

Gazetemizi ziyaret eden AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, yapacakları çalışmalarla Kemer’i her anlamda turizmin başkenti yapacaklarını söyledi.

‘Kemer’i her anlamda turizmin başkenti yapacağız’

Ahmet Duran YENİGÜN

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Kındılçeşme, Beldibi Atatürk Parkı, doğalgaz, arıtma, hükümet konağı ve adliye yapımları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

KEMER’İN ARITMA SORUNU ÇÖZÜLECEK

Kemer'deki arıtmaların hepsinin hem teknik olarak hem kapasite olarak eksikliğinin ortada olduğunu ifade eden Minta, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız Büyükşehir Belediyesinin bu sorunun üstesinden gelemeyeceğini anlayınca bakanlık desteğiyle girişimlerde bulundu. Hatta bu yıl başlaması planlanıyordu, ama pandemiden dolayı biraz gecikme oldu. Muhtemelen önümüzdeki yıl arıtmalarda yenileme ya da yapılandırma konusu gündeme gelecek. Bakanlığımızın desteği ile Kemer’in arıtma sorunu çözülecek. Geçen bakanlığa gittiğimizde de bakanımızla görüştük tam başlaması ile ilgili net bir takvim yok, ama en kısa sürede hepsini tamamlayacaklarını söyledi” dedi.

‘ORTADA BİR ŞEY YOK, BEN NEYİ BOZDURAYIM?’

Kemer Belediyesi’nin Kındılçeşme Sahil Projesine de değinen Minta, belediyenin taahhütleri yerine getirmemesinden dolayı Milli Emlak’ın alanın boşaltılmasını istediğini belirterek, “Oradaki sıkıntı belediye Milli Emlak'tan yerin tahsisini almamasından kaynaklanıyor. Aralarında kullanımla ilgili sadece sözlü bir görüşme olmuş. Biliyorsunuz oradaki imar planı daha bitmedi, zaten imar planında bitmeyince o tahsis olayı yapılamıyor. Dolaysıyla tasarruf olayı olmuyor. Yani belediye sadece sözlü taahhüt vermiş, o yüzden de taahhütleri yerine getirmeyince mahkeme kararıyla Milli Emlak da boşalttırmış. en neyi bozdurayım? Ortada bir alınmış izin yok. Bir şey yok. İsmail Minta da kadı değil herhalde. Mahkeme kararını da benim verecek halim yok. Mahkeme o yönde karar vermiş. Belediye sıkıntılarını aşarsa çözerse yapar, ona kimsenin bir şey diyeceği yok. Ama burası neticede hukuk devleti her şeyin kanunu var, nizam-ı var” diye konuştu.

ÇAMYUVA'DAKİ GİBİ GÜNÜBİRLİK ALAN OLARAK HİZMETE GİRECEK

Beldibi Mahallesi’nde bulunan Atatürk Parkı ve Halk Plajı’nın önümüzdeki yıl sezon başlamadan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çamyuva Mahallesi’ne yapılan Halk Plajı gibi hizmete gireceğini bildiren Minta, “Atatürk Parkı bildiğiniz gibi milli parklar tarafından ihaleye çıkartıldı, hatta bir firmaya da verilmişti. Ancak turizm bakanımız duyarlı davrandı ve orman bakanımız ihaleyi iptal etti. Şu an Atatürk Parkı ve Çifte Çeşmelerin tahsisini Kültür ve Turizm Bakanlığı aldı. Bakanlığımız Allah kısmet ederse önümüzdeki yıl hem Atatürk Parkı hem de Çifte Çeşmeleri Çamyuva'da yapılan halk plajı gibi yapacak ve sezon başlamadan günübirlik alan olarak hizmete girecek. Beldibi daha kapsamlı olacak ve daha şık olacak. Bu proje Beldibi’ne nefes aldıracak. Daha doğrusu Kemer'e hem de Antalya'ya yakın olmasından dolayı Çamyuva’dan daha da hareketli olur diye düşünüyorum” dedi.

‘KEMER'E DOĞALGAZI GETİRECEĞİZ’

Kemer’e doğalgaz getirilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini ve konunun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından da yakından takip edildiğini belirten İsmail Selami Minta, doğalgazın Antalya’da ilk Kemer’e getirilmesi konusunda protokol yapıldığını hatırlatarak, “Antalya’dan ilçeye getirilmesi noktasında karadan olmadı, tüneller falan bir sıkıntı yarattı. Sonra Karayolları izin vermedi. Denizden getirilmesi de çok maliyetli olacağından vazgeçilmişti. Ondan sonra depolamayla Kemer’in sorunu çözülmesi konusunda görüşmeler oldu. Ama daha sonraki çalışmalarda Korkuteli-Elmalı-Kumluca hattından getirebilmesi konusunda bir çalışma oldu. Zaten Korkuteli'nde de çalışmalar başladı. Ama birkaç gün önce tekrar yaptığım görüşmelerde, ekiplerin çalışmalar yaptığı bilgisini aldım. Belki Elmalı-Kumluca hattını beklemeden direk Kemer'e bir hat ile alınma ihtimali de var. O konuyu bizzat sayın Dışişleri Bakanım Mevlüt Çavuşoğlu takip ediyor. Yani En kısa sürede Kemer'e doğalgazı getireceğiz. Neticede bizim otelcilerimiz diğer otelciler ile rekabet edemiyor. Ama Kemer’in bu ihtiyacını gidereceğiz. Yakından takip ediyoruz sayın bakanımız bizden fazla takip ediyor. Her gidişimizde aynı şeyi konuşuyoruz. Ekip çalışmalarının sonucunu bekliyor” şeklinde konuştu.

