GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-02-2021 14:58   Güncelleme : 26-02-2021 14:58

‘Kemer’de shopping istemiyoruz’

Kemer’in Kiriş Mahallesi’nde bulunan 5 yıldızlı Alva Donna World Palace Otel, toplantı salonu olarak kullandığı binayı yapı kayıt belgesi alarak alışveriş merkezi (AVM) olarak açmak istemesine başta Kiriş Mahallesi esnafı olmak üzere Kemer’deki esnaflar tepki gösterdi. Bina için otele kesinlikle ruhsat verilmeyeceğini bildiren Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Biz Kemer Belediyesi olarak otel yetkililerine binanın öyle bir kullanıma açılamayacağını ve kesinlikle ruhsat vermeyeceğimizi bildirdik” dedi.

‘Kemer’de shopping istemiyoruz’

Ahmet Duran YENİGÜN - Maksut TEMİZEL

Kemer’in Kiriş Mahallesi’nde bulunan 5 yıldızlı Alva Donna World Palace Otel, toplantı salonu olarak kullandığı bina için imar affından yararlanarak yapı kayıt belgesi aldı. Daha önce kumarhane olarak da kullanılan bina için yapı kayıt belgesini alan otel, binada tadilata başlarken, Kemer Belediyesi’nden ruhsat almak için başvuruda bulundu.

Kemer Belediyesi ise başvuru üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazılı olarak konu hakkında görüş istemiş ve bakanlığın gönderdiği yazıda, “Bakanlığımızdan 03.07.2012 tarihli ve 13646 sayılı 5 Yıldızlı Otel Turizm İşletmesi belgeli olan tesisin yapı kayıt belgesi ile bağımsız bölüm oluşturulmasının Turizm tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik açısından sakıncası bulunmamaktadır. Diğer taraftan, imar kanunları ve plan uygulamaları görev, yetki ve sorumluluk alanınızda kaldığından yukarıda yapılan plan hükümlerine ilişkin açıklamalar dikkate alınarak, konunun tarafınızca değerlendirilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim” denildi.

Bunun üzerine binayı alışveriş merkezi (AVM) olarak açmak isteyen otele Kemer Belediyesi ruhsat vermezken, otel yetkilileri Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak Kemer Belediyesi’nden ruhsat alamadığını bildirdi. Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de yapılan başvuru sonrası Kemer Belediyesi’ne yazı göndererek ruhsatın neden halen verilmediğini sordu.

TOPALOĞLU: KESİNLİKLE RUHSAT VERMEYECEĞİMİZ

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, bina için otele ruhsat verilmeyeceğini bildirdi. Kemer’de yeni ticari alanlara gerek olmadığına işaret eden Başkan Topaloğlu, “Biz Kemer Belediyesi olarak otel yetkililerine binanın öyle bir kullanıma açılamayacağını ve kesinlikle ruhsat vermeyeceğimizi bildirdik. Bakanlıktan bize olur yazısı getirmelerine rağmen biz ruhsat vermeyeceğimizi açıkça söyledik” diye konuştu.

Otelin binayı alışveriş merkezi (AVM) olarak açmak istemesine ise başta Kiriş esnafları olmak üzere Kemer’deki esnaflar da tepki gösterdi.

ŞEKER: ESNAF HAKLI OLARAK KAYGI DUYUYOR

Kiriş Mahallesi’nde otel işletmecisi turizmci Rahman Şeker, “Bugünlerde Kemer ve Kiriş esnafını uzun zamandır tedirgin eden çok sıkıntılı bir durum vardır. Bu tedirginlik her geçen gün daha da büyüyerek esnafa büyük üzüntü, kaygı ve umutsuzluk yaratmakta olup gün boyu yapılan sohbetlerde herkesi meşgul etmektedir. Kemer Kiriş’ te cadde üzerine bulunan Alva Donna World Palace Kemer Otele ait olan ve kongre merkezi olarak anılan bir bina vardır. Bu bina yıllar önce Kumarhanelerin açık olduğu dönemde ‘Kumarhane’ olarak işletilmiş idi. Şimdi bu binaya bir alışveriş merkezi yapılmak istenildiğini ve ruhsat almak için girişimlerin yapıldığını hatta ilgili binada tadilat işlerinin başladığını gözlemliyoruz. Hal böyle olunca Kemer ve Kiriş’te bulunan tüm esnaf haklı olarak büyük bir kaygı duyuyor” dedi.

