ANTALYA
Giriş Tarihi : 05-02-2021 15:39   Güncelleme : 05-02-2021 15:39

‘Kaybettikleri haklarına kavuşacaklar’

Antalya Birlik Haber-Sen Şube Başkanı Mitat Karaca, yaptığı yazılı açıklamada, mali sorumluluk tazminatlarından oluşan mağduriyetlerin sona erdiğini söyledi. Karaca, “23.07.2019 tarihli ‘Mali Sorumluluklar ve Kasa İşlemleri Prosedürü’ isimli genel yazının ekinde yer alan Ek-1 maddesi şu an için yürürlüğü durdurulmuştur. Haklarından mahrum kalan PTT A.Ş. çalışanları karar sonucunda kaybettikleri haklarına kavuşacaklardır” dedi.

‘Kaybettikleri haklarına kavuşacaklar’

Antalya Birlik Haber-Sen Şube Başkanı Mitat Karaca, yaptığı yazılı açıklamada, Birlik Haber-Sen Genel Merkezi olarak yayımlanan “Mali Sorumluluklar ve Kasa İşlemleri Prosedürü” isimli yazının yayımlandığı andan itibaren gerekli görüşmeler ve çalışmalar yapıldığını fakat görüşmeler neticesiz kaldığını hatırlattı. Hizmet kolu çalışanları adına bir mağduriyet oluştuğunun altını çizen Karaca, “Yazının Ek-1 bölümünün dışında kalan çalışanlar görev alanlarında yaptığı iş ve işlemlere rağmen haklarından mahrum bırakılmışlardır. Birlik Haber-Sen ise hizmet kolu çalışanlarının ve üyelerinin menfaatleri doğrultusunda konuyu adli mercilere taşımak zorunda kalmış; Danıştay 12. Dairesinde görülen dava sonucunda PTT A.Ş. çalışanları adına sevindirici haber gelmiştir” dedi.

‘KAYBETTİKLERİ HAKLARINA KAVUŞACAKLAR’

“Karar sonucunda 23.07.2019 tarihli ‘Mali Sorumluluklar ve Kasa İşlemleri Prosedürü’ isimli genel yazının ekinde yer alan Ek-1 maddesi şu an için yürürlüğü durdurulmuştur” diyen Karaca, açıklamasına şöyle devam etti:

“Haklarından mahrum kalan PTT A.Ş. çalışanları karar sonucunda kaybettikleri haklarına kavuşacaklardır. Bunun yanı sıra yazının yayımlandığı günden itibaren ücret ödemelerinde konuyla ilgili kesinti yaşayan çalışanların ücretleri de geçmişe yönelik olarak hesaplanarak ödemesinin yapılması gerekmektedir. Bu kararla birlikte 23.07.2019 tarihinden önce Mali Sorumluluk Tazminatı alanlar geçmişe dönük olarak bu haklarından yeniden yararlanmaya başlayacaklardır.”

Karaca, “Bizler Birlik Haber-Sen olarak sonuca ulaştırdığımız bu dava ile bir kez daha üyelerimizin ve tüm çalışanların fayda ve menfaatleri doğrultusunda durduğumuzu göstermiş bulunuyoruz. Emek ve alınteri döken üyelerimiz için sahada sadece çamur atanlar yerine, birliğimizden aldığımız güçle mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)