GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-05-2021 14:51   Güncelleme : 18-05-2021 14:51

‘Kapımıza kilit vurdurmayın!’

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, her zaman her koşulda devletinin yanında olan esnafın yok olmak üzere olduğunu söyledi. Paket servisinin restoran, lokanta, kafeterya gibi işyerlerini ayakta tutmaya yetmediğini ve bazı meslek dallarının ise on beş aydır kapalı olduğuna dikkat çeken Ünsal, “Devletimizin esnafı ayakta tutmak için verdiği, destekler, iyileştirmeler, ötelemeler esnafın derdine derman olamıyor. Son olarak açıklanan hibeler esnaf ve sanatkarımız adına sevindiricidir. Ancak suni teneffüs ile hasta yaşamıyor. Dökme su ile değirmen dönmüyor. Kapımıza kilit vurdurmayın! Biz çalışmak istiyoruz. Esnafımız bu salgın hastalık döneminde üzerine düşeni yaptı ve yapmaya devam ediyor. Temizliğine, mesafeye, korunmaya ve korumaya esnafımızın gösterdiği duyarlılığı, yurttaşlarımız da gösterse bu salgın şimdiye kadar çoktan önlenebilirdi” dedi.

‘Kapımıza kilit vurdurmayın!’

Maksut TEMİZEL

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, on beş aylık salgın sürecinin ağır faturasının esnafın omuzlarında olduğunu bildirdi. Her zaman her koşulda devletinin yanında olan esnafın yok olmak üzere olduğunu belirten Ünsal, “Devletimizin esnafı ayakta tutmak için verdiği, destekler, iyileştirmeler, ötelemeler esnafın derdine derman olamıyor. Özellikle turizm bölgesi esnaflarımızın giderleri, diğer bölgelerimizdeki esnafların giderlerine oranla çok daha fazladır. Yükü ağırdır. Bazı meslek dalları tam on beş aydır kapalı. Paket servisler, gel al götür sistemi restoran, lokanta, kafeterya gibi işyerlerini ayakta tutmaya yetmiyor” dedi.

‘BELİRSİZLİKLER CİDDİYETİNİ KORUYOR’

Esnaf isyan etme noktasına geldiğini ifade eden Ünsal, “Ötelenen kredilerinin bir ay sonra ödemeleri başlıyor. Zaten pamuk ipliğine bağlı turizm de ise hala belirsizlikler ciddiyetini koruyor. Son aldığımız duyumlara göre; bölgemiz turizm kaynağı ülkenin uçuşları bir ay daha ötelediği yolunda. 2016 yılında yaşadığımız krizde de dikkat çekmiştik; ‘Ülkemiz turizmi birkaç ülkeye bağımlı olmaktan kurtarılmalıdır.’ demiştik. Geldiğimiz nokta da benzer sorunlar yaşanmaya devam etmektedir” diye konuştu.

ŞİMDİYE KADAR ÇOKTAN ÖNLENEBİLİRDİ

Esnafın salgın hastalık döneminde üzerine düşeni yaptığını ve yapmaya devam ederek gerekli tüm önlemleri aldığına dikkat çeken Ünsal, “Temizliğine, mesafeye, korunmaya ve korumaya esnafımızın gösterdiği duyarlılığı, yurttaşlarımız da gösterse bu salgın şimdiye kadar çoktan önlenebilirdi” dedi.

‘DÖKME SU İLE DEĞİRMEN DÖNMÜYOR’

“Son olarak açıklanan hibeler için de devletimize esnafımız adına çok teşekkür ediyoruz” diyen Ünsal, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“1.gurupta kahve, kıraathane, pastane, internet kafe, çay bahçesi, servisçiler, düğün salonları, kantinler, kırtasiyeler, hamamlar, lunaparklar gibi sayıları 235 bine ulaşan meslek dallarına, bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL hibe yapılması ile yine 2. gurupta yer alan bakım onarım, tamirat, kaporta işleri, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlikçiler, hırdavatçılar, oyuncak, kozmetik, hediyelik eşya, camcılar, çilingirler, kalaycılar, bakırcılar, ayakkabıcılar, konfeksiyonlar, tuhafiyeciler, kurs işletmeleri, lokanta, pastane, dondurmacı, terzi, taksiler, minibüsçüler, berberler, otobüsçüler, pazarcılar gibi sayıları 1 milyon 150 bini aşan işletmelere, bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin TL hibe verilecek olması esnaf ve sanatkarımız adına sevindiricidir. Ancak suni teneffüs ile hasta yaşamıyor. Dökme su ile değirmen dönmüyor. Kapımıza kilit vurdurmayın! Biz çalışmak istiyoruz.”