YAŞAM
Giriş Tarihi : 20-01-2020 09:28

Kemer’de kiralar CEP YAKIYOR!

Kemer’de son dönemlerde artan ev kiraları vatandaşları isyan ettirdi. Özellikle turizm lojmanlarının depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle yıkılması ve artan turizmle birlikte son 3 yıldır artamaya devam eden kiralardaki ve ev fiyatlarındaki artışı fırsatçılık olarak nitelendiren vatandaşlar, “Asgari ücret 2 bin 324 lira. Kemer’de kiralık ev yok olsa bile en ucuz ev bugün 1000-1300 lira. Bu vatandaş ne yiyecek ne içecek? Daha vatandaşın fatura, mutfak, kişisel bakım ihtiyaçları ve giderleri de var. Sadece kira parasını çıkarmak için çalışıyoruz” dedi. Mira 32 Emlak sahibi Hüseyin Şimşek ise, “Kemer’de yaklaşık 20 bin konut var, bunun 5 bin tanesi kiralık. Bu 5 bin konut yetersiz kalıyor. Son zamanlarda turizmde yükselme olduğu için ev sahipleri bunu avantaja çevirmek istiyor. 1000 liraysa 2000 lira isteyen var, tabi bunu herkes karşılayamaz. Rakamlar yüksek ve yüzde 100 artış hiçbir yerde görülmüyor. Ben buna fırsatçılık diyorum, bu kadar artış olmaz” diye konuştu.

Kemer’de kiralar CEP YAKIYOR!

Ahmet Duran YENİGÜN-Şüheda PARTAL

Kemer’de son 3 yıldır ev kiralarındaki artış vatandaşı isyan ettirdi. Rantın büyük olduğu Kemer’de kamu çalışanlarının ikamet ettiği turizm lojmanlarının depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmasıyla ve artan turizm ile birlikte kiralık ev fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandı. Genelde eski evlerin bulunduğu Kemer’in merkez mahallelerinde bulunan, eşyasız ve ortalama bir dairenin kira bedeli en az 1500 lira olurken, evin konumu ve durumuna göre bu bedel 5 bin liraya kadar yükselebiliyor. Geçtiğimiz yıllarda 500-800 lira arasında kiralık evin bulunduğu Arslanbucak ve Kuzdere Mahallerinde ise bugünlerde kiralar 1500 liraya yükselmiş durumda. Başta Kemer’de yıllardır yaşayanlar, tayin yoluyla ilçeye gelen kamu çalışanları ile turizm çalışanları ilçede ev bulmakta sıkıntı yaşarken birde yüksek kiralarla karşılaşıyor.

‘SADECE KİRA PARASINI ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Durumu fırsatçılık olarak nitelendiren vatandaşlar, “Asgari ücret 2 bin 324 lira. Kemer’de en ucuz ev bugün 1300 lira. Bu vatandaş ne yiyecek ne içecek? Konut fiyatları çok yüksek. İnsanlar, aldığı maaşın yarısını ev kirasına ödüyor. Daha vatandaşın fatura, mutfak, kişisel bakım ihtiyaçları ve giderleri de var. Sadece kira parasını çıkarmak için çalışıyoruz. Mülk sahipleri biraz daha insaflı olmalı. Bu anlamda Kemer’de yaşamak gerçekten imkansız hale geldi. Bu rakamlar gerçekten çok uçuk rakamlar. Çalışan, emekli ya da memur bir ailenin geçimini sağlamasının bu şartlarda mümkün değil” dediler.

Ev sahiplerinin kontrat yapmadığını ileri süren vatandaşlar, yapılan kontratlarında gerçek kira fiyatlarını yansıtmadığını kaydettiler. Yetkililerden gerekli denetimleri yapmalarını isteyen vatandaşlar, Kemer’in ev kiralarında Türkiye’nin en pahalı ilçeleri arasında yer aldığına dikkat çektiler.

