SPOR
Giriş Tarihi : 09-05-2022 00:01

Kemer’de bisiklet şöleni

Kemer’de bu yıl dördüncüsü düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya’da bisiklet şöleni yaşandı. 14 ülkeden 526 amatör bisikletçinin katılımıyla düzenlenen yarışın ilk parkurda 98 kilometre için yaklaşık 2 bin metre yüksekliğe ulaşan zorlu bir parkurda pedal çeviren bisikletçiler, ikinci parkurda ise 49 kilometre parkuru geçti. Antalya’da bisiklet festivali coşkusu yaşatmak ve bisiklet turizmini geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışta, 98 kilometrelik AKRA Parkuru'nda 3.03.15'lik derecesiyle Rusya'dan Kirill Krasavin birinci olurken, Kadınlar ise Gamze Ceyhan 3.44.57’lik derecesiyle birinci oldu. 17 kategoride gerçekleşen yarışta dereceye giren sporcular düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Kemer’de bisiklet şöleni

Şüheda PARTAL

Daha önce Antalya merkezde gerçekleştirilen, bu yıl ise Kemer’de 4’ncüsü yapılan Akra Gran Fondo Antalya, büyük bir şölene dönüştü. Akra Hotel, AG Tohum, Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Havalimanı, Touristica sponsorluğu ve Kemer Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen yarışa 14 ülkeden 526 amatör bisikletçi katıldı. Antalya’da bisiklet festivali coşkusu yaşatmak ve bisiklet turizmini geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışın startı ise Kemer Belediyesi önünden verildi.

Yarışın startına, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Kemer Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Antalya Gençlik Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, Antalya İl Kültür Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Kemer İlçe Gençlik Spor Müdürü Mustafa Özkaynak, Kemer Belediyesi meclis üyeleri Cumali Afşin, Mustafa Tıraş, Semih Özdemir, Barut Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Genel Sekreteri Ayşegül Zeybek Uçar, sporcular ve çok sayıda bisiklet tutkunu katıldı.

Yarışın start anını çok sayıda yerli ve yabancı misafir de cep telefonu ile görüntüledi. Sporcular, iki parkurda kısaya mücadele ederek dereceye girmeye çalıştı. İlk parkurda 98 kilometre için yaklaşık 2 bin metre yüksekliğe ulaşan zorlu bir parkurda pedal çeviren bisikletçiler, ikinci parkurda ise 49 kilometre parkuru geçti. Gençler, Elitler, Masterlar, Paralimpik ve Tandem olmak üzere 17 farklı kategoride gerçekleşen yarışta sporcular, Kemer’in doğal ve tarihi güzelliklerini de görme imkanı elde etti. Organizasyonun en genç bisikletçisi 16 yaşındaki Emre Özcanlı, en yaşlı sporcusu 72 yaşındaki Finlandiyalı Pekka Forstadius oldu.

Verilen startlarda ilk olarak 98 kilometrelik AKRA Parkuru'nda yarışan grup mücadeleye başladı. Ardından da 49 kilometrelik AG Tohum etabının yarışçıları pedal bastı.

Rusya'dan yarışa katılan Peace No War takımından Kirill Krasavin AKRA Parkuru'nda 3.03.15'lik derecesiyle genel klasmanda ilk sırayı aldı. Dost Bisikletler Spor Kulübünden Türk bisikletçi Muhammed Erkan, mücadeleyi 3.04.53 ile ikinci tamamladı. Ukrayna'dan Leader Citron takımından Artem Shcherbyna 3.05.26'lık süresiyle üçüncü oldu.

Kadınlar uzun parkur yarışında Gamze Ceyhan (Treck RMK Mechatronics - 3.44.57) birincilik, İlkem Gökçe (Bireysel - 4.14.29) ikincilik, Melike Çakır (Bireysel - 4.15.52) üçüncülük elde etti.

49 kilometrelik AG Tohum Parkuru'nda genel klasman liderliğini Akdeniz Belediyespor'dan Nurullah Yurteri 1.13.59'luk derecesiyle aldı. Muğla Karya Bisiklet'ten Barış Akkoyun 1.13.59 ile ikinci, Cyclist Türkiye'den Tunahan Özer 1.14.09'luk derecesiyle üçüncü oldu.

Kısa parkur kadınlarda Selinay Tuğçe Kır (Aktif Pedal - 1.17.27) birinci, Irena Vasilevskaya (Aerostar Team 1-1.18.17) ikinci, Meltem Kılıç (Velocity 216 - 1.20.59) üçüncü sırayı aldı.

