ANTALYA
Giriş Tarihi : 24-01-2020 18:29

Kaş'tan Meis'e proje ortaklığı teklifi

Kaş ilçesinin kardeş şehri Yunanistan'ın Meis Adası'na birlikte AB projesi yapma teklifi götürüldü. Meis Adası Belediyesi ile görüşen Kaş heyeti, adadan olumlu cevapla döndü.

Kaş'tan Meis'e proje ortaklığı teklifi

Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile Kaş Belediyesi'nin 'Ortak Kültür Mirası: Türkiye AB Arasındaki Koruma ve Diyalog 2' hibe programı çerçevesinde hazırladığı 'Ortak Kültür Mirası Likya' projesi kapsamında AB üyesi ülke kapsamında Yunanistan'ın Meis Adası Belediyesi'ne ortak proje teklifi götürüldü. Projeyi görüşmek için Kaş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Evren, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan ve başkan yardımcısı Kaş Belediye Meclis Üyesi CHP'li Merak Çiyan Şenerdi, Meis Adası'nı ziyaret etti. Kaş heyeti Meis Adası'nda Belediye Başkanı Giorgos Samsakos, başkan yardımcıları Nicolas Esvestis, Stratos Amigdalos ve Meis Belediye Meclisi Üyesi Margarita Kannis ile bir araya geldi.

Görüşmede Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan, Meislilere proje hakkında bilgi verdi. Ozan, "Kaş ile Meis Adası'nın ortak geçmişten gelen tarihi bağları var. Likya uygarlığı ortak paydamız ve zenginliğimiz. Buradan yola çıkarak birlikte yapılabilecek olan kültür, sanat, spor aktviteleri ve komşuluk ilişkilerini çok yönlü olarak geliştirebiliriz. Bu ilişkilerin sürekliğini sağlayabiliriz. Bu proje ile Likya medeniyetini daha görünür hale getirebiliriz. Çocuklarımıza, gençlerimize Likya medeniyetini öğretebiliriz. Projemiz kabul edilirse 60 bin ile 150 bin Euro arasında karşılıksız destek alacağız. Bu proje iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine, bazı ön yargıların kalkmasına katkı sağlayacak. En önemlisi barışa, dostluğa önemli katkı sağlayacak. Bu projeyi çocuklarımız için, dünya barışı için önemsiyoruz" dedi.

Meis Belediye Başkanı Giorgos Samsakos da "Bu proje bizim için de önemli. Bizim için tek sorun Rodos Valiliği'nde izin almak. İzin için hemen girişime başlayacağız. Birlikte iki kardeş şehir olarak bu projeyi yaşama geçireceğiz" diye konuştu.

Proje kapsamında, Meis Belediye Meclisi Üyesi Margarita Kannis, Kaş'a gelerek proje üzerinde detaylı çalışma yaptı. (DHA)