GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-07-2020 22:20   Güncelleme : 19-07-2020 22:20

Kemer Liman Başkanlığı’ndan pis kokular geliyor

Kemer’de 4 özel yatla günü birlik yat turları düzenleyen Eliza Yatçılık San.ve Tic. Ltd. Şti Genel Müdürü Mustafa Demen’in İstanbul’dan aldığı ve Kemer’e getirerek karada bakım-onarım yaparak denize indirdiği Eliza-4 isimli ticari yatının boyunu uzattığı gerekçesiyle 25 bin TL’lik ceza kesildi. Kemer Liman Başkan Vekili Kemal Yeşil tarafından verilen Denize Elverişlilik Belgesi’nde 11,30 metre boyu olan ticari yatın Antalya Liman Başkanlığı denetimlerinde 12,65 metre olduğu ortaya çıktı. Denizde bulunan bir yat ya da teknenin boyunun nasıl uzatıldığını merak ettiğini aktaran Mustafa Demen, “Şimdi 41 gün içinde bu teknenin denizde 1,35 metre uzadığı görülmekte. Liman Başkan Vekili Kemal Yeşil kendi imzasıyla bu yatın boyunun 11,30 metre olduğunu belirtiyor. Ardından Antalya Liman Başkanlığı’nın incelemesi sonrası usulsüzlük ortaya çıkıyor. Sonuç olarak 41 günde bu yatın denizde uzayamayacağı ortadadır. Konuyu Kemal Yeşil’e aktardığımızda bu konuda kendisinin hiçbir şey yapamayacağını ve kendisini ilgilendirmediğini belirterek ‘Bakanlığa gidip itiraz edin ya da bu cezayı ödeyip bu konuyu kapatın’ dedi. Söz konusu kişinin şahsi olarak yapmış olduğu yanlışlıktan dolayı firmam ile üzerime atılan suçlamaları ve cezayı kabul etmiyorum” dedi.

Kemer Liman Başkanlığı’ndan pis kokular geliyor

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de kamu kurumlarındaki başı boşluk her geçen gün daha da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Daha önce ‘Ayışıkoyu kimlere emanet’ başlıklı haberimizde teknelerin Ayışığı Koyu’na demir atmasının yasak olmasına rağmen demir atarak koya girmelerini “Bu alana daha önceleri de tekneler bağlanıyordu” diye gayet rahat bir şekilde konuyu geçiştirmesi ile gündeme gelen Kemer Liman Başkan Vekili Kemal Yeşil, bir skandala daha imza attı.

Kemer’de 4 özel yatla günü birlik yat turları düzenleyen Eliza Yatçılık San.ve Tic. Ltd. Şti Genel Müdürü Mustafa Demen, geçtiğimiz yıl Mart ayında İstanbul’un Tuzla ilçesinden bir yat alarak Kemer’e getirdi. Burada Eliza-4 ismi verilen ticari yat, yine aynı yıl Kasım ayında bakım ve onarım işlemleri için karaya çekildi. G-Marina Kemer Teknik Atölyeleri tarafından borda, güverte ve karinada çürüyen bölümleri değiştirilerek bakım ve onarım işlemleri yapılan yat, karada 6 Mayıs’ta yapılan kontroller sonrası Denize Elverişlilik Belgesi verilerek 15 Mayıs’ta denize indirildi.

DENİZDE BOYU UZAMIŞ

Yatı denize indiren Mustafa Demen, Haziran ayında normalleşme sürecine girilmesiyle turizm sezonu için hazırlık yaparken şikayet sonrası Antalya Liman Başkanlığı, Eliza-4 isimli ticari yatta denetimler gerçekleştirdi. Demen, denetim sonrası Kemer Liman Başkan vekili Kemal Yeşil imzalı yazıyla şok yaşadı.

Kemal Yeşil imzalı yazıda “İlgili yazıda özetle Eliza 4 isimli ticari yat ile ilgili olarak Liman Başkanlığımızca 18.03.2019 tarihli ölçüm raporunda tam boy ölçüsünün 11,30 m, 26.06.2020 tarihli Antalya Liman Başkanlığınca düzenlenen ölçüm raporunda tam boy ölçüsünün 12,65 m olduğu; bu bilgiler doğrultusunda söz konusu teknenin 18.03.2019 ile 26.06.2020 tarihleri arasında tam boy değerinin 07.11.2015 tarihli ve 29525 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gemi ve Su Araçlarının İnşa, Tadilat ve Bakım-Onarım Yönetmeliği kapsamına girecek şekilde değiştiği tespit edildiği değerlendirilmektedir. Anılan Yönetmeliğin izinsiz tadilat ile ilgili hükümleri uyarınca idari para cezasının yatırılması, teknenin son halini gösterir plan-projelerinin hazırlanması ve başkanlığımıza sunulması durumunda tekne ölçülerinin yapılarak yeni tonilato belgesinin hazırlanması gerektiği hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim” denildi.

