GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-08-2020 14:23   Güncelleme : 14-08-2020 14:23

Kaçak kazıya suçüstü

Kemer’in Tekirova Mahallesi’nde bulunan Phaselis Antik Kenti’nde Hellenistik Akropolis olarak isimlendirilen birinci derece sit alanı içerisinde kaçak kazı yaptığı belirlenen 3 şüpheli, jandarma ve kazı ekibi tarafından suçüstü yakalandı. Alanda birçok çukur açarak sarnıçlara zarar veren şüphelilerin Hellenistik Dönem sur yapıları ve su sistemlerini aydınlatan önemli tarihi dokusunun tahrip ederek alanda geri dönüşü olmayan zarara neden oldukları belirtildi.

Kaçak kazıya suçüstü

Ahmet Duran YENİGÜN – Şüheda PARTAL

Kemer’e bağlı Tekirova Mahallesi’nde bulunan Phaselis Antik Kenti çevresinde incelemelerde bulunan Phaselis kazı ekibi kentin kuzey kısmında bulunan Hellenistik Akropolis olarak isimlendirilen birinci derece sit alanı içerisinde kaçak kazı yapıldığını tespit etti. Tel örgülerle çevrili Hellenistik Akropolis’te bulunan surların devamında konumlandırılan kule yapısının güneyinde yer alan sarnıç ve çevresinde gerçekleşen kaçak kazılarda birçok çukur ile birlikte şüphelilere ait yaşam malzemeleri ve kazı aletlerine de rastlayan Phaselis kazı ekibi, kazı malzemelerinin çalı, ot ve ağaç dalları ile kapatıldığını da belirledi.

Kazı ekibi bunun üzerine durumu Tekirova Jandarma Karakol Komutanlığı’na bildirdi. Bölgeye gelen jandarma ekipleri, yaptıkları incelemede şüphelilere rastlamazken, tekrar gelme ihtimallerine karşı kazı ekibi ile birlikte alanda gizlenerek kaçak kazı yapan şahısları beklemeye başladı. Havanın kararmasıyla birlikte tekrar alana gelen 3 şüpheli kaçak kazı yapmak isterken suçüstü yakalandı. Kaçak kazıda kullanılan jeneratör, kazma, kürek, murç, balyoz, manivela, hilti uçları ve yaşam malzemelerini de ele geçiren jandarma ekipleri şüphelileri gözaltına aldı.

TARİHİ DOKUYU TAHRİP ETTİLER

Gözaltına alının şüpheliler adliyeye sevk edilirken kaçak kazı yapılan alan geri dönüşü olmayan tarihi tahribat oluştu. Phaselis Kazı ve Yüzey Araştırmaları Başkanı Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Murat Arslan alanda yaptığı incelemelerde, kaçak kazı yapan şahısların ana hedefinin Hellenistik Sarnıç olduğunu ifade etti. Sarnıcı kapatan taş bloğun kırılarak tahrip edildiğini belirten Prof.Dr. Arslan, sarnıcın yüksekliğinden dolayı merdiven kullanıldığını, elektrikli aletler ve hilti ile ana kayayı kırarak zarar verildiğini ve zeminde de tahribata devam edildiğini söyledi. Sarnıcın zemin kısmında kirli suyun biriktirildiği alan için kullanıldığı düşünülen 3 adet düzgün kesilmiş bloğa da zarar verildiğini tespit ettiklerini aktaran Prof.Dr. Arslan, kaçak kazı yapanların bu tahribatı UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesi’ndeki Phaselis Antik Kenti’nin Hellenistik Dönem sur yapıları ve su sistemlerini aydınlatan önemli tarihi dokusunun tahrip edilerek alanda geri dönüşü olmayan zarara neden olduklarını belirtti.