SPOR
Giriş Tarihi : 21-04-2022 00:02

Kemer’de zirveden denize enduro heyecanı

Dünyada karlı dağ zirvesinde başlayıp denizde biten tek yarış olması bakımından ayrı bir özelliğe sahip Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışı 23 Nisan’da başlıyor. 14 ülkeden yaklaşık 150 sporcunun katılacağı yarış öncesi Tahtalı Dağı’ndaki Olympos Teleferik’de basın toplantısı düzenlendi.

Kemer’de zirveden denize enduro heyecanı

Ahmet Duran YENİGÜN-Şüheda PARTAL

Kemer Belediyesi ana sponsorluğunda 23-24 Nisan günü yapılacak olan Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışı öncesi 2 bin 365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı’ndaki Olympos Teleferik’te yapılan basın toplantısına, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediye Meclis Üyesi ve Kemer Enduro Motosiklet Kulübü (KEMK) Başkanı Semih Özdemir, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Temsilcisi Ayşegül Zeybek Uçar, yarış koordinatörü Ömer Nizam, Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, Güney Afrikalı bisikletçi Sharjah Jonsson, Rus bisikletçi Kiril Cherkashenko, Kemerli sporcu Osman Minta ve basın mensupları katıldı.

Türkiye Bisiklet Federasyonunun faaliyet takviminde yer alan Sky To Sea Enduro Bisiklet Yarışı’nın 2. Ayağına 14 ülkeden yaklaşık 150 sporcu katılacak. Organizasyon, Türkiye’nin en ekstrem bisiklet yarışlarından birisi olmasının yanında, dünyada karlı dağ zirvesinde başlayıp denizde biten tek yarış olması bakımından ayrı bir özelliğe sahip. 34 kilometrelik parkurda sporcuların adeta dayanıklılıkları test edilirken, etap üzerinde karlı dağ geçişlerinin yanı sıra Olympos dağının çarşak kayalıkları, dere yatakları, orman içerisindeki zorlu patikalar geçilerek Türk rivierasının en güzel sahillerinden birisi olan Kemer plajına kurulacak denize atlayış rampası ile sporcular Akdeniz’le buluşacak.

TOPALOĞLU: KEMER’İN TANITIMI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı konuşmada, Kemer’in dünyanın en iyi turizm bölgelerinden biri olduğunu söyledi. Turizmi çeşitlendirmek için ellerinden geleni yapmaya devam ettiklerini anlatan Belediye Başkanı Topaloğlu, “Turizmi yıllardır çeşitlendirmeye çalıştık. Bununla ilgili olarak önümüzdeki günlerde yüzme yarışı, Run To Sky, Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları, yol bisiklet yarışı, su altı günleri gibi organizasyonlar yapacağız. Bu tür organizasyonlar Kemer’in ve Türkiye’nin tanıtımı için çok önemli. Kemer Belediyesi olarak bu tür organizasyonların her zaman içerisinde olduk ve olmayı da sürdüreceğiz. Bu yarışı dünya şampiyonasına çevirmek için de ayrıca çalışacağız. Yarışa katılacak olan tüm sporculara başarılar diliyorum. Yarışta emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÖZDEMİR: COĞRAFYAMIZ ÇOK UYGUN

SeaToSky ve SkyToSea organizatörü meclis üyesi Semih Özdemir de her yıl düzenledikleri Seo To Sky Enduro Motosiklet Yarışlarının tam tersi olan Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışlarını düzenlemekten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Sporcuların zor şartlar altında yarışacağına değinen Özdemir, “Sea To Sky’a ilk başladığımızda sadece yurt dışından bir tane Alman yarışmacımız vardı ki, bu yıl 13’ncüsünü yapacağız. Bisiklet enduro yarışımızda yaklaşık 14 yabancı katılımcı var, buda iyi bir başarı. Türkiye’de bisiklette enduro serisi bu yıl başladı. Önümüzdeki yıl bunun artacağını düşünüyorum. Sporcularla sohbet ederken bölgemizin bu spor için uygun olduğunu tasdik ettiler. Güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Tabi burada Sea To Sky dönemi de var, birlikte organize ediyoruz ve aynı organizasyonun tersini yapıyoruz. Branş yine enduro ve zor şartlar. Bisikletin en zor olan versiyonu ki bizim coğrafyamız bunun için çok uygun, Bütün katılımcılara şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

YORULMAZ: SPOR TURİZMİNİN ÇOK BÜYÜK BİR PARÇASI

KETAV Başkanı Yorulmaz, dünyada ilk olması bakımından Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışının çok önemli olduğunu belirterek, “Turizm 2016’dan beri zor günler geçirdi. Turizm çeşitliliği konusunu ele alırsak bu yarış çok önemli. Spor turizminin çok büyük bir parçası. Güneş, kum ve güneş olayının dışına çıkmak zorundayız. Bu tip organizasyonları zaten çoğaltmaya çalışıyoruz. Dünyada tek olması benzersiz olması itibariyle de çok önemli bir organizasyon. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

GÜMRÜKÇÜ: KEMER’E BÜYÜK KATKISI OLACAK

Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü de teleferik olarak yaz sezonuna hazır olduklarını belirterek, yarışların Kemer’e büyük katkısı olacağına inandığını kaydetti. Kemer’e katkısı olan tüm spor organizasyonlarına destek olduklarını belirten Gümrükçü, şunları söyledi:

