SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-11-2019 16:50

Kemer’de 'Diyabet'e dikkat çekildi

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Kemer Devlet Hastanesi’nde diyabetin nedenleri ile diyabet tedavisine dikkat çekmek amacıyla seminer düzenledi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı seminerde Kemer Devlet Hastanesi’nde görevli Dahiliye Uzmanı Dr. İrem Özçelik, Nöroloji Uzmanı Dr. Mecit Tuncay Epçeliden ve Diyetisyen Canan Yılmaz, diyabet hakkında bilgilendirmede bulundu. Diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğuna değinen Uzm.Dr. İrem Özçelik, “Her erişkinin yüzde 9'unda diyabet tanısı vardır. Diyabet hastalarının yaklaşık yarısı hastalığının farkında değil. Ülkemizde diyabet oranı beklenenin çok üstünde artmaktadır. Diyabet hastalığı nedeni ile ölenlerin sayısı bulaşıcı hastalıklardan ölenlerden daha fazladır. Diyabet kontrolü için sağlıklı beslenme planı, düzenli egzersiz, düzenli sağlık kontrolü yapmalı ve ilaçlarımızı önerildiği gibi kullanmalıyız” dedi.

Kemer’de 'Diyabet'e dikkat çekildi

Şüheda DAYANTÜRK - Simge ALTUN

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü '14 Kasım Dünya Diyabet Günü' nedeniyle diyabetin nedenleri ile diyabet tedavisine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla seminer düzenledi. Kemer Devlet Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen seminere Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç ve Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce ile çok sayıda vatandaş katıldı. Seminerde Kemer Devlet Hastanesi’nde görevli Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. İrem Çelik, Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mecit Tuncay Epçeliden ve Diyetisyen Canan Yılmaz, diyabet hakkında bilgilendirmede bulundu.

Diyabetin ne olduğuna ve ne gibi etkiler yarattığına değinen Uzm.Dr. İrem Özçelik, “Dünyada diyabet hızla çığ gibi büyümekte. Halk arasında şeker hastalığı olarak geçmektedir. Şeker hastalığı; insülin hormonunun vücudumuzda yeterince üretilememesi veya etkisini gösterememesinden kaynaklanmaktadır. İnsülin hormonu ise; pankreasın salgılandığı bir hormondur. Pankreas kadınlarda 55 gram, erkeklerde 70 gram ağırlığındadır. Diyabet teşhisinde, açlık kan şekerinin 126 mg/dl üzerindeyse, gün içinde 200 mg/dl'yi geçen kan şekeri oluyorsa, şeker yükleme testinde 2. saat kan şekerinin 200 mg/dl veya üzerinde oluyorsa hastaya diyabet tanısını koyarız. Normal ile diyabet arasındaki ara döneme ise Prediyabet (Gizli Şeker) denir. Hastaya diyabet tanısı konulmadan önceki dönemdir. Yüksek kalorili besinlerin hayatımıza girmesi ile bize eşlik eder” dedi.

DİYABETİN BELİRTİLERİ

Şeker hastalığından şüphelenilmesi gereken bazı durumlar olduğuna dikkat çeken Uzm.Dr. Özçelik, “Çok idrara çıkma, gece sık idrara çıkma, çok su içme, kilo artışı veya zayıflama, çok yemek yeme, yorgunluk, yaraların geç iyileşmesi, cinsel sorunlar, bulanık görme, ellerde ya da ayaklarda uyuşma, karıncalanma, sık sık enfeksiyon geçirme, cilt kuruluğu ve kaşıntı diyabetin belirtilerindendir.”

‘SAĞLIKSIZ BESLENEN KİŞİLER RİSK FAKTÖRÜ TAŞIR’

Diyabet hastalığında; birinci derece akrabalarında diyabet bulunan kişiler ile şişman olan ve sık acıkan, hızlı kilo alan, sağlıksız beslenen, yeterince fiziksel aktivitesi olamayan kişilerin risk faktörü içerisinde yer aldığına işaret eden Uzm.Dr. Özçelik sözlerine şöyle devam etti:

“Kan yağ oranı yüksek olanlarda, önceden gizli şeker hastalığı tanısı almış olanlarda, daha önce Gestasyonel (Gebelik) Diyabet tanısı almış olan ya da 4kg'nin üstünde bebek doğurmuş olan kadınlarda, erken yaşta kalp-damar öyküsü olan kişilerde diyabet görülme riski yüksektir. Dört tip diyabet vardır. Tip 1 Diyabet genellikle genç ve çocuklarda görülür. Tip 2 Diyabet genellikle 30-40 yaşından sonra görülür. Başka hastalıklar sonucu gelişen diyabet tipi ve gebelik diyabeti de diyabet türlerindendir.”

