YAŞAM
Giriş Tarihi : 13-06-2024 22:07

Kemer’de kurban satış ve kesim yerlerine denetim

Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesi ilçedeki kurban satış ve kesim yerlerini denetledi. Müdürlüğe bağlı veteriner hekimler tarafından hayvanların sağlığını, kulak küpelerini, pasaportlarını ve hayvanlara ait sevk raporları gibi resmi evrakların olup olmadığı konusunda kontroller gerçekleştirilirken, kesim yerleri ise hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını denetlendi.

Kemer’de kurban satış ve kesim yerlerine denetim

Şüheda PARTAL

Kemer Kaymakamlığı 2024 yılı Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararınca Kemer Belediyesi’ne ait 2, şahıs ve firmalara ait 11 satış yeri ile yine Kemer Belediyesi’ne ait 3, şahıs ve firmalara ait 12 kurban kesim yeri olarak belirlenmesinin ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesi denetimlerini arttırdı. Satış yerlerinde hayvanların kontrolünü yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, resmi gazete ve komisyon kararı uyarınca her türlü denetim ve kontrollerin devam ettiğini, bayram süresince de denetim ve kontroller taviz verilmeksizin devam edeceğini söyledi.

Denetimlerde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı veteriner hekimler, hayvanların sağlığını, kulak küpelerini, pasaportlarını ve hayvanlara ait sevk raporları gibi resmi evrakların olup olmadığını kontrol ederken, kesim yerleri ise ilgili hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını denetlendi.

Kurallara uymayanlar hakkı gerekli cezai işlemlerin yapılacağını bildiren İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları da hastalıklı ve yaşı tutmayan kurbanlık hayvan almamaları konusunda uyardı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığımıza ait ‘Tarım Cebimde’ telefon uygulaması üzerinden hayvan hakkında kulak küpesi üzerinden bilgi edinilebilecek olup, kurbanlık hayvanlar için mutlaka dişlerine bakılarak yaş tayini yapılması gerekmektedir. Kurbanlık hayvanlarda kesim öncesinde özel veteriner hekiminize mutlaka hastalık ve gebelik muayenesi yapılması gerekmektedir. Dişi hayvan kesilecekse damızlık değeri yitirmiş olanlar tercih edilmelidir. Kurban kesiminde Hidatik Kist, Şarbon, Brucelloz, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Tüberküloz gibi hastalıklara karşı uyanık olmalı, hayvanda kesim öncesi ve kesim sonrasında anormal durum tespit edilmesi halinde özel veteriner hekimlere ve nöbetçi veteriner hekime bilgi verilmesi gerekmektedir. Kurbanlık hayvanlar ehil kişilerce kesilmesi gerekmekte olup, acemi ve yetkisi olmayan insanların kurban kesimini yapmaması gerekmektedir. Kurban kesimi Kemer Kaymakamlığı 2024 yılı Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararında belirtilen yerler dışında özellikle de parklarda, su kanallarında, ormanlık olanlar gibi yerlerde kesilmemesi gerekmektedir. Kesim sonrası hastalıklı hayvan organlarının hayvanlara yem olarak verilmemesi gerekmektedir. Kesim atıklarının çevreye saçılmaması, üstün körü çöp konteynerlerine atılmaması gerekmektedir. Atıklar sağlam yırtılmaz ve ağzı kapalı çöp kutularına atılabilir ya da suya karışmayan alanlarda kireçlenerek derin çukurlara gömülürler. Kemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak tüm Müslüman Aleminin kurban kesme ibadetinin kabul olmasını diler, Kurban Bayramı’nı kutlarız” denildi.

AdminAdmin