YAŞAM
Giriş Tarihi : 12-12-2021 18:40   Güncelleme : 12-12-2021 18:40

Kemer’de can dostlara kimlik!

2021 yılı itibariyle yürürlüğe giren ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında 2022 itibarıyla evcil hayvanlara mikroçip takmak zorunlu hale geliyor. Sahipleri köpekleri için bu yılın sonu, kedileri için ise 2022'nin sonuna kadar çip taktırabilecekler. Kemer Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Olgun Aslan, önceden yasa gereği evlerde beslenen ve eşya statüsünde olan kedi ve köpeklerin artık bir birey statüsü olarak kabul edildiğini belirterek, kedi ve köpeklerin kayıt altına alınmasının yasal olarak zorunlu hale geldiğini söyledi. Aslan, kedi ve köpek sahiplerinin çip taktırmaması durumunda ise cezai işlem uygulanacağını ifade etti. Aslan ayrıca, yasayla belirlenen yasaklı ırklar ve melezlerin sahiplerinin de köpeklerini kısırlaştırmasının zorunluluk haline geldiğini söyledi.

Kemer’de can dostlara kimlik!

Ahmet Duran YENİGÜN

2021 yıl itibariyle yürürlüğe giren ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında 2022 itibarıyla evcil hayvanlara mikroçip takmak zorunlu hale geliyor. Sahipleri köpekleri için bu yılın sonu, kediler için ise 2022'nin sonuna kadar çip taktırabilecekler. Aşılarının takibini, kaybolduklarında sahiplerine kolayca ulaşılabilmeyi sağlayan mikroçip uygulaması, evcil hayvanların sokağa terk edilmelerinin de önüne geçilecek. Sahiplerinin iletişim bilgilerinin de yer aldığı mikroçipler evcil hayvanların vücuduna enjekte ediliyor. Henüz evcil hayvanlarına çip yerleştirmeyenler ise para cezaları ile karşılaşabilecek.

‘SİSTEMATİK BİR ÇÖZÜM GETİRMEYİ AMAÇLIYOR’

Kemer Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Olgun Aslan, ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında yapılacak işlemler hakkında bilgilendirmede bulundu. Önceden yasa gereği evlerde beslenen ve eşya statüsünde olan kedi ile köpeklerin artık bir birey statüsü olarak kabul edildiğini belirten Aslan, kedi ve köpeklerin kayıt altına alınmasının yasal olarak zorunlu hale geldiğini ifade ederek, “Bu yasanın sonucu olarak evlerde beslenilen canlıların artık kayıt altına alınmaları gerekiyor. Bunun için mikroçip uygulamalarının bu yönetmenliğe göre köpekler için 31 aralık 2021 tarihine kadar, kedilerin ise 31 aralık 2022 tarihine kadar veteriner kiliniklerinde veya tarım il ve ilçe müdürlüklerinde mikroçiplenmesi ve sahiplerinin üzerinize kaydedilmesi gerekiyor. Bunun yanında hayvan sahiplerine pasaport yerine geçecek özel seri numaralı karneler dağıtılacak. Kedi ve köpeklerin sahiplerinde oluşacak değişiklikler 15 gün içerisinde kayıtlarının da değiştirilerek resmileştirilmeleri gerekiyor. Bu hem hayvan hakları ihlallerinin takibi hem de toplum sağlığını etkileyen kedi ve köpeklerin aşılarının takibi açısından da sistematik bir çözüm getirmeyi amaçlıyor” dedi.

