YAŞAM
Giriş Tarihi : 03-12-2021 20:25   Güncelleme : 03-12-2021 20:25

Kemer’de Engelliler Günü’ne özel etkinliği

Kemer Engelliler Derneği (KEMED) tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinlikte özel çocuklar, ahşap üzerinde boyama çalışması yaptı, davetlilere halk oyunları ve folklor gösterileri sundu. Etkinlikte konuşan Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, “Engelliliğin, sosyal hayatı engelleyen bir kusur olmadığını, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmesi ve her fırsatta onları kucaklayarak, eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermemiz gerekiyor” dedi.

Kemer’de Engelliler Günü’ne özel etkinliği

Şüheda PARTAL

Kemer’de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenlendi. KEMED tarafından dernek binası önünde düzenlenen etkinliğe, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, Kemer İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kamil Bozkurt, Kemer Belediyesi meclis üyeleri Ferhan Fidan, Semih Özdemir, Özcan Çeliktaş, Mustafa Bilici, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, CHP İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, İYİ Parti İlçe Başkanı Hüseyin Çelik, Kemer Şoförler Odası Başkanı Mustafa Tıraş, muhtarlar, özel çocuklar ve aileleri katıldı.

Etkinlikte, özel çocuklar davetlilere halk oyunları ve folklor gösterileri sunarken, katılımcılardan büyük alkış aldı. Kaymakam Gemici ve Başkan Topaloğlu da çocukların motor becerilerini gösterdiği bir ahşap boyama etkinliğine katılarak mutluluklarına ortak oldu.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Kaymakam Gemici, “Engelliliğin, sosyal hayatı engelleyen bir kusur olmadığını, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmesi ve her fırsatta onları kucaklayarak, eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermemiz gerekiyor” dedi.

Başkan Topaloğlu ise, herkesin potansiyel bir engelli olduğunu belirterek, vatandaşların bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini söyledi. Özel çocuklara sevgi aşılandığı zaman hayata daha çabuk tutunduğuna dikkat çeken Başkan Topaloğlu, “Bizim görevimiz bu özel çocuklarımıza engelsiz bir hayat sunmaktır. Özel çocuklarımıza engelli gözüyle bakılmaması gerekiyor. Kemer Belediyesi olarak biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Isparta’dan getirtilen eğitmen Songül Gür’ün 1,5 aydır özel çocuklara halk oyunları eğitimi verdiğini dile getiren Yanmış, “Buradaki amaç halk oyunları değil. Onları sosyalleştirmek adına bir nevi yaşam koçluğu yapmak. Pandemi nedeniyle de dışarıya çıkamayan çocukları topluma kazandırmak istiyoruz. Psikolojilerini düzeltmek istiyoruz.” dedi.

Kemer Belediyesinin destekleriyle ile Kemer İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halk oyunları kursu eğitmeni Songül Gür de yaklaşık 1,5 aydır özel çocuklarla halk oyunları çalıştıklarını kaydetti. Özel çocuklara verilen halk oyunları eğitiminin farkındalık yaratmak amacıyla özel bir çalışma odluğunu anlatan Gür, “Bu çalışmalarımızı Kemer Belediyesi Kültür Salonunda yapıyoruz. Bu çocuklarımızın servisle eve gidip gelmeleri için destek veren Kemer Belediye Başkanımız Necati Topaloğlu’na teşekkür ediyorum” diye konuştu.