ŞİMŞEK: BİR NEVİ FIRSATÇILIK GİBİ

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Mira 32 Emlak ve Gayrimenkul sahibi Hüseyin Şimşek, son 3 yıldır Kemer’de turizm artmasından dolayı fiyatlarda da ciddi bir değişim gözlendiğini söyledi. Kemer’de yaklaşık 20 bin konuttan 5 binin kiralık olduğuna değinen Şimşek, “Yaklaşık 33 yıldır Kemer’de yaşıyorum ve 15 yıldır da gayrimenkul işindeyim. Son 3 yıldır Kemer’de fiyatlarda da ciddi bir değişim gözleniyor. Bu gözlem de TEFE-TÜFE olayı değil, normal bir nevi fırsatçılık gibi bire bir ve üstünde de fiyat artışları var. Yani borsa gibi turizm artıkça fiyatlarda artıyor. Kemer’de yaklaşık 20 bin konut var, bunun 5 bin tanesi kiralık. Ama burada bu 5 bin konut yetersiz kalıyor. Devlet memurları olsun turizm çalışanları olsun sordukları zaman bu taleplere zaman zaman cevap veremiyoruz, onlarda Antalya’yı tercih ediyorlar. Tabi Antalya’ya gel-git onlar için ayrı bir külfet. Turizmden dolayı bayağı bir eksiklik var. Ondan dolayı da fiyatlarda ciddi bir yükseliş söz konusu” dedi.

‘TEFE-TÜFE ÜZERİNDEN ARTIŞ YAPILMALI’

Kiralamalarda kontrat yapılmasıyla TEFE-TÜFE üzerinde artış yapılması gerektiğine dikkat çeken Şimşek, “Günlük, haftalık ve aylık kiralamalarda emniyete bildirilmesi gerekiyor bu zaten mecburi, tabi ki her ev sahibi evini kiraya verdiği zaman maliyeye bildirmek zorunda. Zaten 500 TL’nin üzerinde olan bankadan geçmesi lazım. Herkes devlete olan sorumluluğunu yerine getirir diye düşünüyorum. Çünkü herkes kendinden sorumlu. Her vatandaş kiraladığı yeri kanunen bankadan geçirmesi, kontrat yapması ve kontrat üzerinden yürümesi gerekiyor. Tabi bu kontrat yapıldığı zaman da kira artış bedeli belli, TEFE-TÜFE üzerinden artış yapılması gerekiyor. Bunu da son zamanlarda turizmde yükselme olduğu için ev sahipleri bunu avantaja çevirmek istiyor. 1000 liraysa 2000 lira isteyen var, tabi bunu herkes karşılayamaz. Rakamlar yüksek ve yüzde 100 artış hiçbir yerde görülmüyor. Ben buna fırsatçılık diyorum, bu kadar artış olmaması lazım” diye konuştu.

‘ESKİSİ GİBİ TALEP YOK’

Kemer’de eskisi gibi emlak talebinin olmadığını da söyleyen Hüseyin Şimşek, “Şuandaki talepler maksimum 500 bin TL’yi geçmiyor. İstenilen evler 300 ila 400 TL arasında gidiyor. Eskisi gibi yabancılardan da bir talep yok, gelen yabancılar genelde 50 ila 60 Euro arası taleplerde bulunuyor. Baktığınız zaman Kemer’de genelde İsveçli, Norveçli ve Rus var diğer bölgelerden çok az yabancı var. İngilizler daha çok Adrasan ya da Kaş tarafını tercih ediyor Kemer’de çok yok, ama Alman vardı biraz ancak son zamanlarda çok görmüyoruz” dedi.

‘6 AYLIK YERİNE 1 YILLIK KİRA ALIYORLAR’

Kemer’de emlak piyasasının orantılı bir şekilde gitmesi gerektiğine işaret eden Şimşek, “Burada en büyük yaşadığımız sıkıntılardan biri kış dönemi zayıf geçtiği için insanlar evini 6 aylık kiraya da verse 1 yıllık kira bedeli alıyor kış boş kalacak diye. Bu şekilde kiralanıyor mu? Kiralanıyor, ama yıllık oturan memurundan çalışanına işyeri sahiplerinden yaşayanlara kadar Kemer’de daha dikkatli daha kalıcı bir şekilde evler kiraya verilirse daha iyi olur ve kiralarda da bu kadar artış yaşanmaz. Yani burada yaşayan vatandaşla dışardan buraya tatile gelen ya da sezonluk çalışmaya gelenleri karıştırmamak lazım” diye konuştu.