‘SUİSTİMAL EDİLMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK’

Mikroçip okuyucu tarafından numaraları okutulup kaydedilen mikroçip numaralarının devletin ve veteriner hekimlerin görebildiği bir kayıt sisteminde saklandığını aktaran Aslan, “Kaybolma çalınma anında bu numaradan kedi ve köpeğin sahipleri kolaylıkla bulunabiliyor. Ayrıca barınaklar terkedilen ve sahiplenilen bu kedi ve köpekleri her 3 ayda bir sisteme işletmek zorundalar. Peki nasıl uygulanıyor? Veterinerinizden ya da tarım il müdürlüklerinden alacağınız randevu ile hekiminize gittikten sonra çip takma işleminin aşı yapmaktan pek bir farkı yok. Sol boyun bölgesine enjeksiyon yöntemi ile bir saniyede yerleştirilebiliyor. Akabinde kayıt işlemleri başlıyor. Hekimin doldurduğu belgeyi hayvan sahibi imzalamalı ve telefonuna sistemden gelecek SMS ile iş kayıt yapan kişiyle paylaşarak kayıt işleminin sonlanmasını sağlamalı. Hayvan sahibine verilecek yeni kimlikler, seri numaralı ve sayılı, yani kaybedilmemesi gerekiyor. Kedi köpek sahibi olmanın getirdiği yeni sorumluluklar umarız bu canlıların suistimal edilmelerinin bir nebze önüne geçecektir” diye konuştu.

YASAKLI IRKLARIN KISIRLAŞTIRMASI ZORUNLU HALE GELDİ

Ülkemizde yasaklı köpek ırklarının da yasayla kısırlaştırılmasının zorunlu hale geldiğini belirten Aslan, sözlerine söyle devam etti:

“Eski kanunda, en tartışmalı ve problemli maddelerinden biri yasaklı ırklar ve melezleri ile ilgili olandı. Eski kanunda yer alan pitbull, dogo argentino, tosa inu, fila ırkı köpeklerin ve melezlerinin beslenmesi, sergilenmesi, üretilmesi ve reklam amacı olarak kullanılması tamamen yasak ve işleme tabi idi. Bu ırklara ait köpekleri ya da melezlerini besleyenlerin köpeklerine, herhangi bir sebeple şikâyet söz konusu olduğunda el konuluyordu. Sahiplerinden ayrılarak barınaklara gönderilen köpekler, bir daha sahiplendirilmemek üzere hapsediliyorlardı. Ayrıca sahipleri için de yüklü bir para cezası yükümlülüğü söz konusu oluyordu. Yasayla belirlenen bu ırkların sahiplerinin köpeklerini kısırlaştırması zorunluluk haline getirildi.”

YAPTIRMAYANLARA AĞIR PARA CEZASI VERİLECEK

Bu konuda son tarihin 14 Ocak 2022 tarihi olduğuna dikkat çeken Aslan, “Yasayla, aşılarının tam ve eksiksiz olması, karneyle ibraz edilmesi, ayrıca köpeklerin mikroçip uygulaması ile kimliklendirilmesi şart koşuldu. Tehlikeli ırklara mensup köpeklerin üretilmesi ve satışı eski yasada olduğu gibi yasaklandı. Bu ırkların şehir yaşantısında çocuk parklarına girmesi ve dolaştırılması yasaklandı. Bu ırka ait köpeklerin sahipleri tarafından gezdirilirken kayış tasma ve ağızlık kullanımı zorunlu hale getirildi. Köpeklerini kısırlaştırıp mikroçip uygulaması yaptırmış olan kişilerin Tarım Bakanlığı’nca işaret edilecek ilgili birimlere bildirimde bulunması ve kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Eski yasa gereğince el konulup barınaklara gönderilmiş olan köpeklerin sahiplerinin 6 ay içerisinde öngörülen işlemleri yaparak köpeklerini geri alması mümkün kılındı. Aynı şekilde barınaklardan bu ırkların mensuplarını sahiplenmek isteyenlerin kanunun öngördüğü işlemleri tamamlanmasıyla evlat edinmesine izin verildi. Yapılması zorunlu işlemleri yerine getirmeyen köpek sahiplerinin köpeklerine el konularak ağır para cezasına çarptırılması öngörüldü” şeklinde konuştu.