SİYASET
Giriş Tarihi : 29-10-2021 20:22   Güncelleme : 29-10-2021 20:22

İYİ Parti’den ‘Rüzgargülü’ projesi tanıtımı

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen toplantıda, eğitim-öğrenimde fırsat eşitliğini, pozitif ayrımcılık sunarak kadın istihdamını arttırmayı, gençlerin ve çocukların sağlıklı beslenerek hem bedenen hem de zihnen zinde kalmasını ve sosyal devlet şuuru ile ülkenin kalkınmasını hedefleyen Rüzgargülü projesi tanıtıldı. Rüzgargülü Projesi hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulunan Kalkınma Politikaları Başkan Yardımcısı Aykut Kaya, “Rüzgargülü projesi hayata geçtiğinde sağlık, eğitim, istihdam, gelir eşitsizliği ve yoksulluk üzerinde ciddi etkileri olan bir proje olarak karşımıza çıkacak” dedi.

İYİ Parti’den ‘Rüzgargülü’ projesi tanıtımı

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen toplantıda, eğitim-öğrenimde fırsat eşitliğini, pozitif ayrımcılık sunarak kadın istihdamını arttırmayı, gençlerin ve çocukların sağlıklı beslenerek hem bedenen hem de zihnen zinde kalmasını ve sosyal devlet şuuru ile ülkenin kalkınmasını hedefleyen Rüzgargülü projesi tanıtıldı. Toplantıya İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkan Yardımcısı Aykut Kaya, İl Kalkınma Politikaları Başkanı Tayfun Tozluyurt, İlçe Başkanı Hüseyin Çelik ile ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

Rüzgargülü Projesi hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulunan Kalkınma Politikaları Başkan Yardımcısı Aykut Kaya, kalkınma politikaları konusunda çok ciddi projeler üretmeye devam ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Genel başkanımız her gün sahada yani inanılmaz bir tempoyla çalışıyor ve tabiî ki genel merkezde biz görevlendirildiğimiz alanlarda da elimizden gelenleri yapıyoruz. Ümit Özdağ başkanımızın mimarı olduğu bir proje bu. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye giden devlet okullarında okuyan bütün öğrencilerimize devletin ücretsiz gıda yardımında bulunması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü TÜİK İstatistiklerine göre her 3 çocuğumuzdan birisi yoksulluk kategorisinde. Yoksul tanımı; temel gıdalar dahil temel ihtiyaçlarına sınırlı erişimi olan çocuklar demektir. Şimdi burada her 3 çocuğumuzdan biri yoksul sınıfına giriyor. Okullarda biz çocuklarımızın karnının doymasından sorumlu olmalıyız. Çünkü iktidar olarak hükümet olarak çocuklara sizin bakış açınız ülkeye bakış açınızla aynı orandadır. Rüzgargülü projesi kapsamında biz yurt dışındaki örnekleri inceledik ve çok profesyonel bir akademik ekiple çalıştık. Rüzgar gülü projesi hayata geçtiğinde sağlık, eğitim, istihdam, gelir eşitsizliği ve yoksulluk üzerinde ciddi etkileri olan bir proje olarak karşımıza çıkıyor.”

“Biz sağlık konusunda Brezilya ve Hindistan örneklerine baktık. Bu proje Afrika’da ve İsveç’te de uygulanıyor. Brezilya ve Hindistan’daki bu proje uygulandıktan sonra çıkan sonuçları inceledik. Doğru beslenememe yada hiç beslenememeden dolayı çocuklarımızda beslenme ve bağışıklık sistemlerinden kaynaklanan sağlıklarında sorunlar ortaya çıkıyor ve bu çocuklarımız hasta olduğunda sağlık sistemi üzerinde de bir yük meydana getiriyor. Hem okullarında devamlılığı etkiliyor hem de çocuklarımızın dersleri anlayabilme kapasitesini etkiliyor. Bu çok önemli bir detay, Brezilya’daki örnekleri incelediğimizde bu program uygulandıktan sonra beslenme ve bağışıklık sisteminden meydana gelen hastalıklarda yüzde 10 ile yüzde 20 arasında azalma meydana gelmiş. Buradan yola çıkarsak anaokuluna giden çocuklarımızda 230-240 bin öğrencinin daha az hastalanacağını ilkokul, ortaokul ve liselerde de bir nokta 9 milyona kadar öğrencimizin daha az hastalanacağı varsayımı ortaya çıkıyor. Bu ciddi bir rakam, şimdi tabi çocuklarımızın karnının doyması yada karnı doyan çocuklarımızın da doğru bir şekilde beslenmesi onların bilişsel faaliyetlerini de geliştiriyor. Çocuklarımız derslere daha konsantre oluyor dersleri anlayabilme kapasiteleri daha çok artıyor.”

