SPOR
Giriş Tarihi : 20-12-2019 09:27

‘Kemer şampiyonlar çıkarmaya alıştı’

Antalya’da düzenlenen Muay Thai Avrupa Kupası’nda 51 kiloda kadınlar kategorisinde Avrupa Şampiyonu olan Dilara Sultan Arpacı, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu ziyaret etti. Topaloğlu, Arpacı’yı tebrik ederek, “Kemer’de gençlerimiz hep ilkleri imza atmaya başladılar. Artık Kemer şampiyonlar çıkarmaya alıştı” dedi.

‘Kemer şampiyonlar çıkarmaya alıştı’

Ahmet Duran YENİGÜN

10-15 Aralık tarihleri arasında Antalya’da yaklaşık 26 ülkeden 1300 sporcunun katılımıyla düzenlenen Muay Thai Avrupa Kupası’nda 51 kilo kadınlar kategorisinde mücadele eden Dilara Sultan Arpacı, Avrupa Şampiyonu oldu.

Temmuz ayında Malezya’da düzenlenecek dünya şampiyonasına milli takım adına gitmeye de hak kazanan Arpacı, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu ziyaret ederek başarısı paylaştı.

‘KEMER ŞAMPİYONLAR ÇIKARMAYA ALIŞTI’

Başarısından dolayı Arpacı’yı tebrik eden Başkan Topaloğlu, “Böyle genç çocuklarımızın hem sporla uğraşması hem de şampiyon olması bizleri mutlu ediyor. Kemer’de gençlerimiz hep ilkleri imza atmaya başladılar. Artık Kemer şampiyonlar çıkarmaya alıştı. Bundan sonrada ilçemizden daha çok şampiyon çıkartacağız. Kendi kategorisinde şampiyon olan kızımı yürekten tebrik ediyorum. Şimdi, Malezya’da düzenlenecek dünya şampiyonası var. İnşallah orada da şampiyon olarak Kemer’e altın madalya ile döner. Belediye olarak kızımızın her zaman yanındayız ve üzerimize düşen ne varsa yerine getirmeye hazırız” dedi.

Başkan Topaloğlu ayrıca, Arslanbucak Mahallesi’nde belediye tarafından açılacak spor tesisleri ile ayrı ayrı yerlerde antrenman yapan sporcuları da bir çatı altında toplayacaklarını söyledi.

Arpacı da desteklerinden dolayı Başkan Topaloğlu’na teşekkür ederek Malezya’da düzenlenecek dünya şampiyonasından madalya ile dönme sözü verdi.

DİLARA’NIN AZMİ

Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde yaşayan Dilara Sultan Arpacı, 4 yaşında, akşam evde ailesiyle yıldız kaymasını izlemek için beklerken, ikiz kardeşinin oynadığı çakmaktan çıkan yangında elbisesi tutuşunca vücudunun büyük bölümü yandı. Rus anne ile Türk babanın çocuğu Dilara'nın, 6 yaşındayken de ocaktaki tencerenin devrilmesi sonucu dökülen kaynar suyla yüzünün sol bölümünde yanık oluştu. Dilara, yüzünün ve belinin üst kısmındaki yanık nedeniyle 7 yaşına kadar 18 ameliyat geçirdi. Bacaklarından alınan deri, Dilara'nın vücudunun değişik bölümlerine nakledildi. Yanık izleri nedeniyle çocukluğunda dışarı çıkmak istemeyen Dilara, eğitim çağına geldiğinde, okulda arkadaşlarının kendisiyle dalga geçmelerinin üzüntüsünü yaşadı. Bu nedenle hırçınlaşıp, saldırganlaşan Dilara'yı, annesi sosyalleşmesi ve sporla ilgilenmesi için kick boksa yönlendirdi.

ACILARINI SPORLA UNUTTU

Dilara Sultan Arpacı, kick boks eğitiminin 10'uncu ayında katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası'nda, 10 yaşındayken altın madalya kazandı. Aynı yıl kanser nedeniyle babasını kaybeden Dilara, spora zorunlu ara verdi. Çok sevdiği babasını yitirmesi ve vücudundaki yanık izleri nedeniyle zor bir çocukluk dönemi geçiren Dilara, annesinin isteği üzerine 12 yaşında yeniden spora başladı. Dilara, aynı yıl katıldığı şampiyonada 'Türkiye Kick Boks Şampiyonu' unvanının yeniden sahibi oldu. Katıldığı ulusal şampiyonalarda 3 yıl boyunca farklı dereceler elde eden Dilara, dövüş sporları arasında sert vuruş mücadeleleriyle bilinen muaythai'ye başladı.