RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 10-05-2018 10:33   Güncelleme : 10-05-2018 10:33

Kemer'de engelli olmak

Gazetemiz köşe yazarlarından Dilek Figen Yıldırım 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün'ün sorularını yanıtladı ve Kemer'de engelli olmanın zorluklarını anlattı. Kemer Belediye Başkanına çağrıda bulunan Yıldırım, "Tekerlekli sandalyeyle tek başına yardımsız yalnızca üç saat Kemer'de dolaşsın ve bizim neler yaşadığımızı görsün" dedi.

Kemer'de engelli olmak

Antalya’nın hemen her ilçesinde engelliler adına birçok hizmetin olduğunu, ancak Kemer’de engelliler adına hiçbir hizmetin olmadığını anlatan gazetemiz köşe yazarlarından Dilek Figen Yıldırım, Kemer’deki en büyük sıkıntının başta yol ve kaldırımlar olmak üzere toplu ulaşım hizmetleri olduğunu söyledi. Engelliler Haftası’nın her zaman olduğu gibi yine etkinlikler ve klişe laf olan ‘Engellilerimize sahip çıkıyoruz’ kelimesiyle kutlanacağını ifade eden Yıldırım, “Aslında birçok yerde böyle yapılıyor tek Kemer için geçerli değil” dedi. 

Dilek Figen Yıldırım 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’ün sorularını yanıtladı ve Kemer’de engelli olmanın zorluklarını anlattı.

Ahmet Duran Yenigün:Uzun zaman önce İstanbul’dan Kemer’e geldiniz. İlçede bugüne kadar engelliler ve sizin açınızdan karşılaştığınız sorunları anlatır mısınız? Özellikle Kemer içinde yaşadıklarınızı?

7-8 YILDIR KEMER KABUS HALİNE GELDİ

Dilek Figen Yıldırım:İstanbul’dan 1998 yılında yaşam şartları daha iyi olduğu için Kemer’e geldim. Önce tatil amaçlı geldim. Ancak daha sonra tekerlekli sandalyeyle hastane olsun pazar, postane, çarşı gibi her yere tek başıma rahatça gidebilme ihtimalini görünce burada yaşamayı düşündüm. O tarihte yollar çok güzeldi. Yani 1998’de. Ben sahile yakın oturuyordum. Belki denize tek başıma girmiyordum, ancak sonuç olarak deniz kenarından, çarşıdan, pazardan her taraftan yolda yalnız başıma ilerleyebiliyordum. Yani günün yarısını yollarda geçiyordum. Kendi işyerime kendim gidip geliyordum ve hiçbir sıkıntım yoktu. Daha sonra yollar çok bozuldu. Yani son 7-8 yıldır gerçekten kabus haline geldi. Evimizin çok yakınındaki hastaneden çarşıya kadar artık tek başına sandalyeyle ulaşamıyorum. Yardımla bile zor oluyor. Gerçek kaldırım olan kaldırımları bozdular ve çıkılmıyor. Ana arterlerin dışındaki ara yollar taşlar çok bozuk ve çok bozuk olduğu için tekerlekli sandalyeyle gidip gelmek gerçekten çok zor ve imkânsız.

HİÇ KİMSE AĞZINI AÇIP BU KONULARI KONUŞMUYOR

Ahmet Duran Yenigün:Peki bu sıkıntılarınızı Kemer Belediyesi’ne aktardınız mı?

Dilek Figen Yıldırım:Tabi ki defalarca aktardım. 

Ahmet Duran Yenigün:Mesela kimlere aktardınız?

Dilek Figen Yıldırım:Başta Başkan Mustafa Gül olmak üzere Belediye Başkan Yardımcılarına dönem dönem sürekli bu konuları gündeme getirdik. Ancak hep ‘bugün yarın bugün yarın bugün görüşeceğiz. Yarın görüşeceğiz’ tabii ki kesin olarak ‘hayır’ denemedi. Zaten öyle bir ihtimal yok. Ama sürekli bir erteleme var ve bugüne geldik. Yani her geçen gün yollar zaten daha kötüleşiyor. Artık bende ipin ucunu bıraktım, mümkün olan her yerde kendimi ifade etmeye çalışıyorum. Kemer’deki en büyük sıkıntımız insanların bazı çekinceleri olması. Herhalde hiç kimse ağzını açıp bu konularda konuşmuyor engelli olarak. Olacak iş değil gerçekten Kemer’in içinde manuel tekerlekli bir sandalyeyle tek başınıza hiçbir yere ulaşmanıza imkân yok. Anca ana caddelerden işte arabaların arasından gelip gitmeniz lazım. Bir tek Liman Caddesi var, oda trafiğe kapalı bir cadde olmasından dolayı rahat gidip gelinebiliyor. 

