TURİZM
Giriş Tarihi : 12-05-2022 22:33

Kemer’de yasak isyanı!

Eğlence sektörünün kaldırılmasını talep ettiği gece müzik yasağının saati değişti. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile müzik yasağı saatinin 01.00'e alındığını bildirdi. Kararın ardından başta sanatçılar olmak üzere siyasiler ve eğlence sektörü temsilcileri maske ve mesafe gibi kısıtlamalar kaldırılırken müzik yasağının kaldırılmamasına tepki gösterdi. Müzik yasağı saatinin 01.00'e alınmasına bir tepki de Kemer’den geldi. İlçedeki eğlence sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleri Bodrum, Side, Alanya gibi turizm bölgelerinde müzik yayını yaparan işletmelerin gece saat 04:00’e kadar açık olduğunu iddia ederek, Antalya Valiliği’ne seslendi. Saatlerin tekrar düzenlenmesini isteyen işletme sahipleri, 2 yıldır mağdur olduklarını ve kararın ardından elemanlarını da dağıttıklarını söyledi.

Kemer’de yasak isyanı!

Ahmet Duran YENİGÜN

Türkiye'de pandemi süreci ile birlikte alınan tedbirlerden birisi de müzik yasağı olmuştu. Salgın nedeniyle sosyal mesafeyi azaltmak amacıyla alınan müzik yasağı, 00.00'dan sonra olarak belirlenmişti. Sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlaması, maske gibi konularda normalleşme süreci başlamış ancak müzik yasağına ilişkin bir düzenleme yapılmamıştı. Yaklaşan yaz mevsimi ve beraberindeki turizm hareketliliğine bağlı olarak 00:00'da başlayan Müzik Yasağı saatlerinin uzatılmasına dair talepler Sağlık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, İçişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından yeniden değerlendirildi. Yapılan görüşmelerin ardından, müzik yayın saatinin gece 01.00’e kadar uzatıldığı açıklandı.

Alınan yeni karara göre; ilgili kanun/ mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla ülke genelinde müzik yayını yapılabilme süresi saat 01.00’e kadar uzatıldı. Kolluk birimlerince yapılacak olan denetimlerde işletmenin canlı müzik izni olup olmadığı, belirlenen saat aralığı dışında müzik yayını yapılıp yapılmadığı gibi hususlara özellikle bakılacak. Kolluk birimlerinin denetimlerinde halkın huzur ve sükununu bozacak ve çevreyi rahatsız edecek şekilde ilgili mevzuatta belirlenmiş çevresel gürültü seviye değerlerinin üzerinde müzik yayını yapan işletmeler ve/veya kişiler hakkında yetkili idarelere gerekli bildirimde bulunulacak.

Kararın ardından başta sanatçılar olmak üzere siyasiler ve eğlence sektörü temsilcileri maske ve mesafe gibi kısıtlamalar kaldırılırken müzik yasağının kaldırılmamasına tepki gösterdi. Müzik yasağı saatinin 01.00'e alınmasına bir tepki de Kemer’den geldi. Deniz Caddesi üzerinde bulunan diskoların önünde bir araya gelen işletme sahiplerine Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül de destek verdi. İşletme sahipleri Bodrum, Side, Alanya gibi turizm bölgelerinde müzik yayını yaparak işletmelerin gece saat 04:00’de kadar açık olduğunu iddia ederek, Antalya Valiliği’ne seslendi.

‘KENDİM ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYORUM’

Kaptan Türkü Bar işletme sahibi Levent Doğanay, “Benim bütün müşteri potansiyelim yerli. Buradaki dükkanlar gece 12’de kapanıyor. Saat 01’de benim mekanımın kapanıyor olmasıyla benim bir saatlik çalışma sürem oluyor, bir saat ne benim için ne de gelen müşteri için bir anlam ifade eder. Şu anda sene başında topladığım 5 kişilik kadromu iş olmadığından dolayı dağıttım ve kendim çalışmak zorunda kalıyorum. Çağrıda bulunmaktan başka çare kalmadı. Artık birileri buna müdahale etmeli ve bize bir çıkar yol göstermeli” diye konuştu.

‘01’E KADAR EĞLENCEMİ OLUR?’

İşletme Sahibi Mustafa Üner de, “Bu müzik yasağından dolayı şuanda çok mağdur durumdayız. Hepimizin çalışan personelimiz var. Turist eğlenceye geliyor ve eğlencede saat 12’de kapanıyor. Yeni yasayla 01’e çekildi ama, 01’e kadar eğlencemi olur? Türkiye’nin her tarafında sabaha kadar müzik var, bir Kemer’de bu saat kısıtlaması var” dedi.

‘ESNAF OLARAK HERKES ŞİKAYETÇİ’

Kemer’de esnafların bu uygulamadan şikayetçi olduğunu ifade eden Happ Bar-Apart işletmecisi,

“Sıkıntımız saatlerle ilgili. Bayramda Türkiye’nin her yerinden Konya’da bile misafirlerimiz geldi. Oralarda işletmelerin saat 4-5 e kadar müzik yaptıklarını bize söylüyorlar. Canlı görüntüler atıyorlar. Biz burada gece 12’de kapatmak zorunda kalıyoruz. Sadece barcı olarak da değil Kemer esnafı olarak herkes şikayetçi. Yetkililerin artık bu durumu düzeltilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘DİĞER YERLER SAAT 4’E KADAR ÇALIŞIYOR’

Bodrum, Side, Alanya gibi yerlerde mekanların gece saat 04:00’e kadar açık olduğunu beliren Paplo Bar işletmecisi de, “Bu müzik yasağı ile ilgili 2 senedir sıkıntımız var. Zaten 30-40 personel çalıştırıyoruz. Yani yıllardır turizmdeyiz. Antalya’da işletmeler saat 4-5’e kadar çalışıyor, biz saat 12’de hemen kapanıyoruz. Bu işe bir çare bulunmasını istiyoruz. Valimize sesleniyoruz, sesimizi duymasını istiyoruz. Bodrum, Side, Alanya, Muğla’da her yerde saat 4’e kadar açık, orası da turizm bölgesi burası da. Bu durumdan mağduruz valimizden yardım istiyoruz” dedi.

Magnum Bar işletme müdürü de, “Bu saat yasağından dolayı mağduriyet yaşıyoruz. Tam sezon açılmışken, iş hızlanmışken ve para kazanacağımız zaman yasaklardan dolayı müziği kesmek zorunda kalıyoruz. Bu konudan mustaribiz. Yardım istiyoruz ve bir an önce çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

‘ESNAFIMIZIN ÖNÜNÜ AÇMAK LAZIM’

İşletmecilere destek veren Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül ise, “Saatler konusunda belediye olarak biz bir şey yapamayız. Arkadaşlara destek olmak için buradayız ve arkadaşlar sonuna kadar haklı. Kemer’in bir denizi var birde eğlence mekanları, turistler de bunun için geliyor buraya. Kaleiçi’nde saat 3-4’e kadar müzik oluyor, ben kendimde gidiyorum. Alanya’da yine aynı şekilde. Kemer’de neden olmuyor? Yani buna kaymakamımızın valimizin bir el atması lazım. Bu arkadaşlara yazıktır. Pandemiden dolayı 2 yıldır bu yasaklar devam ediyor. Daha önce yoktu böyle bir uygulama 2 yıldır var. Pandemide bittiğine göre esnafımızın bir önünü açmak lazım” dedi.

AdminAdmin