‘DİYABET ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR’

Diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğuna değinen Uzm.Dr. İrem Özçelik, “Diyabeti önlemek için ilaç kullanımı ile beraber diyet ve egzersiz yaparak tüm sorunların önüne geçebiliriz. Diyabet dünya üzerinde görülen en yaygın hastalıklardan biridir. Her erişkinin yüzde 9'unda diyabet tanısı vardır. Diyabet hastalarının yaklaşık yarısı hastalığının farkında değil. Ülkemizde diyabet oranı beklenenin çok üstünde artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü Türkiye'de 2000 yılında yaklaşık 3 milyon olan diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını tahmin etmiş, ancak bu değer 2014 yılında aşılıp 7 milyonu geçmiştir. Diyabet hastalığı nedeni ile ölenlerin sayısı bulaşıcı hastalıklardan ölenlerden daha fazladır. Diyabet kontrolü için sağlıklı beslenme planı, düzenli egzersiz, düzenli sağlık kontrolü yapmalı ve ilaçlarımızı önerildiği gibi kullanmalıyız” dedi.

TEST SONUCUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER MEVCUT

Evde yapılan test sonuçlarını etkileyen faktörlerin de mevcut olduğunun altını çizen Özçelik, “Doğru bir sonuç almak için hastaların dikkat etmesi gereken yerler var. Bunlar; strip üzerindeki kanın yeterliliği, strip üzerindeki kanın uygun dağılım göstermesi, striplerin son kullanma tarihlerinin geçmiş olmaması striplerin uygun şekilde saklanması ve kan alınacak parmağın temiz olmasıdır. Ayrıca diyabet hastaları cilt bakımlarına, ağız ve diş sağlığına dikkat etmelidir” diye konuştu.

EPÇELİDEN: MUAZZAM ACILARI ORTAYA ÇIKARIR

Kemer Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Tuncay Epçeliden ise vatandaşlara diyabetin komplikasyonlarını anlattı. Kendisinin de diyabet hastası olduğunu belirten Epçeliden, “Nöropati, Tip 1 ve Tip 2 diyabette yüzde 50’ye varır. Berbat bir duygudur. Bazen yorgan veya çarşaf değmesi allodini dediğimiz muazzam acıları ortaya çıkarır. Nörapati beyin ve omurilik ile ilgilidir bunların dışındakilere periferik sinir sistemi denilir. Hastalık bu sinirleri ilgilendiren kısımlarda bacaklarda oluyor. Duyusal sinir, dokunmamızı sıcaklığı hissettiren sinirler. Bu sinirler adalelere gider ve onları yönetir. Bir de otonom sinirler vardır, bağırsağı ve terlememizi yöneten sinirlerdir. Polinöropati, en fazla ayaklarda karşımıza çıkar. Yanma, karıncalanma, iğne batma veya donma hissi gibi karşımıza çıkar. Keskin ağrılardır ve insani diyabetik nöropatiye doğru sürüklerse hayattan bezdiren ağrılar halini alır. Hasta gece uyuyamaz ve durmadan ayağı kalkıp gezer. Bu sinirlerin etkilenmesiyle denge koordinasyon kaybı olur. Özellikle ayaklarda güç kaybı ve kramplar meydana gelir. Bu hastalar çabuk yorulur. Bu diyabetik nöropatinin ilk belirtisidir. Periferik daha çok ayak tabanında başlar, daha ileriki seviyelerde uyuşmalar elde de görülebilir” dedi.

‘ERKEN TANIYI KOYMAK TEDAVİLERİ DAHA BASİTE İNDİRİR’

Şekeri kontrol altına alamayan hastalarda periferiknöropati görme riskinin daha fazla olduğa işaret eden Uzm.Dr. Tuncay Epçeliden, “Ayrıca, hastalığın süresi, hasta yaşı, uzun boylu ve şişman insanlarda diyabetiknöropati daha fazla ortaya çıkar. Hastanın hipertansiyonu varsa, kalp hastalığı varsa, gözde bulunan damarlarla alakalı bir rahatsızlığı varsa bunlarda nöropati dediğimiz hastalık daha fazla ortaya çıkar. Hastalara yaptığımız EMG testinde, erken tanıyı koymak tedavileri daha basite indirir. EMG elektrotlarla elektrik uyarısı vererek iletimi ölçtüğümüz bir test. Hastalığın tipine göre ayırıyoruz. ‘Sinir bölgesinde mi, sinir çevresinde oluşan bir hastalık mı yoksa aksonun hastalığı mıdır?’ diye. Bunu buradan ayırarak biz tedavi sürecini destekliyoruz. Testi yapmak 15 dakikayı almıyor. Hastanın sinirlerini ölçerek hastalığı tespit etmeye çalışıyoruz. Diyabetik polinöropati çok ilerlediği zaman hastalar ayaklarını çarşafın içine sokamıyorlar. Çarşafın değmesi, ısırgan otu deymiş gibi allodini denilen muazzam ağrılara, huzursuz bacaklara sebep oluyor. Bazen de acıyı hissedemezler, bir şişe kapağı bile açamazlar. Hastalar aile hekimlerine başvurarak bu sıkıntılarını dile getirmelidir. Hiçbir doktor bu tanıyı atlamaz ve hastalara EMG testi yapılır. Her hastalıkta olduğu gibi diyabette de erken tanı çok önemlidir” diye konuştu.