“Rus ve Ukrayna bölgesindeki müşteriler buraya gelmeye başladıktan sonra şu ana kadar öyle veya böyle turizm iyiydi. Fakat uçağın düştüğü sene biz bir şey gördük. Esasında tek pazarın ne kadar yanlış ne kadar sakıncalı olduğunu gördük. Bu bir uyarıydı ve bu uyarıları ben o zaman da yaptım. Hepimiz konuştuk. Şimdi Ukrayna pazarı neresinden baksak 5 yıl yok. Fakat Rusya pazarını da ben çok iyi görmüyorum. Çünkü Rusya bugün savaşı bitirse yine bir 5 yıl onu rahat bırakmayacaklar ve toparlanması uzun sürecek. Belirli oteller burada doluluğu yakalar. Benim önerim uzun devreli bütün söz sahibi olanlarla bir toplantı yapıp bunu anlatılmalı ve uzun vadeli bir program geliştirmeli. Kemer’i çok pazarlı yapabilmek için tekrar, bu kaçınılmaz bir şey. Biz başından beri motosiklet olsun koşu olsun bisiklet olsun her zaman her türlü desteği veriyoruz ve bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.”

NİZAM: KEMER'İN ROLÜ BÜYÜK

Yarış Koordinatörü Ömer Nizam, yarış ile ilgili bilgiler verdi. Nizam, yarışlara 150’ye yakın sporcunun katılacağını ifade ederek, sporcular Tahtalı Dağı’nın karlı zirvesinden denize ineceklerini söyledi. Yarışçıların toplamda 34 kilometrelik etapta pedal çevireceklerini anlatan Nizam, “Dünya üzerinde karda başlayıp deniz seviyesinde biten başka bir yarışın olmayışı bu etkinliği çok özel kılıyor. Kemer Bisiklet Rotaları Projesininde en özel rotalarından birisi olan yarış parkurumuzun uzunluğu 34 km. Sporcular parkurda karlı zeminin dışında kayalık dağ yamaçları, taşlı dere yatakları, zorlu patikaları geçerek Kemer sahilinde plaja yerleştirilmiş denize atlama rampasından denize atlayarak finiş görecekler. Bu yarışın geçtiği etaplar ve coğrafya Türkiye'de bisiklet turizmi tanıtımını açık ara en iyi şekilde yapabilecek içeriği oluşturmak için biçilmiş kaftan. Türkiye'de alternatif sporların giderek ilgi çeker hale gelmesinde Kemer'in rolü büyük. Yapılan enduro motosiklet yarışları, dağ bisikleti yarışları, yol bisikleti yarışları, dağ koşu yarışları gibi faaliyetlerde ve spor turizminde bir destinasyon haline gelen Kemer günden güne daha da markalaşıyor. Yapılan işler ve harcanan emekler ülkemizin değerleri arasına girip karşılık buluyor. Tüm bu gelişmeler yanında, Türkiye Bisiklet Federasyonu başkanımız Emin Müftüoğlu'nun tekrar başkanlığa seçilmesi, bizi daha çok bisiklet disiplinini bir şemsiye altında toplayabilecek bir faaliyet için umutlandırdı. Bu nedenle Türkiye Enduro Dağ Bisikleti Şampiyonası oluşturuldu ve biz de etkinliğimizi bu seri içerisinde yer alan resmi bir yarışa çevirerek, hem ulusal hemde Uluslararası çapta bir yarışın fitilini ateşlemiş olduk. Burada Olympos Teleferik ayrı bir başlıkla teşekkür edilmesi gereken kurumların başında geliyor. Neredeyse her karşılaşmamızda, her vesilede "dağ bisikleti etkinliği yapmıyor muyuz" sorusu ile ilgilerini hiç eksik etmeyen Genel Müdürümüz Haydar Gümrükçü’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

MİNTA: TÜM SPORCULARI LİMİTLERİNE KADAR ZORLAYACAK

Kemerli bisikletçi Osman Minta da parkurun tüm sporcuları çok zorlayacağını belirterek, kıyasıya bir mücadele olacağını kaydetti. Minta, “2365 metre gibi karla kaplı bir alanda başlayıp deniz kenarında denize atlayarak iniş göreceğimiz ve tüm sporcuları neredeyse limitlerine kadar zorlayacak bir etap. Böyle organizasyonlara her zaman katılamıyoruz çünkü çok fazla sayıda yapılan bir organizasyon değil. Organizasyonların büyüklüğünden dolayı yurt dışından katılan bir çok arkadaşımız da oldu çünkü bu zorlu yarış onların da ilgisini çekti” diye konuştu.

JONSSON: BURADA YARIŞACAK OLMAKTAN MUTLUYUM

Güney Afrikalı bisikletçi Sharjah Jonsson, Kemer’de olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Etapları çok beğendim. Daha ileriye gitmek için elimden geleni yapmaya hazırım. Buradaki parkur, dünya çapında düzenlenen yarışlardaki parkurlara çok benziyor. Eksik bir şey görmedim. Etaplar çok zorlayıcı. Burada yarışacak olmaktan dolayı mutluyum” diye konuştu.

Rus bisikletçi Kiril Cherkashenko, daha önce 2017’de Kemer’e geldiğini hatırlatarak, “Yaklaşık 20 yıldır dağ bisikleti sporu yapıyorum. Kemer’deki coğrafyayı çok beğeniyorum. Daha önce Kemer’deki parkurları kullandım ve çok zorlayıcı. Gittiğim her yerde buranın çok iyi olduğunu anlattım ve reklamını yaptım. Organizasyonda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Basın toplantısının ardından bisikletçiler karlı zirvede küçük bir gösteri sundu. Gösteri sırasında bazı sporcular zor anlar yaşarken bazıları da düştü.

AdminAdmin