GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 27-06-2024 13:12

Kemer’de böcek toplayan Rus öğretim görevlisine 378 bin TL ceza

Kemer’de Rusya uyruklu ve Moskova Devlet Orman Üniversitesi öğretim görevlisi olduğu belirlenen bir şahıs, araştırma izni olmadan doğadan yusufçuk/helikopter böceği toplarken yakalandı. İhbar üzerine yakalanan şahsın topladığı böceklere el konularak doğaya salınırken, 378 bin 141 TL de para cezası kesildi.

Kemer’de böcek toplayan Rus öğretim görevlisine 378 bin TL ceza

Şüheda PARTAL

Kemer’de İlçe Orman İşletme Şefliğinde görevli orman muhafaza memurları tarafından ormanda bir şahsın böcek toplandığına dair yapılan ihbar üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Beydağları Sahil Milli Parkı Kemer Şefliği ekipleri harekete geçti. Bölgeye giden ekipler, şahsın ormandan yusufçuk/helikopter böceği topladığı tespit etmesi üzerine durumu Güllük Dağı (Termessos) şefliğine bildirildi.

378 BİN 141 TL PARA CEZASI

Yapılan incelemede Moskova Devlet Orman Üniversitesi/Devlet Darwin Müzesi’nde görevli öğretim görevlisi olduğu belirlenen şahsa DKMP yetkilileri tarafından Çevre Kanunu’nun 9. Maddesine muhalefetten 378 bin 141 TL idari para cezası uygulanırken, yakalamada kullandığı atrap, doku tüpü, kilitli poşet ve 3 adet canlı haldeki helikopter böceğine el konuldu. Şahsın yakaladığı böcekler ise tekrar doğaya salındı.

YURT DIŞINA ÇIKARILMASI YASAK

DKMP yetkililerinden alınan bilgiye göre, yabancıların ülkemizden ölü veya canlı (doku parçaları da dahil) her türlü bitki ve hayvanları yurtdışına izinsiz çıkarmalarının yasak olduğu belirtildi. Yerli araştırmacılar olmadan ve araştırma izni almadan ülkemizde hiçbir bilimsel araştırma yapılamayacağı gibi, genetik analiz yapılacak araştırmalar dahi bu analizin öncelikle ülkemizde yapılmasının zorunlu olduğu belirten yetkililer, TÜBİTAK tarafından analizin yapılamayacağının yazılı olarak bildirilmesi halinde analiz yapılacak doku analizin ardından ülkemize gönderilmek şartıyla izin verilebildiğini bildirdi.

Yetkililer, ormanda benzer durumlarla karşılaşan vatandaşların şüpheli kişileri en yakın Doğa Koruma Milli Park Şefliklerine veya kolluk kuvvetlerine bildirmelerini rica etti.

AdminAdmin