‘ÇÜRÜYEN KISIMLAR DEĞİŞTİRİLDİ’

25 bin TL’lik ceza kesilen Mustafa Demen, yatın bakım ve onarımını gerçekleştiren G-Marina Kemer’e giderek durumu anlattı. G-Marina Kemer Teknik Müdürü Mert Tokaç, teknede boy uzatılması gibi hiçbir işlem yapılmadığını belirterek Liman Başkanlığı’na verilmek üzere verdiği yazıda, “29.11.2019 Tarihinde “Eliza 4” isimli tekne bakım ve onarım işlemleri için karaya alınmıştır. Teknenin bakım ve onarım ile ilgili boya, ahşap ve döşeme işlemleri G-Marina Kemer teknik atölyeleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ahşap ünitesi tarafından borda, güverte ve karinada çürüyen bölümlerin değişimi yapılmıştır. Çürüyen bölümlerin değişimleri yapılırken mevcut ölçüler korunarak, tekne boyutlarını değiştirecek herhangi bir işlem yapılmamıştır. Boya ünitesinde ahşap işleri ardından yenilenen parçalarda elyaf, macun, ve boya işlemleri yapılmıştır. Bu işlemler kış döneminde yapıldığından hava şartlarından etkilenmemek adına ahşap muşamba malzemeden basit bir hangar yapılarak işler tamamlanmıştır. Teknenin bakım, onarım ve tadilat işlemlerinin tamamlanmasının ardından 15 Mayıs 2020 tarihinde denize indirilmiştir” dedi.

Karada bulunduğu süreçte yat üzerinde bakım ve onarım dışında boy uzatılması gibi hiçbir işlemin yapılmağı anlaşılırken, Kemer Liman Başkan Vekili Kemal Yeşil’in boy ölçümü yapmadan keyfi bir uygulamalarla işlem yaptığı ortaya çıkıyor.

‘BELGEYİ VERENDE CEZAYI KESENDE AYNI KURUM’

Eliza-4 isimli ticari yatlarına belgeyi verenin ve cezayı kesenin de aynı kurum olduğunu belirten Mustafa Demen, “Söz konusu ticari yatımız 15 Mayıs’ta denize indirilmiştir. Bir şikayet üzerine teknenin boyunun karada olduğu sürede değiştirildiği belirtilmiş ve bunun üzerine Antalya Liman Başkanlığı, yatta incelemelerde bulunmuştur. İnceleme sonrası teknenin boyu 12,65 metre olduğu belirtilmiş ve para cezası uygulanmıştır. Ancak Eliza-4 isimli ticari yatımıza Denize Elverişlilik Belgesi’ni veren de cezayı kesen de aynı kurum. Yani Kemer Liman Başkan Vekili Kemal Yeşil 06 Mayıs’ta senin yatın 11,30 metre diyor, Antalya Liman Başkanlığı ise 26 Haziran’da gerçekleştirdiği incelemede senin yatın 12,65 metredir diyor. Burada bir uygunsuzluk var” dedi.

‘DENİZDE 1,35 METRE UZAMIŞ’

Denizde bulunan bir yat ya da teknenin boyunun nasıl uzatıldığını merak ettiğini aktaran Demen, “Şimdi 41 gün içinde bu teknenin denizde 1,35 metre uzadığı görülmekte. Liman başkan vekili kendi imzasıyla bu yatın boyunun 11,30 metre olduğu belirtiyor. Ardından Antalya Liman Başkanlığı’nın incelemesi sonrası usulsüzlük ortaya çıkıyor. Sonuç olarak 41 günde bu yatın denizde uzayamayacağı ortadadır. Denizde boyu uzayan ilk yat bizimki sanırım. Tarafımıza addedilen söz konusu ticari yatımızda boy uzatılması gibi tadilatların yapılmadığı G-Marina Kemer tarafından verilen yazıda da belirtmiştir” diye konuştu.

‘CEZAYI ÖDEYİP KONUYU KAPATIN’

Başkan Vekili Kemal Yeşil’in, Kemer Liman Başkanlığı’na bağlı tekne sahiplerine bunun gibi benzer sıkıntılar yarattığını aktaran Demen, “Kemer Liman Başkan Vekili Kemal Yeşil’in görevini suiistimal ettiği ve verdiği belgelerle usulsüz işlemler yaptığı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla şirketimize yapılan suçlamayla birlikte cezanın kaldırılması söz konusu teknenin eğer tadilat projesi de yapılması gerekiyorsa da yapabileceğimizi Kemal Yeşil’e aktardığımızda bu konuda kendisinin hiçbir şey yapamayacağını konunun kendisini ilgilendirmediğini belirterek ‘Bakanlığa gidip itiraz edin ya da bu cezayı ödeyip bu konuyu kapatın’ dedi. Kemal Yeşil’in Kemer Liman Başkanlığı’na bağlı bölgede de benzer sıkıntıları yarattığını öğrenmiş bulunmaktayım. Söz konusu kişinin şahsi olarak yapmış olduğu yanlışlıktan dolayı firmam ve üzerime atılan suçlamaları ve cezayı kabul etmiyorum. Ulaştırma Altyapı Bakanlığı’nın söz konusu kişiyle alakalı gerekli işlemlerin yapılmasını istiyorum. İlgili yatın gerekli ölçümlerini doğru bir şekilde yapmadıkları tarafıma verilen belgelerde de anlaşılmaktadır. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum” şeklinde konuştu.