GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-03-2021 17:35   Güncelleme : 24-03-2021 17:35

Kemer alarm veriyor!

Mart ayı itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecine giren Türkiye’nin önemli turizm ilçelerinden Kemer’de yaz sezonu hazırlıkları hızla devam ederken, koronovirüs vakalarında sayılar hızla artıyor. Normalleşmenin ardından Sarı (riskli) kategoride olan ilçe, turuncu (yüksek riskli)kategoriye yükseldi. Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, ilçede vaka artışlarının nedenin ise vatandaşların kurallara uymamasından kaynaklandığı belirtti. Dr. Ceren Avanos İnce, otel, restoran ve evlerdeki PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerin, halk arasından ‘virüslü’ denilmesi ya da işletmeleri karantinaya alınacak korkusuyla ‘kimseyle temasta bulunmadım’ gibi söylerinin ve maske-sosyal mesafe gibi kurallara bazı vatandaşların uymamasının da vakalardaki artışı hızlandırdığına dikkat çekti. İnce, vatandaşları uyararak, kurallara karşı daha fazla duyarlı olmaya davet etti.

Kemer alarm veriyor!

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de bir yandan turizm sezonu için hazırlıklar hızla sürerken, ilçe normalleşmeyle birlikte koronavirüs vakalarında da artış yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı'nın mart ayı itibariyle başlattığı yeni kontrollü normalleşme sürecinde 100 bin nüfusa göre PCR test sonucu pozitif çıkan vaka sayısına göre, iller kırmızı (çok yüksek riskli), turuncu (yüksek riskli), sarı (riskli), mavi (az riskli) olarak dörde ayrılıyor. İl ve ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının kısıtlama kararları da risk düzeyine göre belirlendi.

Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, normalleşmenin ardından Sarı (riskli) kategoride olan Kemer’in turuncu (yüksek riskli)kategoriye yükseldiğini bildirdi. İlçede vaka artışlarının nedenin ise vatandaşların kurallara uymamasından kaynaklandığı belirten Dr. Ceren Avanos İnce, maske ve sosyal mesafe konularında bazı vatandaşların kural tanımazlığının da vaka sayılarındaki artışı hızlandırdığını söyledi. Dr. Ceren Avanos İnce, otel, restoran, kafe ve evlerdeki PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerin, halk arasından ‘virüslü’ denilmesi ya da işletmeleri karantinaya alınacak korkusuyla ‘kimseyle temasta bulunmadım’ gibi söylemlerinin de vakalardaki artışı tetiklediği ve diğer vatandaşlarında sağlığını tehdit ettiğini ifade etti.

Bir otel yöneticisi ya da 4 kişilik bir evde yaşayan aile üyesinin kimseyle temas etmemesin mümkün olmadığına dikkat çeken Dr. Ceren Avanos İnce, bu konu hakkında vatandaşların daha duyarlı davranması gerektiğine işaret etti. İlçenin riskli kategoriden kısa sürede yüksek riskli kategoriye yükseldiğine dikkat çeken İnce, vaka artışının önlenmemesi durumunda çok yüksek riskli kategoriye yükselerek, ilçede bazı sıkı tedbirlerin alınabileceğini söyledi.

KIRMIZI- TURUNCU FARKI

1 Mart itibariyle sarı renk kategorisinde yer alan Kemer’de, kısıtlama kuralları da İlçe Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı kararlarla bu kategoriye göre düzenlendi. Kemer’de, kırmızı renk kategorisinden farklı olarak lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı, kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri yüzde 50 kapasiteyle 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet göstermeye başladı. Kırmızı kategoride bu tür işyerleri oturma şeklinde müşteri alamıyor. Ayrıca sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul ve her türlü etkinlik için azami kişi sayısı 300'ü geçmemek kaydıyla yapılmasına izin verildi. Kırmızı kategoride bu tür kuruluşlar genel kurul ve benzeri etkinlikler düzenleyemiyor.