YAŞAM
Giriş Tarihi : 06-08-2020 15:24   Güncelleme : 06-08-2020 16:41

‘Kemer sıkarak ilerlemek gerekiyor’

Kemer Belediyesi'nin ağustos ayı meclis toplantısı, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

‘Kemer sıkarak ilerlemek gerekiyor’

Kemer Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya, meclis üyeleri Aslı Bayar Ulukapı ve Hasan Ali Acar katılmadı. Toplantı öncesi kısa bir konuşma yaparak meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Necati Topaloğlu, herkesin geçmiş Kurban Bayramı'nı kutladı. Dünyada etkisini devam ettiren koronavirüse karşı herkesin dikkatli olmasını isteyen Başkan Topaloğlu, Kemer'de otellerin yüzde 90'ının açıldığını ancak üç ana kurala uyulması gerektiğinin altını çizdi.
Topaloğlu, Lise Caddesi'ndeki dükkanların yeniden dizayn edilme çalışmalarının tamamlandığına dikkati çekerek, cadde esnafının da çok mutlu olduğunu kaydetti. Kemer'e yakışır modern bir cadde oluşturduklarını anlatan Topaloğlu, "Kuzdere pazar yerinde çalışmalar devam ediyor. Arslanbucak ve Göynük mahallelerindeki pazar yerinin mimari çizimleri tamamlandı. Atatürk Parkı ihalesi tamamlandı. Bayramdan sonra şantiyeyi kuracaklarını söylediler. Burası da başlamak üzere. Ahmet Erkal Destek Eğitim Merkezi'ndeki kursumuz faal durumda ve şu anda 60 öğrencimize destek veriyoruz. 11 öğretmenimizle el sıkıştık ve tüm masraflar belediyemiz tarafından karşılanıyor. Ana okulundan 8. sınıfa kadar olan öğrencilerimizin kırtasiye malzemelerini hazırladık ve okullar açıldığında teslim edeceğiz" dedi.
Beldibi Mahallesi'ndeki imar planları ile ilgili 160 itiraz olduğunu aktaran Topaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
"Çıralı ve Tekirova mahallelerinde 18 uygulamasına geçmek üzereyiz. Beldibi'nde yapılan itirazlar toplanıp imar planları üzerinde işlendi. Bakanlığa göndereceğiz. Önümüzdeki haftalarda bakanlıktan randevu alacağız bu itirazlarla ilgili vatandaşı nasıl memnun edebiliriz diye bir çalışma yapacağız. 15 aydır görevdeyiz. Bir önceki dönemde temsil ağırlama giderlerinden yapılan harcama 9 milyon 146 bin lira. Biz ise 15 ayda 1 milyon 228 bin lira harcamışız. Yani 15 ayda 7 milyon 917 bin lira tasarruf yapmışız. Önümüzü göremiyoruz. Neyin ne olacağı belli değil. Kemer sıkarak ilerlemek gerekiyor."
Toplantıda, müdürlükler arası bütçe aktarması konusu oybirliğiyle kabul edildi. Mülkiyeti belediyeye ait olan Kındılçeşme mevkisinde yer alan günübirlik alana isim verilmesi konusu görüşüldü. İsim geçtiğimiz günlerde rahmetli olan eski muhtarlardan Avni Kaya'nın isminin verilmesi, günübirlik alanda alkol satışı yapıldığı gerekçesiyle uygun görülmeyeceği karara bağlandı. Avni Kaya'nın ismi Botanik Parkı önündeki bocce sahası olarak kullanılan parka verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
Kemer'de yaşayan ve 2020 YKS sınavında eşit ağırlık bölümünde Türkiye 23'üncüsü olan Nisa Erdal'a 5393 sayılı Belediye Kanununun 14/b bendine istinaden ödül verilmesi konusu oybirliğiyle kabul edildi. Nisa Erdal'a meclis kararıyla cep telefonu ödülü verildi.
17.04.2020 tarih ve 31102 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 7244 nolu kanunun kira alacakları kapsamında değerlendirilmesi görüşüldü. 16 Mart'tan geçerli olmak üzere 3 ay süre zarfında belediye kiracılarından kira alınmaması oybirliğiyle kabul edildi.
Noter huzurunda kurası çekilen ve yeni açılacak olan Kemer Turizm Pazarı'nın pazar ücretinin tahakkuk tarihlerinin ve ödeme şeklinin yeniden belirlenmesi konusu oyçokluğuyla kabul edilerek bütçede alınan kararlara göre aynı fiyatların devam edilmesi yönünde karara bağlandı.
Meclise sunulan bir önergede ise ilköğretim öğrencilerinin D-400 karayolundan D-400 karayolunun alt kısımlarına ücretsiz taşınması konusu oybirliğiyle kabul edildi.

(Haber Merkezi)