SİYASET
Giriş Tarihi : 09-12-2021 18:48   Güncelleme : 09-12-2021 18:48

İYİ Parti’den ‘Güneşin Kadınları’ toplantısı

Kadınların üretim yapabilmeleri için gerekli organizasyonun oluşturulması ve küçük yatırımlarla ciddi katma değer elde etmeleri sağlanması amacıyla İYİ Parti Kemer İlçe Başkanlığı, Genel Başkanı Meral Akşener önderliğinde İYİ Parti Kadın Politikalar Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan "Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifleri" projesi hakkında İYİ Parti Kemer İlçe Başkanlığı’nda Antalya Güneşin Kadınları Girişim ve Üretim Kooperatifi Başkanı Şükriye Karaben’in katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İYİ Parti’den ‘Güneşin Kadınları’ toplantısı

Şüheda PARTAL

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanlığı, Genel Başkanı Meral Akşener önderliğinde İYİ Parti Kadın Politikalar Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan "Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifleri" projesi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Antalya Güneşin Kadınları Girişim ve Üretim Kooperatifi Başkanı Şükriye Karaben’in katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan İYİ Parti Kemer İlçe Başkan Hüseyin Çelik, Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifi Projesi’nin kadınları başta ekonomi olmak üzere hayatın her alanında güçlendirmek amacıyla ortaya çıktığını belirterek, “Kadınların emeğinin değerlendirilmesi ve istihdama katılımının arttırılması, tüm illerde kurulacak kooperatifler ile kadınların üretim yapabilmeleri için gerekli organizasyonlar oluşturulacak ve küçük yatırımlar ile ciddi katma değer elde etmeleri sağlanacak. Kadınların ekonomik özgürlüklerini elde etmesiyle yaşamlarında ekonomik şiddet sona erecek, devamında cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete karşı da dirençleri artacak, kendilerini savunmaları kolaylaşacaktır. Dolayısıyla bu proje, kısa vadede ekonomik güçlenmeyi hedef almış gibi gözükse de, orta ve uzun vadede farklı sosyal getirileri olacak çok yararlı bir çalışmadır” dedi.

HATA YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK

"Güneşin Kadınları Kadın Kooperatifleri" projesi hakkında da bilgi veren Antalya Güneşin Kadınları Girişim ve Üretim Kooperatifi Başkanı Şükriye Karaben ise, aynı zamanda siyasi bir kooperatif olduklarını belirterek, “Bizim hata yapma lüksümüz yok. Gözler hep bizim üstümüzde. İş tecrübesinden dolayı da aslında çokta hızlı süreçte tamamladık. Daha sonra açılışımızı yaptık. Sağ olsun genel merkez tam anlamıyla tam kadro Antalya’daydı. Antalya’dan da çok ciddi bir katılım oldu ve ardından da 6 aylık faaliyet raporunu çıkardık ve artık şimdi ilçelerimize gelip sizleri de aramızda görmek istiyoruz. Yani sadece bu kooperatif kadınlar maddi anlamda güçlensin diye değil manevi anlamda da bir aidat duygusunu beraber yaşayalım diye işyerimizi açtık üretimlerimiz devam ediyor. Üretimlerimizde reçel, erişte, takı, aksesuarlar var. Şu anda 9 kurucu ortağımız var. Onun dışında da 117 kadın olduk” dedi.

Manavgat yangınında kooperatif olarak yangından etkilenen vatandaşlara destek olduklarını ifade eden Karaben, “Bizim gecelere güneş gibi doğmamız lazım diyerek hemen bir kampanya başlattık. Manavgat için zaten belediyeler sağ olsun yiyecek içecek anlamında destek verdi. Biz de pozitif ayrımcılık yaparak kadınlarımızı ayağa kaldırmak adına çalışmalarda bulunduk ve 10 gün çalıştık. Orada aslında biz kooperatifçiliğin ne kadar kıymetli bir proje olduğunu daha da iyi algıladık. Çünkü siyasi partiler bu tür durumlarda tepki çekebiliyor. Ama biz kooperatif olarak siyaset yapmadan aslında çok güzel çalışmalara imza attık. Allah’ım hiç birimize bir daha öyle bir felaketi göstermesin” diye konuştu.