‘AÇILMASINA MÜSAADE EDİLMEMELİ’

“25.02.2021 tarihinde Kemer esnafı ve mülk sahipleri birlikte bir toplantı yapıp bu konunun sonuna kadar takipçisi olunacağı ve bu AVM’nin açılmasına asla izin verilmemesi gerektiği bunun bir ‘ekmek kavgası’ sorunu olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardır” diyen Şeker, “Yapılması Gerekenler; Kemer Belediyesi, ilgili şirketin ruhsat başvurusunu değerlendirirken kanuna aykırı bir işlem yapmaması ve ruhsat vermemesinin gerekçeleri ilgili birimlere zamanında ve detaylı olarak anlatması ve baskılara boyun eğmemesi gerekmektedir. Ayrıca bu durumdan muzdarip olan mağaza sahip ve işletmecilerinin Kemer belediyesine ve Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikâyet dilekçesi vermesinde fayda vardır. Biz de konunun sonuna kadar takipçisi olarak tüm gücümüz ile bu alışveriş merkezinin açılmasına müsaade edilmemesi için çalışacağız” diye konuştu.

ÇİLENGİR: BELİRLENEN ALANLARIN 50 KATI BÜYÜDÜ

Koronavirüs nedeniyle esnafların zor durumda olduğu ve ticaretin bitme noktasına geldiği Kemer’de yeni ticari alanların oluşturulmasına anlam veremediğini bildiren KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, Kemer’de esnafın artık isyan etme noktasına geldiğini belirterek, “Bir şehrin planı vardır ve bu planda alışveriş merkezleri ve yaşam alanları belirlenir. Ticaret bu belirlenen alanlarda yapılır ve gelirler o bölgede yaşayanların kalkınmasını sağlar. Kemer’de ticaret alanları dünya bankası tarafından belirlenmesine rağmen belirlenen alanlarının 50 katı büyüdü” dedi.

‘DAHA NE KADAR GÖZ YUMACAKSINIZ?’

Son yıllarda büyük otellerin kendi işinin dışına çıktığına işaret eden Çilengir, “Konaklamadan elde ettiği gelirin 10 katını lobilere yaptığı ticarethanelerden kazanma peşine düştü. Kiriş’te bulunan bir otelin eskiden kumarhane olarak işletilen 1059 metrekarelik alanı shopping center'e dönüştürmek istiyorlar. Başka birileri ise Kemer merkezde orman dairesinin olduğu yere AVM planlıyor. Kemer’de yaşayan herkesin şu soruları cevaplamasını istiyoruz; Son yıllarda turizm gelirlerinden bölge halkı ne kadar yararlanıyor? Gelirlerin tabana yayılmaması sizlerin ekonomisini kötüleştirmedi mi? 3 kuruşluk şahsi çıkar uğruna yarınlarımızın satılmasına daha ne kadar göz yumacaksınız? Kemer’de ticaretin alanı rantçıların elinde. Utanmasalar okulları ve camileri de shoppinge dönüştürecekler” diye konuştu.

‘YENİ TİCARİ ALANA ‘DUR’ DİYELİM’

Kemer’de bulunan shopping sayısının Çeşme, Marmaris, Kuşadası, Bodrum, Side, Manavgat ve Alanya’da olanların tamamından fazla olduğunu belirten Çilengir, “Her gün yeni bir shopping açma girişimi var. Kemer’de yaşayan bizler karar vermek zorundayız. Ya mevcut ticaret alanlarının tamamını yıkıp ticareti otellere, shoppinglere ve yeni kurulacak AVM’lere bırakacağız, ya da hep birlikte turizm gelirlerinin tabana yayılması için elimizi taşın altına koyup; Kemer’de yeni ticari alana ‘dur’ diyeceğiz” dedi.