“Şimdi PISA Skorları ve PISA testleri diye OECD ülkelerinde ve dünyada da uygulanan eğitim kalitesini ölçen bir sınav var. OECD Ülkelerinde Türkiye matematikte 35. sırada ne yazık ki, Fen Bilgisi ve Dil Bilgisinde de 33. Sırada. Yani biz ciddi oranda ciddi anlamda gerideyiz. Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunu gidermek için ciddi çabalar sarf etmeye çalışsa da çözüm bulamamış durumdalar. Biz rüzgar gülü projesiyle Hindistan örneğini incelediğimizde matematikte 35. sıradan 17. sıraya gelmemiz mümkün. Çünkü karnı doyan çocuklarımızın yada doğru bir şekilde beslenen çocuklarımızın öğrenme kapasitelerinin daha da artacağını derslere daha çok konsantre olabileceklerini düşünüyoruz. Rüzgargülü ile yıllık her öğrenciye bir sabah kahvaltısı ve öğle yemeği paketler şeklinde verilecek ve bunun yıllık maliyeti ise çocuk başına bin TL. Askeri ücretle geçinen yada yoksulluk kategorisinde olan velilerimiz için çocuklarının okullarda böyle bir yardım alması aslında onların hanelerine çok ciddi bir katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla aileleri şimdi ilkokul, ortaokul zorunlu olsa da anaokulu ve liseye gönderme konusunda motive ediyor.10 ailenin biri gönderse de ciddi rakam ve bizim tespitlerimize göre 230 bin civarı anaokulunda, 74 bin civarında da lise çağında yeni öğrencinin okul hayatına kazandırılması demek.”

“İstihdam olayında da ciddi etkileri olan bir proje. Toplam 15 nokta bir milyon öğrencimizi etkilediğinden bahsettik, her 50 öğrenciye bir kişinin istihdam edilmesi gerekiyor, buda toplam 303 bin kişilik bir yeni istihdam oluşturuyor. Yurt dışı örneklerine baktığımız zaman bunların yüzde 78’i kadın olmuş, yani 237-240 bin yeni kadın istihdamı yaratan bir proje bu ve kadınlarımızın da inanılmaz motive olarak çalışabilecekleri proje. Dolayısıyla istihdam anlamında da şu anda yüzde 26,3 olan kadın istihdam oranı sadece bu programla yüzde 27,5 oranına çıkacak. Yani rüzgargülü projesinin bir çok etki alanı var.”

“Mevcut hükümet 2012 ile 2019 arasında bu gelir eşitsizliğini azaltmada bir çalışma yapmaya çalışıyor. Kendileri açısından ve sadece 7 sene boyunca yapabildikleri 1,6 oranında bunu azaltmayı sağlayabiliyorlar. Bunu büyük bir başarısızlık olarak görüyorum. Biz sadece rüzgargülü projesi ile hükümetin 7 sene de yapmaya çalıştığını sadece bir proje ile sağlayabiliyoruz. Aynı şekilde yoksullukta da 2 milyon kişinin yoksulluktan kurtulacağını bunun da gene 1,6 oranında yoksullukta azalma meydana getireceğini düşünüyoruz. Rüzgargülü Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı, İl Sağlık Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Belediyelerimizin operasyonda yer alması ile hayata geçireceğimiz bir proje. Mesela Kemer’de devlet okullarına bunlar paket şeklinde gelecek ve yemekhane kurulmayacak. Diyetisyenler tarafından hazırlanıp ilkokul ve ortaokula getirilen bu paketlerde orda kullanılan meyve ve sebzeler yerel ekonomiden temin edilecek. Kemer’de ne yetişiyorsa, Kemer’deki üreticilerden temin edilecek ve bu aynı zamanda yerel ekonomiyi de teşvik eden bir proje olarak karşımıza çıkıyor.”

İl Kalkınma Politikaları Başkanı Tayfun Tozluyurt ise, Rüzgargülü projesinin ülkeye çok büyük oranda kar sağlayacak bir proje olduğunu ifade ederek, “Bu proje ile okullardaki verilecek gıdanın öğrenciler üzerinde olumlu etkisi de olacak. Öğrenci; Ben bu devletin ekmeğini yedim, kursağımda, bu devletin ekmeği ile beslendim diye birde milli duygular oluşacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Belediyeler üzerinden Türkiye’deki tüm öğrencilere ücretsiz gıda beslenmesini sağlayacak bu projenin getirisi maliyetinin çok çok üstünde. Ülke Rüzgargülü projesiyle çok büyük oranda kar sağlayacaktır.” diye konuştu.

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik de, "Rüzgargülü ile eğitimde fırsat eşitliği olacak, aileler rahat olacak, çocuklarımız sağlıklı ve iyi olacak" dedi.