GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-03-2021 17:52   Güncelleme : 17-03-2021 17:52

Kaymakam Gemici’den dinamik denetim!

Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Tıraş ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Kemer Temsilcisi Mustafa Çetinkaya ile birlikte ilçedeki esnafları ziyaret ederek ‘Dinamik Denetim Seferberliği’ genelgesi doğrultusunda denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde amaçlarının ceza yazmak olmadığını bildiren Kaymakam Gemici, “Koronavirüsle mücadelede denetim ekiplerimizle bir seferberlik ilan ettik. Bu doğrultuda çalışmalarımız ve denetimlerimiz devam edecek. İnşallah bu süreci hep beraber atlatacağız. Denetimlerde maksadımız ceza yazmak değil. Bu denetimlerdeki öncelikli amacımız toplumun bütün üyelerinin duyarlı hale getirmeyi ve bunu sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Kaymakam Gemici’den dinamik denetim!

Ahmet Duran YENİGÜN

Korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nca alınan karar ile yeni ve yoğunlaştırılmış bir süreç ile başlatılan ‘Dinamik Denetim Seferberliği’ Kemer’de aralıksız devam ediyor. Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Tıraş ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Kemer Temsilcisi Mustafa Çetinkaya ile birlikte, esnafları ziyaret ederek işyerlerinde maske-mesafe-hijyen başta olmak üzere korona virüs denetimleri gerçekleştirdi.

‘SEFERBERLİK İLAN ETTİK’

Turizm sezonu öncesi gerçekleşen denetimlerin önemine değinen Kaymakam Yücel Gemici, “Koronavirüsle mücadelede ülke olarak dinamik denetim sürecine girdik. Artık sadece kolluk güçleriyle değil kamu görevlilerimizle, gıda kontrolörlerimizle, kamuda istihdam ettiğimiz iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarımızla, odalarımız bünyesindeki denetim ekiplerimizle bir seferberlik ilan ettik. Bu manada her gün 8 ekibimiz ilçe genelinde her gün bir konuya ayrılmak üzere bakanlığımızın belirlediği konularda aralıksız denetimlerini sürdürüyorlar. Bu ekiplerimizin başında da ilçe müdürlerimiz var. Tabi karşı karşıya olduğumuz problem ferdi bir çabayla çözebilecek bir problem değil. Bütün millet olarak ve milletin üyeleri olarak bütün olarak el birliğiyle aşabileceğimiz bir süreçtir” dedi.

‘MAKSADIMIZ CEZA YAZMAK DEĞİL’

Denetimlerde amaçlarının ceza yazmak olmadığını bildiren Kaymakam Gemici, “Denetim sürecinin içerisine ilçemizdeki ticaret odası temsilcimizi, esnaf odası başkanlığımızı ve şoförler odası başkanlığımızı da dahil etmiş olduk. Onlara da teşekkür etmek istiyorum, bu süreçte duyarlı davranarak ekiplerini hem oluşturarak saha çıkıp üyelerine gerekli uyarıları yaptılar. Bu doğrultuda çalışmalarımız ve denetimlerimiz devam edecek. İnşallah bu süreci hep beraber atlatacağız. Denetimlerde maksadımız ceza yazmak değil. Ama bazen öyle bir ihlallerle karşılaşıyoruz ki, onunda diğer insanların hakkını korumak adına yaptırım uygulanması gerekiyor. Ama bu denetimlerdeki öncelikli amacımız toplumun bütün üyelerini duyarlı hale getirmeyi ve bunu sağlamayı amaçlıyoruz. Halka açık umumi alanlar daha sık denetleniyor. Geçtiğimiz haftadan itibaren her gün bu tür umumi açık yerlerin, insanların yemek ve vakit geçirdikleri mekanları sürekli denetliyoruz. İlçemizin turizm ilçesi olması nedeniyle daha çok özen göstermemiz ve vatandaşlarımızın da daha duyarlı olması gerekiyor” diye konuştu.