BEKTAŞ: FAİZ ORANLARI DÜŞÜNCE EV FİYATLARI ARTTI

Güven Emlak sahibi Kenan Bektaş ise, bankaların ev kredisi için faiz oranlarını düşürmesinin ardından ev fiyatlarının yükseldiğine dikkat çekti. 1 yıldır Kemer’de emlakçılık yaptığını belirten Şimşek, “Emlakçılık dışardan çok basit görünse de işin içine girince çok zor olduğunu anlıyorsunuz. Kemer’deki emlak piyasası ne yazık ki çok farklı. Mesela 2019 yılında faizleri düştü harçlar yükselecek fırsat bu fırsat gibi kampanyalarla insanları ev almak için heveslendiler ve insanlar faizler düştü diye ev almaya çalıştı. Ancak faiz oranları düşünce ev fiyatları da arttı ve herkes ev alamadı. Yani durumu olan aldı durumu olamayan alamadı. Asgari ücretle çalışan bir insanın durumu bellidir, biraz birikimi varsa ev almak istiyor ve kendine göre bir bütçesi var. Şimdi bu insan nasıl ev alsın? Faiz oranlarını düşürdüler ama ev fiyatlarını yükselttiler. 100 bin liralık bir ev faizler düşünce 150 bin lira oldu. Yani değişen hiçbir şey olmadı. Talep olunca ev fiyatları hemen yükseldi” dedi.

‘İNSANLAR MAĞDUR BİR DURUMDA’

Kemer’de emlakçı olarak şu anda iş yapmadıklarını belirten Bektaş, “Çünkü Kemer’de kiralık ev yok. Ev olsa bile kiralar 800-900 liradan 1200-1300 liraya çıktı. Şimdi vatandaş nasıl ev kiralasın? Arslanbucak Mahallesi’nde 500-600 lira olan kiralık evler şu anda 1200 liraya çıkmış durumda. Fiyatlar bu kadar çıkabilir mi? Asgari ücretle çalışan bir insan nasıl geçinebilir? Ev arayan o kadar çok kişi var ki, her gün 10 kişiyi listeme ekliyorum ancak ev yok. Buraya atanan devlet memurları bize geliyorlar ve ev bulamadıklarını söylüyorlar ve kiralarda yükselince biz burada kitlenip kalıyoruz. İnsanlar burada mağdur bir durumda ve 800 liradan 1200 liraya nasıl bir artıştır? Evlerini kiraya veren ev sahipleri muhakkak bildirimlerini maliyeye yapmalılar” diye konuştu.

‘ELİNE ÇANTAYI ALAN EMLAKÇI OLUYOR’

Bir emlakçı olarak aylık 8-10 bin lirayı bulduğuna değinen Kenan Bektaş, Kemer’de eline çanta alan herkesin emlakçılık yaptığını belirterek bu kişilere itibar edilmemesi konusunda vatandaşları uyardı. Mesleki yeterlilik kurslarına giderek emlakçılık belgesi aldığını ifade eden Bektaş, “Ama bazı insanlar belgesiz kafelerde pastanelerde oturup vergi ödemeden muhasebe yapmadan hiçbir gideri olmadan bir kira bedeli komisyon alıp ev kiraya veriyor ve arkasına bile düşmüyor. Biz ise burada bütün verdiğimiz evlerin hepsini A’dan Z’ye kayıt altına alıyoruz, resmi bir şekilde faturalarımızı kesiyoruz, her şeyimizi yapıyoruz. Ama bu insanlar emlakçılık belgesi olmadan hiçbir vergi aldı ödemeden seyyar olarak motora binip eline bir çanta alarak emlakçılık yapıyor. Bunun önüne geçilmezse bizim yaptığımız iş şu anda boş, şu anda biz zarardayız. Dükkan kirası, muhasebe, elektriği, suyu, araç yakıtı gibi giderlerle benim aylık giderim 8-10 bin lirayı buluyor. Şimdi konutta yok nereyi kiraya vereceğiz?” dedi.

Kemer’in kış sezonunda hareketli olması gerektiğine işaret eden Bektaş, “Kemer’in şöyle bir zor tarafı var, yazın her yer iş ama kışın ölü bir şehre dönüşüyor. Bizim burada kışa yönelik bir gelir Kemer’in gençlerine yönelik bir hareketlilik gerekiyor. Biz bunu hep söylüyoruz ve anlatıyoruz. 4 mevsimi bir arada yaşan tek memleketimize kışında burada yaşayanların dışardan gelenlerinde işe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.