ANTALYA
Giriş Tarihi : 08-06-2020 14:43   Güncelleme : 08-06-2020 14:43

Kaşlılar kan verdi

Türk Kızılayı Batı Akdeniz Kan Merkezi'ne bağlı Kızılay Antalya Kan Merkezi, Antalya'nın Kaş ilçesinde 4 gün süren kan bağışı kampanyası düzenledi. Kampanya 2 gün Kaş merkezde, bir gün Kalkan, bir günde Kınık Mahallesi'nde yapıldı.

Kaşlılar kan verdi

Antalya Kızılay Kan Merkezi'nden Dr. Veysi Aldemir başkanlığında 7 kişilik ekip kan bağışı otobüsüyle Kaş'a geldi. İlk gün Kaş Yat Limanı'nda 133 ünite, ikinci gün 140 ünite olmak üzere toplam 273 ünite kan toplandı. Üçüncü gün Kalkan Mahallesi'nde 116 ünite, dördüncü gün Kınık Mahallesi'nde 125 ünite kan bağışı toplandı. Kızılay Kan Merkezi görevlileri 4 günde Kaş ve çevresinden toplam 517 ünite kan bağışı topladı.

Dr. Veysi Aldemir, "Kaşlılar kan bağışı konusunda gerçekten çok duyarlı. Koronavirüs sürecinde, insanların evinden çıkmadığı bir dönemde, 4 günde 517 ünite kan bağışı çok büyük bir rakam. Bu süreçte Türkiye rekoru. Kaşlılara çok teşekkür ediyoruz. Özel bir teşekkürümüz Kaş'ta oğlunu uyuşturucu illetinden kaybeden turizmci Nihat Tokgöz'e. Kaş merkezde 2 günde toplanan 273 ünite kan bağışında katkısı çok büyük. Bu Türkiye rekorundaki katkısı çok büyük. Bugün vereceğiniz bir ünite kan, bir gün size veya bir yakınınıza bir can olarak geri dönebilir. Binlerce insan ülkemizde ve dünyada zaman zaman bir ünite kan bulunamadığı için yaşamını kaybediyor. Bu nedenle kan bağışı konusunda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum. Kan ver sağlıklı ol, bir yaşam kurtar. 18- 65 yaş arasındaki kadınlar 4 ayda bir kez, erkekler 3 ayda bir kez kan bağışında bulunabilir. Ben bu yaş kurallarına uyan ve sağlıklı olan tüm vatandaşlarımızı kan bağışı yapmaya çağırıyorum" dedi.

(DHA)