SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-11-2019 09:43

İyileşmeyen yara tümör çıktı

Antalya'da, vinç operatörü Yusuf Polat'ın (42) ağzının içinde oluşan tümör yapılan operasyonla alındı. Doç. Dr. Levent Renda, ağız içinde oluşan ve iyileşmesi uzun süren yaraların tümör olabileceğini belirterek, mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyledi.

İyileşmeyen yara tümör çıktı

Antalya'da bir mermer firmasında vinç operatörlüğü yapan Yusuf Polat'ın (42) 4 yıl önce diş tedavisi için protez yaptırdı. Ancak yanağının iç bölgesinde sıklıkla 'ısırma' kaynaklı şişkinlikler oluştu ve bir süre sonra da bu yapılar yaraya dönüştü. Zaman zaman ağzının içindeki yaraları iyileştiği için bunları önemsemeyen Polat, bunun ağız içindeki protez nedeniyle yine ısırmaya bağlı olarak ortaya çıktığı düşündü. Uzun süreli antibiyotik tedavisine başlandı ve bir buçuk yılın sonunda ağzındaki yaraların geçmediğini, sürekli tekrar ettiğini fark etti.

YARANIN TÜMÖR OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

Yusuf Polat, çok uzun süreli antibiyotik tedavisine rağmen bir türlü geçmeyen yaralardan şüphelenmeye başlayınca, başka bir merkeze başvurdu. Burada yapılan tetkikler ve alınan biyopsi sonrası, yaranın tümör olduğu tespit edildi. Yusuf Polat, Memorial Antalya Hastanesi KBB Bölümü'nden Doç. Dr. Levent Renda'nın yaptığı operasyonla sağlığına kavuştu.

AĞIZ İÇİ TÜMÖR ŞAŞKINLIK YARATTI

Doç. Dr. Levent Renda ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile kısa sürede sağlığına kavuşan Yusuf Polat, "Ameliyat fikri beni çok tedirgin etmişti. Doç. Dr. Levent Renda ile görüştükten sonra tüm kaygılarım ortadan kalktı. Ameliyat sonrasını da oldukça rahat bir şekilde geçirdim. 2 gün yeme içme konusunda dikkat etmem gerekti, o kadar" dedi.

Hastalığı boyunca yanında olan kardeşi Yaşar Polat ise "Kardeşimin gittiği diş doktoru biyopsi isteyince şaşırdım. Sonuç kanserli tümör çıkınca açıkçası şok olduk çünkü ağızda tümör tahmin ettiğimiz bir şey değildi. Yakın bir arkadaşıma danıştığımda Levent Bey'in bu konuda deneyimli olduğunu öğrendik ve Memorial Antalya'ya geldik. Kardeşimi ona teslim ederken içim çok rahattı" diye konuştu.

UZUN SÜREN AĞIZ İÇİ TRAVMALARI TÜMÖRE DÖNÜŞEBİLİR

Ameliyatı başarıyla gerçekleştiren Doç. Dr. Levent Renda da yanağın içerisindeki tümörlü alanı güvenli bir sınır çizerek temizlediklerini kaydetti. Yanağın iç tarafında bulunan yağ dokusuyla oradaki işlem yaptıkların alanı kapattıklarını vurgulayan Doç. Dr. Renda, "Böyle tümörlerin boyun bölgesine yayılma potansiyeli olduğu için aynı bölgedeki lenf düğümleri de çıkardık. Kronik ağız içi travmalarda bu gibi tümörlerle karşılaşılabiliyor. Özellikle protez vurmalarının, yanak ve dil ısırmaları, eğer alkol ve sigara kullanımı da söz konusuysa o bölgede tümöral bir oluşuma yol açabiliyor. Yaklaşık bir buçuk senedir oradaki oluşum yara sanılarak antibiyotik kullanılmış. Ağız içi yara geçmeyince tümör olabileceği ancak akla gelmiş. Çok daha erken fark edilebilirdi. Hastalarımıza vücutlarındaki belirtiler konusunda çok dikkatli olmalarını ve Kaybetmeden bir uzmana başvurmalarını öneririm" dedi. (DHA)