‘EKİM KASIM GİBİ BAŞLATMAYI PLANLIYORUZ’

Kemer’e yeni yapılacak Hükümet Konağı ve Adliye binası projelerinde her şeyin hazır olduğunu ve çalışmaların kısa sürede başlayacağını bildiren Minta, konuyu yakından takip ettiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz Adliye binasının ihalesi yapılmıştı. Onunla ilgili ufak tefek sorunlar var. Mustafa Köse vekilimiz ile görüştüm, o da bakan bey ile görüştü ve hiçbir sıkıntının olmadığını bildirdiler. En kısa sürede Kemer’in Adliyesi'ne başlayacağız. Şu anda 21 milyon parası her şeyi hazır. Sadece ihale sürecinde ve itirazlardan dolayı gecikme oldu. Onun da eksiklerini gideriyormuş ve bakanlık eksiklikleri giderdiği anda aynı kaldığı yerden devam edecekler. Hükümet Konağı konusunda da bakan bey ile en son görüşmemizde zaten projesi onaylandı ve her şeyi bitti. Kaymakamlık binamızın Ekim-Kasım ayı gibi başlatmayı planlıyoruz. Yani ihalesine bütün hepsini başlatacağız demişti sayın İçişleri Bakanımız. Meclis açıldıktan sonra tekrardan bir Ankara ziyaretinde bulunup o işi de netleştireceğiz.”

‘5 DÖNÜMLÜK ALANI EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE TAHSİS ETTİRDİK’

Hükümet Konağı arkasında bulunan yaklaşık 5 dönümlük bir alanın da Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis ettirdiklerini ifade eden Minta, “5500 metre civarında bir alan. Biz hükümet konağını görüşürken bakan beyden rica edeceğiz emniyet binasının içerisinde aynı şeyden yaptırabilir miyiz diye. Meclis açılınca milletvekillerimize Ankara'ya döndüğü zaman bakanımızı bir ziyaret edip bu konuyu hızlandırmak için bir girişimde bulunacağız” dedi.

‘30 YILDIR BİRİKEN SORUNLARI 4 YILDA BİTİRMEK BİRAZ ZOR’

Kemer’in 30 yıldır biriken sorunlarını 4 yılda çözmenin zor olduğunu ifade eden Minta, “Yıllardır bu işin içerisindeyiz. Kemer’in sorunlarını biliyoruz ve gerçekten çok ciddi sorunlarımız da var. Yani yapısal anlamda ilçe olmanın gerekli olduğu bir takım altyapılar maalesef yıllardır olmadı. Şimdi gerçekten güçlü bir iktidar var, ama biz de takdir edersiniz ki 4 yıldır ilçe başkanıyız. Kemer’in 30 yıldır biriken sorunu 4 yılda bitirmek de biraz zor haliyle. Ama işte bu zaman zarfında 2 tane seçim geçirdik ve ciddi sıkıntılar yaşandı. Ama biz bütün planlamasının hepsini yaptık. Daha ben geldiğimde Kemer'de bina yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Yer bile yoktu. Hepsini biz çözdük. Vekillerimizin bakanımızın ve il başkanımızın desteği ile 2023 seçimlerinden önce hem adliye Hem hükümet Konağı kesinlikle bitireceğiz” şeklinde konuştu.

‘KEMER’İ HER ANLAMDA BAŞKENT YAPACAĞIZ’

Idyros Antik Kenti’ne yapılması planlanan Sualtı Müzesi ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ‘Kargasını siz yapın diğer tarafını biz takip edelim’ sözünü hatırlatan Minta, “Ben göreve geldiğim günden beri söylediğim bir şey var; ‘bu sorunların çözülebilmesi için hem yerelin hem de genelin aynı havayı teneffüs etmesi lazım.’ Bundan kastım yani biz şimdi genel manada Kemer'e hizmet getirme noktasında gayret ediyoruz. Ama işin yerel ayağı boşta kalıyor. Birçok şeyi çözemiyoruz. Kemer'de bu işi asıl organize etmesi gereken öncülüğünü yapması gereken yerel idaredir. Tamam, biz siyasi olarak bütün kanalları açacağız. İktidardan destek alacağız. Ama yerel idarenin de buna sahip çıkması, destek olması lazım. Yıllardır evimiz Kemer'de yaşıyoruz. Hiç yerel idarenin bu yönde gayreti olmadı. Her şey lafta kaldı. O yüzden ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ama biz yine yıldık mı? Yılmıyoruz. Elimizden geldiği kadar hatta daha fazlasını genel idare ile yapmaya çalışacağız. Zaten artık halkımızda Kemer'de bu işin bu şekilde yani ikisinin bir arada olursa hizmetin gelme noktasında daha faydalı olacağının bilincine vardı. İnşallah 2023'te ve 2024'te hem geneli hem yereli Kemerlilerle beraber el ele vererek, gönül gönüle vererek bir araya getireceğiz. Kemer’imizin yıllardır bu çözülemeyen kronikleşmiş sorunlarını hep beraber çözeceğiz. Yıllardır Kemer'de turizmin başkentiyiz’ deniliyor, bana göre sadece sözle bir yere varılmaz, gereğini yapmadıktan sonra nasıl başkent olunacak? İnşallah bundan sonra her anlamda Kemer’i başkent yapacağız” dedi.