TOPALOĞLU: KEMER SPOR DESTİNASYONU OLUYOR

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, anneler günü dolayısıyla tüm annelerin gününü kutladığını söyledi. Yol bisikleti yarışının dördüncüsünü Kemer’de yapmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Belediye Başkanı Topaloğlu, organizasyona 14 ülkeden 526 sporcunun katıldığını aktardı. Başkan Topaloğlu, Kemer’de havanın çok güzel olduğunu ifade ederek, “Yarış oldukça keyifli ve güzel geçti. Herhangi bir kaza yaşanmadan yarışı tamamladık. İki hafta önce Sky To Sea Enduro Dağ Bisiklet Yarışı yaptık. Gelecek hafta Run To Sky Yarışları olacak. Daha sonra Aqua Master yüzme yarışları olacak. Kemer artık spor destinasyonu oluyor. Misafirlerimiz Kemer’e sadece tatil için değil de spor etkinlikleri için de gelecek. Kemer Belediyesi olarak her türlü spor organizasyonuna elimizden gelen desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Yarışta emeği geçenlere teşekkür ediyor tüm sporcuları tebrik ediyorum” dedi.

MÜFTÜOĞLU: SADECE KEMER DEĞİL, YURDUN DÖRT BİR TARAFINA TAŞIMAK LAZIM

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Gran Fondo organizasyonlarını yorumladı. Müftüoğlu Kemer’deki yarışla ilgili değerlendirme yaparken, "Sadece Kemer değil, bu tip organizasyonları yurdun dört bir tarafına taşımamız lazım. Kemer’den sonra Bodrum ve Marmaris’i de eklersek sadece bu ay içinde 3 büyük Gran Fondo yarışını gerçekleştirmiş olacağız. Bu da bisiklet ailesi olarak bizleri son derece mutlu etmektedir" dedi.

"VAR GÜCÜMÜZLE DESTEK OLUYORUZ"

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu şu ifadeleri kullandı: “Organizasyon kalitesi ile 2.1 kategorisinde Türkiye’nin ve dünyanın en iyi yarışlarından birisi olan ve markalaşan Tour of Antalya bünyesinde düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya’nın, bu yıl format değiştirerek Kemer gibi bir turizm cennetinde yapılması hem ülkemizin bisiklet turizminin gelişimi hem de bisiklet ailesinin buluşması açısından büyük önem taşıyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak ülkemizin en önemli turistik noktalarından biri olan Antalya Kemer’de gerçekleştirilen bu yarışa tüm gücümüzle destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“KEMER’DE OLMAKTAN MUTLUYUM”

Yarışta paralimpik kategoride yarışan Barış Asa ise yaklaşık 7 senedir bisiklet sporu ile uğraştığını söyledi. Dört sene önce geçirdiği kaza sonrası paralimpik sporcu olarak bisiklet sürmeye devam ettiğini anlatan Asa, “Paralimpik olmanın bazı zorlukları var ama yarış çok keyifliydi. Kemer etabından çok keyif aldım. Kas eksiğimiz olduğu için zorlanıyoruz ama bisiklet tutkumuz bunun önüne geçiyor. Kemer’de olmaktan dolayı mutluyum” diye konuştu.

Yarış sonrası dereceye giren sporcular düzenlenen ödül töreni ile ödüllerini aldı.

AKRA PARKURU (98KM)

Genel Klasman Ödüllerini AG Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Burak Gönen verdi.

AKRA Parkuru Erkekler 18-39 yaş grubu sporcularına ödüllerini Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı (TGA) Grup Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy takdim ederken 40-49 yaş grubu yarışmacılarına ödüllerini Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol verdi. 50-59 yaş grubu sporcularına ödüllerini Corendon Airlines Kurumsal İletişim Biriminden Osman Tuğral sunarken 60-65+ yaş kategorisi yarışmacılara ise ödüllerini Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Akgül verdi.

AKRA Parkuru Kadınlar 18-39 yaş grubu sporcularına ödüllerini Tour of Antalya Genel Direktörü ve Argeus Travel&Event Sahibi Aydın Ayhan Güney verirken 40-54 yaş grubu kategorisindeki sporculara ödüllerini Tour of Antalya Proje Direktörü ve Yedi İletişim Ajans Başkanı A.Haluk Özsevim verdi.

AG TOHUM PARKURU (49KM)

Genel Klasman Ödüllerini Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu tarafından verildi. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun eşi Fikriye Topaloğlu da bu ödülü bütün anneler adına sporculara takdim etti.

AG Tohum Parkuru Erkekler 16-34 yaş kategorisinde ödülleri Kemer İlçe Gençlik Spor Müdürü Mustafa Özkaynak teslim ederken 35-44 yaş kategorisindeki ödülleri Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu verdi. 45-54 yaş kategorisi ödüllerini Muratpaşa Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Sarı teslim ederken 55-64 yaş kategorisindeki ödülleri Kemer İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz verdi. 65+ kategorisi ödüllerini ise Kemer İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Ergel verdi.

AG Tohum Parkuru Kadınlar 18-39 yaş kategorisi ödüllerini AKRA Hotel Genel Müdürü Gökhan Polat verirken 40-54 yaş kategorisi ödüllerini Kemer Barut Collection Genel Müdürü Asım Burak Kıpçak tarafından verildi.

AdminAdmin