SİYASET YAPMADAN SİYASET YAPIYORUZ

Kooperatifçiliğin önemli bir süreç olduğuna değinen Karaben, siyaset yapmadan siyaset yaptıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu proje partimizin yürüyen tek projesi, elbet iktidar olunca yapacağımız bir dünya projelerimiz var. Ancak biz bu projeyle gönüllere giriyoruz. Her 15 günde bir çorba dağıtıyoruz. Sebebimiz nedir? Birincisi Allah rızası için, ikincisi güneşin kadınlarının büyümesi, ama en önemlisi biz orada siyaset yapmıyoruz. Planlanan süreçte Güneşin Kadınları ile ilgili biz 13 ilde varız. En güçlüsü biziz. Şu an gururla söyleyebilirim Antalya’da birinciyiz. Çok kısa sürede 6 ayda çok uzun bir yol kat ettik. Diğer iller bizim kadar şanslı değil. Bizim bugün çorba dağıttığımız Z kuşağı ‘hep bizi düşünüyorlardı’ diyecekler. Çünkü bizim iktidara gitmemiz için Z kuşağına ihtiyacımız var. Z kuşağı gerçekten çok zeki ve kendi fikirleri ve kendi doğruları var. O yüzden onların sempatilerini kazanmak için bu çorba projesi geleceğe ekilen bir tohum aslında.”

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Projede üye aramadıklarını ortak aradıklarının altını çizen Karaben, “Kooperatifte üye diye hukuki bir karşılığı yok üyenin. Biz hukuki olmayan hiçbir şey yapamayız. Kooperatifte ortak olmalısınız. Ortak olmakta resmileştirerek devam ediyor. Mesela siz burada bir şey ürettiniz. Biz bunu sizden alıyoruz ve gidip pazarlıyoruz. Bir yere gittiğinizde insanlar sizden bir şey bekliyor. Bu şekilde ellerinde ne ürünleri varsa onları alarak hem ekonomilerine destek oluyoruz hem de yüreklerine dokunuyoruz. Bu şekilde inanın siyaset yapmadan inanılmaz başarılar geliyor. Herkes o kadar mutlu ki bir şeyin parçası olmaktan, projelerimize katkı sunmaktan, onlar da kendi sosyal medyalarında paylaşıyor. Her yerde Güneşin Kadınlarının projeleri devam ediyor. Şu anda en son yapacağımız sevgi evi projemiz var. Sevgi evinde yün dağıtarak 400 adet bebek yeleğimiz, ceketimiz, patiğimiz ile şapkamız var ve bunları yurda teslim edeceğiz. Türkiye’de bir ilkmiş. Normalde hazır kıyafet bandında çok yardım geliyormuş. Ama bu şekilde toplu 200 tane sevgi evine gidecek. Bu ürünlerin yanında evimizde duran daha önce okumuş olduğumuz kitapları toplayarak bu projelerle de birlikte onu da götüreceğiz. Peki siyasi tarafı ne bunun? Biz bu projeleri yaparken ister istemez herkesi dahil ediyoruz işin içine. Yani siyaset yapmadan siyaset yapıyoruz. Yani kendiliğinden biz hiçbir şey yapmadan siyasi anlamda büyüyoruz” diye konuştu.

HEDEFİMİZ BİN ÇOCUK

Ortaklardan hiçbir zaman para almadıklarını, kazandıkları paralarla da kız çocuklarının eğitimine destek verdiklerini belirten Karaben, “Biz henüz 6 aylık bir kooperatifiz. Düzenli olarak şuan 6 kızımızı okutmaktayız, bizim hedefimiz bin çocuk. Yani şu aklınıza gelebilir; genel merkez işte kazandığımız parayı istiyor mu? Hayır genel merkezin istediği tek şey ayakta kalın, gün geçtikçe büyüyün ve daha çok kadının yüreğine dokunun. Siyasi anlamda da teşkilatlanın. Genel merkezin istediği şey bu. Ama özellikle kadınlar noktasında biz ortaklarımızla birlikte genel kurulumuz da karar alarak buradaki kazanılan paralarla kız çocuğu okutuyoruz ya da Allah bir daha göstermesin Manavgat örneğinde olduğu gibi nerde bir sıkıntı varsa biz oraya koşup gidiyoruz. Bu arada şunu da söyleyeyim biz Güneşin Kadınlarında kooperatifimizde herkes başkan herkes maraba alt üst ego yok” dedi.