ÜNSAL: KURALLAR KONUSUNDA İKAZLARDA BULUNDUK

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal ise, “Geçen hafta İçişleri Bakanlığımızdan gelen genelge ve kaymakamımızla yaptığımız toplantı sonrası hemen ilçe merkezi başta olmak üzere, mahallerimizde yeni açılan, yani müşteri kabulüne yeni başlayan lokanta restoran ve kafe gibi işyerlerine tek tek dolaşarak yeni sezon öncesi uymaları gereken kurallar konusunda ikazlarda bulunduk. Restoran ve kafe gibi yerlerde önceki bilinen hijyen, maske ve mesafe kurallarının dışında olması gereken kurallardan birisi olan gelen müşterilerden HES Kodu sorgulamasıydı, bunu da esnaf arkadaşlarımıza anlattık. Zaten birçok esnaf arkadaşımızda konuya duyarlı olduğu için bunları biliyorlardı. Bilmeyen arkadaşlarımıza da telefon üzerindeki uygulamadan tek tek anlattık ve uygulamayı telefonlarına indirerek o andan itibaren HES Kodu sorgulaması yapmalarını sağladık. İkinci önemli olan diğer bir husus, müşteri kabul eden işyerlerinde ve saygın meslek gruplarında yüzde 50 oturma kapasitesiydi, zaten ziyaret ettiğimiz birçok işyerinde de bu kurallara uyduklarını gördük. Olmayan yerlerde de uyarılarda bulunarak kurallara uymalarını sağladık” dedi.

TIRAŞ: SEZONUNA EN İYİ ŞEKİLDE HAZIRLANMIŞ OLACAĞIZ

Turizm sezonuna sağlıklı bir şekilde hazırlamak istediklerini belirten Kemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Tıraş da, “Geçen hafta uygulamaya geçen Dinamik Denetim Seferberliği kapsamında kaymakamımızla gerçekleştirimiz toplantı sonrası hemen konuya adapte olduk. İlçemizdeki tüm kooperatif ile durak başkanlarımıza ulaşarak ve duraklarımızı ziyaret ederek kurallara titiz bir şekilde uyulması konusunda uyarılarda bulunduk. Sezon öncesi bu işlemleri titiz bir şekilde uygulamamız gerekiyor. Çünkü sezonun başlamasıyla ilçemiz daha da kalabalıklaşacak. Biz bunu el birliğiyle çözemezsek başka kim çözecek? Biz kendimiz çözeceğiz ve kuralları titiz bir şekilde uygulayacağız. Duraklarda, taksilerimizde ve otobüslerimizde kesinle maskesiz yolcu almıyoruz. Eğer yolcularda yoksa da biz kendimiz dağıtıyoruz. Cumhurbaşkanımızın önem verdiği maske-mesafe-hijyen konusuna onun gibi bizde önem veriyoruz. İlçemizde kaymakamımızla gerçekleştirdiğimiz ve devam eden denetimlerde bayağı bir yol kat ettik. Bu şekilde turizm sezonuna en iyi şekilde hazırlanmış olacağız” şeklinde konuştu.

ÇETİNKAYA: HERKESİN DUYARLI OLMASINI İSTİYORUZ

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Kemer Temsilcisi Mustafa Çetinkaya ise, “Bakanlığımız genelgesi doğrultusunda Antalya ve Ticaret Odası olarak, ekiplerimizle birlikte denetimlere çıkıyoruz. Üyelerimizde kurallara uymaları konusunda gerekli uyarılarımızı da yapıyoruz. Sezona herkesin dikkatli bir şekilde hazırlanmasını ve daha da duyarlı olmasını istiyoruz. Müşterilerle ilgilerinken maske ve mesafe konuları ile alınacak müşteri sayısına dikkat etmelerini hatırlatıyoruz. Tur teknelerinde de yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya başlayacak. Yani 300 kişilik bir tekne 150 kişiyle, 200 kişilik tekneler ise 100 yolcu alabilecek. Bu kurallara hepimiz sağlığı için dikkatli bir şekilde uymamız gerekiyor” dedi.