GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-03-2021 16:39   Güncelleme : 10-03-2021 16:39

Kadınlar kooperatif kuracak!

Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi, kooperatif kuracak. Kurulacak olan kooperatif sonrası kadınlar, mum, oya, örgü, sabun, yiyecek ve içecek, portakal ve limon yağı çıkarıp satarak ev ekonomilerine destek olmak için çalışacak. Kemer’deki kadınların kooperatif altında toplanması için öncülük eden Esra Dağıstanlı, Kadınların, Kemer’in meşhur narenciye ürünlerinden reçel, yağ, mum, sabun gibi ürünler yapıp satarak ev ekonomilerine katkı sağlamalarını istediklerini belirterek, “Kemer’deki kadınlarımıza 12 ay boyunca istihdam sağlamak istiyoruz. Biz balık yemek değil balık tutmak istiyoruz. Kadınların gücünü ortaya çıkarmak istiyoruz. İnşallah kısa zamanda kooperatifimizi kurup hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz” dedi.

Kadınlar kooperatif kuracak!

Şüheda PARTAL

Türk Kadınlar Birliği Kemer Şubesi, Kemer Belediyesi Kültür Salonunda kooperatif ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, belediye meclis üyeleri Ferhan Fidan, Mustafa Bilici, Hakan Tuncer, Ramazan Kal, belediye sağlık işleri müdürü Özden Sayındaş, belediye kültür ve sosyal işler müdürü Asım Yıldırım, Türk Kadınlar Birliği Kemer Şube Başkanı Hacer Akdağ, birlik genel sekreteri Ayşegül Akbaba, Kemer İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kemer Sorumlusu Mehmet Akbaba ve projeye destek veren kadınlar katıldı.

Kurulacak olan kooperatifle, kadınlar evlerinde üreterek maddi anlamda ev ekonomilerine destek olmayı amaçlıyor. Birlik başkanı Akdağ, kurmak istedikleri kooperatif için yer tahsisi konusunda Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’ndan destek istedi. Kurulacak olan kooperatif sonrası kadınlar, mum, oya, örgü, sabun, yiyecek ve içecek, portakal ve limon yağı çıkarıp satarak ev ekonomilerine destek olmak için çalışacak.

‘BELEDİYE OLARAK YANINIZDAYIZ’

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, kadınların kurmayı planladığı kooperatif projesini ilk duyduğunda heyecanlandığını söyledi. Erkek egemenliğine son vermek amacıyla güzel bir düşünce içerisine giren kadınları yürekten kutladığını ifade eden Başkan Topaloğlu, “Bu konuda Kemer Belediyesi olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu işe bir yerden başlamak gerekiyor. Kadınların olmadığı bir yerde bir iş sağlıklı yürümez. Bu fikri ortaya atan ve bu işe gönül veren herkese teşekkür ediyorum. Belediye olarak sizin yanınızdayız” diye konuştu.

‘HERHANGİ BİR KAR AMACIMIZ YOK’

Türk Kadınlar Birliği Kemer Şube Başkanı Hacer Akdağ ise birlik olarak bir yola çıktıklarını ve kooperatif kurmak istediklerini belirtti. Pandemi öncesinde Tarım İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde eğitim aldığını ifade eden Akdağ, “Eğitim sırasında bizden kadınları birleştirip kadınlara istihdam sağlayacak kooperatifler kurulmasında öncülük etmemiz istendi. Biz bu projenin sosyal destekçisiyiz. Herhangi bir kar amacımız yok. Bu konuda bize her zaman kapılarını açan ve destek olan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

‘KADINLARIN GÜCÜNÜ ORTAYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ’

Kemer’deki kadınların kooperatif altında toplanması için öncülük eden Esra Dağıstanlı da, Kemer’de yaşayan kadınların, sosyal hayatta daha aktif rol alabilmesi için kooperatif çatısı altında toplanmasını istediklerini söyledi. Kadınların, Kemer’in meşhur narenciye ürünlerinden reçel, yağ, mum, sabun gibi ürünler yapıp satarak ev ekonomilerine katkı sağlamalarını sağlamak istediklerini belirten Dağıstanlı, “Kemer’deki kadınlarımıza 12 ay boyunca istihdam sağlamak istiyoruz. Narenciye ürünlerinden yağ, mum, sabun, reçel gibi ürünler yapıp satarak ev ekonomilerine katkı sağlamalarına yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Dağıstanlı, evden çıkamayan kadınların da evlerinde örgü, oya, yiyecek ve içecek gibi yapacağı ürünleri değerlendirmek istediklerini de ifade ederek, “Kooperatif kurma fikrini söylediğimde her kesimden büyük destek gördüm. Kemer Belediye Başkanımız Necati Topaloğlu, başta yer tahsisi olmak üzere tüm desteklerini vereceklerini söyledi. Meclis üyelerimiz, siyasi parti temsilcileri, Türk Kadınlar Birliği Kemer Şube Başkanı Hacer Akdağ ve birliğimizin üyeleri de tam destek veriyor. Biz balık yemek değil balık tutmak istiyoruz. Kadınların gücünü ortaya çıkarmak istiyoruz. İnşallah kısa zamanda kooperatifimizi kurup hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Kooperatif ile ilgili sunumların da yapıldığı toplantıda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili sosyal farkındalık videoları da gösterildi.