YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-07-2020 01:32   Güncelleme : 17-07-2020 01:32

Kemer'de 15 Temmuz Şehitleri anıldı

Kemer’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında anma programı düzenlendi. Program kapsamında öğle namazından önce Kemer Merkez Camiinde şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif okutuldu, şehit aileleri, gaziler ve şehitlikler ziyaret edildi. Akşam saatlerinde ise Türk Bayraklı araç korteji oluşturularak, Cumhuriyet Meydanı’nda anma programı ve demokrasi nöbeti tutuldu. Anma programında konuşan Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Söz konusu vatanda gerisi teferruattır’ vecizine uygun şekilde kenetlenmeli, her türlü kısır çekişmeleri ve ideolojik saplantıları bir kenara atarak bir ve beraber olmalı, Cumhuriyetimize ve demokratik kazanımlarımıza sahip çıkmalıdır. Unutmayalım ki biz bir ve beraber olursak güçlü oluruz, diri oluruz, yıkılmayız” dedi.

Kemer'de 15 Temmuz Şehitleri anıldı

Şüheda PARTAL

Kemer’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında anma programı düzenlendi. Kemer Huzur Camisinde düzenlenen programa, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Orhan Karakoyun, Başkan Topaloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz ve vatandaşlar katıldı. 15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından hain darbe girişiminde şehit düşen askerlerimiz ve vatandaşlarımızı yad etmek için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından mevlit okutuldu. Programda, hain darbe gecesinde şehit düşen kahraman askerler ve vatandaşlar ile gaziler için dualar edildi.

Kaymakam Dayanç, Belediye Başkanı Topaloğlu ve İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz daha sonra ilçedeki şehit ailelerini ziyaret etti.
Topaloğlu, yaptığı açıklamasında, 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimini aziz milletimizin kahramanca engellediğini hatırlattı. Bugüne kadar Türkiye’yi bölmeye çalışan düşmanlara aziz milletimizin hiçbir zaman izin vermediğinin altını çizen Topaloğlu, “15 Temmuz gecesi milletimiz ve güvenlik güçlerimiz kahramanca düşmana siper oldu. Ülkemizin hainlerin eline geçmesine müsaade etmedik. Allah bize bir daha böyle günler yaşatmasın. Hain gecede şehit olan güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Akşam saatlerinde ise Kemer Ralli Alanından başlayan Jandarma ve Polis konvoyu Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan programa Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Teker, İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Orhan Karakoyun, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program, Kemer İlçe Müftüsü Recep Balaban’ın okuduğu dua ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç yaptı.

Dayanç yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hepinizin bildiği üzere; 4 yıl önce bugün tarihimizin en karanlık gecelerinden biri yaşanırken, askeri yapılar içerisine yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından, Türk Milletine, Türk Devletine ve Milli İradeye karşı alçakça bir kalkışmada bulunulmuştur. O gece, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir liderlik örneği göstererek milletimizi direnişe davet etmesi ve moral aşılamasıyla birlikte; aziz milletimiz yurt sathında meydanlara inerek, gözünü kırpmadan bedenlerini tanklara, tüfeklere karşı siper etmiş, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmış, canları pahasına Türkiye Cumhuriyeti’ni bu hainlere karşı müdafaa etmiştir. Neticede, bizi içerden vurmak suretiyle, milletimizin geleceğini esir almaya çalışan hain Fetullahçı Terör Örgütü ve işbirlikçileri çok şükür ki aziz milletimizin feraseti ve cesareti sayesinde hezimete uğratılmış, onların hain emelleri gecenin karanlığına gömülürken, sabahında doğan güneş geleceğimizi aydınlatmaya devam etmiştir.

Maalesef ki bu uğurda 251 kahraman vatan evladı şehit düşmüş, 2193 vatandaşımız ise gazi olmuştur. Bu vesile ile demokrasi şehitlerimizi ve gazilerimizi huzurlarınızda şükran ve minnetle anıyorum. Şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu zaferin diğer mimarları da kahraman ordumuzun devletine-milletine bağlı asil fertleri ve komutanları ile aynı duyarlılığı sergileyen Polis ve Jandarma teşkilatımız olmuştur. Onların bu onurlu duruşu olmasaydı belki de hainler emellerine çoktan ulaşmış olacaktı. Bu husus son derece önemlidir.