KEMER’DE BÖYLE BİR İMKÂNIMIZ YOK

Bunun dışında en büyük sorunumuz Antalya’ya ulaşım, Antalya’nın birçok ilçesinde bile engeller için ulaşım araçları olmasına rağmen hiçbir şekilde Kemer’de böyle bir imkânımız yok. Bu konuda ben defalarca özel olarak yayınlanmış kitapçıklar örnekler gösterdim. İşte rampaların eğimleri ne olmalı, kapıların genişlikleri nasıl olmalı diye. Kapı konuları ayrı bir olay zaten, resmi dairelerin hiçbirine gidip gelemiyoruz, en başta da belediyemiz, defalarca uyarmamıza rağmen hâlâ bir asansör ya da en azından bir danışma katına iki üç basamaklı küçük bir lift bile konulmadı ısrarla. Yani ‘seni kucakta taşıyalım’ muhabbeti var hâlâ. Onun dışında herhangi bir şekilde resmi dairelere gitme şansımız yok.

Ahmet Duran Yenigün:Peki Kemer’deki toplu taşıma araçlarında var mı?

KARAKOLLUK OLUYORDUK

Dilek Figen Yıldırım:Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından sonra Kemer’deki toplu taşıma araçlarına zorunlu olarak bazılarına kondu. Kondu ama tabi onların farklı saatleri var. Yani bütün araçlar öyle değil. Ben yalnızca bir keresinde birini kullanmak isteğinde bulundum. O da ayrı bir olay zaten, işte müşteri alıyorlardı, müşteriyi boşaltıp ondan sonra çalışmayacakmış falan baya bir kavgamızda oldu. Beni almadı ve çok büyük bir kavga ettik birbirimize girdik. Polis falan geldi o derece yani birbirimize girdik ve dava uzamasın diye artık uzatmadım davayı yoksa baya karakolluk oluyorduk.

ADI VAR KENDİ YOK BİR DERNEĞİMİZ VAR

Kemer Belediyesi’nin dediğim gibi hiçbir şekilde engelli hizmeti yok. Bir tane bir derneğimiz var, adı var kendi yok yıllardır. Ben oranın yıllardır böyle ticari bir şekil olduğunu düşünüyorum. Kemer Engelliler Derneği diye Kemer Otogarı’nın yanında güzel güzel duruyor. Ben mesela buraya da bir çok öneride bulundum. O zaman arabamda vardı ve dedim ki ben gönüllü olarak gideyim geleyim açayım. Para pul istemiyorum. Yeter ki birileri buradan faydalansın bir telefon hattım olsun. 7/24 açık olsun birileri bir şeyler sorsun. Çünkü gerçekten 1994’ten beri yurt dışında engelli rehabilitasyonu konusunda çok bilgili edindim. Yani Türkiye’de bu konuda ki en bilgili kişilerden biri olduğuma inanıyorum. Hatta bu konuda hani birçok insana yol gösterebilirim diye düşünüyorum.

HERKES SPONSOR OLUR

Mesela belediyede dedim aynı şekilde; eski binadır asansör yapmayın. Zaten burada engelli sayısı belli, hani her gün elli yüz kişi gelmeyecek. Ancak belediyenin birinci katına arabalara konan üç dört katlı liftlerden bir tane koyun. 4000-5000 TL civarında bu. Zaten belediyeden para almazlar herkes sponsor olur. Bir tane ondan koyacaksınız, sonra iki tane karşılıklı masalar var, giriş katında masanın bir tanesini engelli danışma merkezi diye bir şey asacaksınız, gelen kişi oraya sorununu iletecek. En fazla haftada 3-4 kişi gelir yani onu da biliyorum. Hangi konuyla ilgiliyse bir dakika deyip yukarıdan onunla ilgili bir kişi inecek ve en azından o kişinin işi görülecek, ama o insanı ikinci veya üçüncü kata kadar kucakta taşınmayacak. Ben bunları hep ilettim.

Ahmet Duran Yenigün:Engelli biri olarak, denizin kenarında yaşıyorsunuz. Buradan çıkıp Liman Caddesi’ne rahat gidiyorsunuz, peki denize inebiliyor musunuz Kemer gibi bir yerde?

BUNLAR ÇOK ZOR ŞEYLER DEĞİL

Dilek Figen Yıldırım:Hayır bunu da defalarca belirttim. Mesela geçen yıl Alanya’ya gittiğimde oraya gerçekten hayran kaldım. Çok güzel bir sahil yapmışlar ve çok rahat tekerlekli sandalyeyle bir uçtan bir uca gidebiliyorsun. Denizin kenarına kadar inebiliyorsun. Bütün sahil boyu değil elbette ki olamaz da ama belli yerlerde seni yormadan belli aralıklarla gidiliyor. Görmedim ama Konyaaltı’nın da o şekil olduğunu söylüyorlar. Yani bunlar çok zor şeyler değil. 

GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞAYIM

Ben belediyeye birincisi 2-3 defa kitapçık götürdüm ve ‘ben sizin gönüllü elemanınız olayım’ dedim. Hasan Şeker döneminde gönüllü elemandım. Otellere resmi dairelere girip çıkıyordum. Bana antetli imzalı bir kağıt vermişlerdi onu yanımda taşıyordum. Birde kartvizitim vardı gönüllü olarak. Otellere, kafelere, resmi dairelere girip çıkıyordum ve diyordum ki; sizin işte havuzunuzun burasına lift lazım. Engelliler için normalde yaşadığınız oteller için hatta zorunlu böyle şeyler. Bütün resmi yerlerde de zorunlu artık. Kafeden aşağı inen merdivenin oraya eğilimli bir rampa ya da bir rampa varsa bunun eğiliminin böyle olması gerekiyor diyordum ve yardımcı oluyorlardı. Mesela Kemer Resort Otel’de çok güzel çalışmalar oldu. Tabi ki bunların hepsi bir süreç, birdenbire hemen olmaz. Ama yani elli kişiyle görüştüğünüz de bunun bir tanesinden bir fayda sağlansa o zaten yeterli, para pul istemiyorum gönüllü olarak çalışayım geleyim buradaki danışmanızda ben oturayım yani hepsini ben gönüllü olarak yapayım dedim. Ama hep ilgilenmiyorlar umursamıyorlar bunun da sebebi hep konuşan benim, ben benim dışımda itaat eden bulamadım.

ENGELSİZ ULAŞIM HİZMETİ KEMER’DE VERİLEMİYOR

En önemli sorunlardan birisi de özel aracınız yoksa, sağlık ya da sosyal amaçlı bir yere ulaşımınız imkânsız. En küçük belediyelerde bile var olan ‘Engelsiz Ulaşım Hizmeti’ ne yazık ki Kemer’de verilemiyor. Birkaç ay önce Antalya’ya sağlık amaçlı gitmek zorunda olduğumu 1 hafta öncesinden belediyeye bildirdim. Günü geldiğinde araç olmadığını belirterek, önce bir toplu taşıma aracı gönderdiler, ancak tekerlekli sandalye ile araca transferimiz sağlanamadı. Sonra ambulans geldi ve tabi ki ona da sığmadı tekerlekli sandalye. Beni apar topar sedyenin üzerine oturttular ve sandalyeyi bir kenara sıkıştırdık. Sağdan soldan tutunup, son derece emniyetsiz ve tehlikeli bir şekilde gidip geldik. En ufak bir çarpma olsa, yüzüm gözüm dağılırdı. Ambulans görevlileri duruma çok üzülüp müdürlerine bildirdiler, kendisi hiçbir yapamayacağını, başkan ile görüşülmesi gerektiğini söyledi. Daha önce defalarca görüşüldüğü için buna gerek görmedim. İşte Kemer Belediyesi’nin engellilere verdiği önem bu. 

Ahmet Duran Yenigün:Engelliler Haftası’na giriyoruz. Bu konuda daha duyarlı olunması için sizin çağrınız ne olacak?

YALNIZCA ÜÇ SAAT TEKERLEKLİ SANDALYEYLE DOLAŞSIN

Dilek Figen Yıldırım:‘Herkes engelli olabilir’ gibi çok klişeleşmiş bir laf var. Artık herkes bir engelli adayıdır. Ama onun dışında şimdi mutlaka göstermelik bir piknik ya da yemek düzenlenecektir. En kötüsünden birkaç tane tekerlekli sandalye bağışlanacaktır. Ondan sonra bir iki çocuk sevindirilecektir. Genelde de hep aynı kişiler olur bunlar zaten. Onun dışında ‘kutladık ettik. İşte Kemer engellilerine sahip çıktı’ diyecekler. Aslında birçok yerde böyle yapılıyor sadece Kemer için geçerli değil bu. Sürekli aynı şeyi söylüyorum ve bunu başkanımızın yüzüne karşıda daha önceden dile getirdim; manuel bir tekerlekli sandalyeyi kendi alsın ve sabahtan binsin. Şöyle olduğu yerden belediyeden çıksın ama Liman Caddesi’nden değil, çünkü Liman Caddesi artık çok güzel, arkalardan ara sokaklardan böyle bir Devlet Hastanesi’ne gelsin. Sonra bir pazara gelsin ve pazardan Yaşam Hastanesi’ne doğru Kemer Pastanesi’nin oralarda kaldırımdan ine çıka manuel sandalyeyle yalnızca üç saat dolaşsın. Fazla bir şey istemiyorum tek başına ama yardımsız bir dolaşsın ve Kemer’de bizim neler yaşadığımızı görsün.