YAŞAM
Giriş Tarihi : 19-05-2024 14:40

Kemer'de 19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kemer'de kutlama programı düzenlendi. Kortej yürüyüşü ile başlayan kutlamalar, Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla devam etti. Judo, karate ve kick boks sporcularının gösteri yaptığı programda, çeşitli spor branşlarında milli takıma seçilen sporculara ödülleri verildi.

Kemer'de 19 Mayıs coşkusu

Şüheda PARTAL

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kemer'de tören ve kutlama programı düzenlendi. Kutlamalar, Kemer Bahri Tanrıkulu Spor Salonu önünden başlayarak Kemer Cumhuriyet Meydanında son bulan kortej yürüyüşü ile başladı.

Cumhuriyet Meydanında yapılan tören ve kutlama programına, Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Cumhuriyet Başsavcısı Gamze Almalı, Kemer Jandarma Komutanı Binbaşı Ömer Seyhan, Kemer Emniyet Müdürü Harun Mere, Kemer Sahil Güvenlik Komutanı Soner Tuna, Kemer İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kamil Bozkurt, İlçe Milli Eğitim Müdürü Semra Bekar, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

SPORCULARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. İstiklal Marşı’nı, şefliğini Furkan Üstündağ’ın yaptığı Kemer Belediyesi Gençlik Orkestrası seslendirdi. Programında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kamil Bozkurt, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

19 Mayıs konulu şiirlerin okunduğu programda judo, karate ve kick boks sporcuları gösteri yaptı. Programda, çeşitli spor branşlarında milli takıma seçilen sporculara ödülleri verildi. Sporcuların ödüllerini Kaymakam Solmaz, Başkan Topaloğlu ve Başsavcı Almalı verdi.

Program sonrası protokol üyeleri sporcularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

SOLMAZ: BU BÜYÜK MİRASI GENÇLERE EMANET ETMİŞTİR

Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, yaptığı açıklamada, 19 Mayıs 1919’un milletimizin makus talihinin değiştiği, tarihi ve stratejik bir girişim olarak kabul edilen Cumhuriyetimizin başlangıcı ve aynı zamanda milletimiz ve ülkemiz için büyük bir geleceğe doğru atılan ilk adım olduğunu söyledi. Bu anlamlı günün “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak ilan edilmesi geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesi olduğunu ifade eden Kaymakam Solmaz, “Öyle ki; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.’ diyerek bu büyük mirası gençlere emanet etmiştir. Atatürk’ün her konuda güvendiği ve bugünü bayram olarak armağan ettiği Türk gençliğine; ecdadımızın büyük kahramanlıklar ve fedakarlıklar sonucu bağımsız kılarak bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi, ecdadının güvenine layık olarak şanlı tarihimizden aldıkları güç ve ilham ile her alanda çok daha ileriye taşıyacaklarına bizlerinde inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, Kurtuluş Savaşımızın Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğü, aziz milletimizin birlik ve beraberliği için canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyor, sevgili gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde konuştu.

TOPALOĞLU: BİZ BUGÜNLERE RAHAT GELMEDİK

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, yaptığı açıklamada, 19 Mayıs gününün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı gün olduğunu söyledi. Tüm umutların tükendiği anda Atatürk’ün “Ya istiklal ya ölüm” diyerek Samsun’a çıktığını hatırlatan Başkan Topaloğlu, “Arkasından Erzurum ve Sivas kongrelerini yaptı. TBMM’yi açtı ve Kurtuluş Savaşı başladı. Atatürk, düşmanı denize döktü. Biz bugünlere rahat gelmedik. Gençlerin ve bizlerin geçmişimizi iyi öğrenmemiz lazım ki geleceğimize ışık tutalım. Başta Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve nice kahramanları rahmetle anıyorum. Bize pırıl pırıl bir ülke bıraktılar. Bizim görevimiz ülkemizi daha yükseklere çıkarmaktır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun” dedi.

AdminAdmin