Milletin bağrından çıkan Türk ordusu bizim kültürümüzde Peygamber Ocağı olarak anılır. Bu hain kalkışmayı yapanlar ise asla asker olarak nitelendirilemez… onlar ordumuzun içerisine bir şekilde yuvalanarak kendilerini kamufle eden ve FETÖ elebaşından emir alarak ihanet peşinde koşan şer odakları ve hainlerdir. Bu hususun özellikle altını çizmek istiyorum. Çok şükür ki onlar kısa sürede cezalarını bularak kahraman ordumuzun ve kamu kurumlarımızın içerisinden bir bir ayıklanırken, hak etmedikleri rütbe payeleri de sökülüp atılmıştır. Şimdi ise yargı önünde milletimize hesap verip cezalarını çekmektedirler.

O gece neler olduğuna bakacak olursak, FETÖ mensubu alçaklar; Aziz milletimizin iradesinin tecelli ettiği ve bu anlamda kutsalı sayılan TBMM’ni bombaladılar, Ankara Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığına bombalar yağdırarak, orada bulunan ve hayatını terörle mücadeleye adayan kahraman vatan evlatlarını hunharca şehit ettiler, Genelkurmay Başkanlığı karargahını ele geçirmeye çalışarak, devletine bağlı komutanlarımızı rehin aldılar, Milletin tanklarını acımasızca milletin üzerine sürdüler, Milletin helikopterleri ile yine milletin üzerine ateş açtılar, Valilik ve kamu kurumlarını ele geçirmeye çalıştılar, Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmeye çalışarak, Cennet Mekan Ömer Halisdemir’i acımasızca şehit ettiler, Basın yayın kuruluşlarına ve TRT’ye girerek milletin doğru haber alma özgürlüğünü kısıtlamaya çalıştılar ve o gece daha saymakla bitmeyecek, tarihimizde kara bir leke olarak yer edinen nice acı olaylar yaşandı.

Açıkçası o gün millet olarak sırtımızdan vurulduk ve düşmanı dışarıda ararken asıl içimizde olduğunu fark ettik, hainlik ve alçaklıkta ne kadar ileri gidilebileceğini hep birlikte gördük. Bir yandan da aziz milletimizin ne kadar feraset ve cesaret sahibi olduğunu, vatanına, devletine ve iradesine göz dikenlere nasıl haddini bildirebileceğini de görmüş olduk. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır düsturu ile yüce milletimiz kenetlenmiş, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilemiştir. Bu menfur kalkışmadan sonra içimizdeki hainler temizlendikçe, terörle mücadele konusunda da büyük başarılar elde edilmeye başlanmış, FETÖ, PKK, PYD, YPG, DHKP-C ve bilumum işbirlikçileri kaçacak delik aramaya başlamıştır.

Tüm bu yaşananlardan bizim millet olarak, devlet olarak, fert olarak bir ders çıkartmamız gerekir. İstiklal şairimiz M. Akif Ersoy şöyle diyor, ‘Tarihi ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar; hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?’ dolayısı ile çocuklarımızın geleceği, devletimizin bekası ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için bu hain kalkışmadan ibret almamız, nedenlerini ve sonuçlarını iyi analiz etmemiz, 15 Temmuz şanlı direniş ruhunu sürekli canlı tutmamız ve benzer durumların yaşanmaması için önceden tedbir almamız icap eder. Unutmayalım ki FETÖ terör örgütü alçak emellerine ulaşmak için yüce dinimizi ve milli değerlerimizi kullanarak vatandaşlarımızı tuzağına çekmiş, geri planda ise vatan, millet, bayrak din gibi kutsallarımıza fütursuzca haince saldırmıştır.

Bilinmelidir ki mazlum milletlerin ve İslam aleminin de umudu Türkiye Cumhuriyetidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Söz konusu vatanda gerisi teferruattır’ vecizine uygun şekilde kenetlenmeli, her türlü kısır çekişmeleri ve ideolojik saplantıları bir kenara atarak bir ve beraber olmalı, Cumhuriyetimize ve demokratik kazanımlarımıza sahip çıkmalıdır. Unutmayalım ki biz bir ve beraber olursak güçlü oluruz, diri oluruz, yıkılmayız. Allah milletimizi bir daha ihanetle karşı karşıya getirmesin ve böyle kara geceler yaşatmasın diyor, vatan uğruna bayrak uğruna toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Programın devamında okunan ilahi ve ezandan sonra, çeşitli spor branşlarında başarılı olan öğrencilere madalya takıldı. Öğrenciler tarafından okunan şiirler sonrasında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili video ve kamu spotları izletisi yapıldı. İzletinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş konuşması yayınlandı. Saat 00.13’de tüm camilerde sela okunarak, sabah namazına kadar demokrasi nöbeti tutuldu.