EĞİTİM
Giriş Tarihi : 10-06-2022 01:39

‘İyi insan olmak her şeyden önemlidir’

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında 40’ıncı ziyaretini Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştirerek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Vali Yazıcı; “AHENK Projemizle öncelikli olarak iyi insan yetiştirmeyi planlıyoruz. Çünkü iyi insan olmak her şeyden önemlidir” dedi.

‘İyi insan olmak her şeyden önemlidir’

Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamak ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan AHENK Projesi kapsamında 40’ıncı ziyaretini Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gerçekleştiren Vali Ersin Yazıcı, öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Ziyarette Vali Yazıcı’ya Kepez Kaymakamı Nusret Şahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan eşlik etti. Ziyaret kapsamında öğrencilerle kitap okuyup sonrasında ise yalan, dostluk ve kitap üzerine sohbet eden Vali Yazıcı, öğrencilerin geleceğe dair hedeflerini dinledi. Hayallerinden öğrencilik yıllarına, günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini öğrencilerle paylaşan Vali Yazıcı, gençlerle birlikte olup sohbet etmekten son derece mutlu olduğunu ifade etti.

KAMU HİZMETİ OLARAK İLDEKİ TÜM İŞ VE İŞLEMLERDEN SORUMLU KİŞİYİZ

Öğrencilerin Valilik ile ilgili sorularını cevaplayan Vali Yazıcı; “Kamu hizmeti olarak ildeki tüm iş ve işlemlerden sorumlu kişiyiz. Bulunduğumuz ilde Cumhurbaşkanının temsilcisi konumundayız. İldeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarını gözetlemek ve denetlemek, onları koordinesini sağlamak için çalışıyoruz. Diğer bir görevimizde insanların dertlerini çözmek, onların sıkıntılarını gidermek. Bu bence çok güzel bir iş. Ben işimi severek yapıyorum.” dedi.

SON YILLARDA MESLEK LİSELERİNE TALEP ARTIYOR

Karşılıklı soru cevap şeklinde geçen söyleşide öğrencilerden gelen “Meslek liselerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?” sorusuna Vali Yazıcı, son yıllarda meslek liselerine ilginin arttığını bu da ülkemizin geleceği için önemli olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Ülkemizde son yıllarda mesleki eğitime ilgi giderek artıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Meslek liselerinin geleceğini iyi görüyorum. Bence doğru adrestesiniz, doğru yerdesiniz. Burada aldığınız eğitim ile kendinizi hayata daha iyi ve erken hazırlamış oluyorsunuz. Meslek liselerinin ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizler de, Türkiye’nin geleceğini mesleki eğitimde görüyor ve ‘Güçlü Mesleki Eğitim Güçlü Türkiye’ mottosuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

HEPİMİZ YAŞAMIMIZI DEVAM ETTİRMEK İÇİN BİR TAKIM MESLEKLERİ SEÇİYORUZ

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi hakkında öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı; “Niye okuyoruz, niçin okuyoruz bunu hiç sorguladınız mı? Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi var. Bunu bazılarınız duymuştur. Bu hiyerarşiye göre insanların yeme, içme, barınma ve akabinde güvenlik gibi ihtiyaçları vardır. Yaşamımızı devam ettirebilmek için bu ihtiyaçları karşılamak zorundayız. Hepimiz yaşamımızı devam ettirmek için bir takım meslekleri seçiyoruz. Aslında bütün insanlar aynı amaç için yaşıyor. Hayatta kalabilmek için. Meslek seçimini de bu yüzden yapıyoruz. Buradan mezun olduğunuzda bir mesleğiniz, bir bildiğiniz iş olacak. Bu çok önemli. Bu sizler için çok büyük bir avantaj.” şeklinde konuştu.

300’ÜN ÜZERİNDE OKULDA BU ARAŞTIRMAYI YAPTIM

Gittiği bütün okullarda öğrencilere onları en çok neyin rahatsız ettiği ile ilgili anket gerçekleştiren Vali Yazıcı; “Ben bu anketi 8 yıldır yapıyorum. Rize’de 80, Balıkesir’de 200, burada da 40 okulda yaptım. 300 ün üstünde okulda bu araştırmayı yaptım. %75’in üstünde yalan söylenmesi, iftira ve dedikodu çıktı. Bunların hepsini yalan kabul ediyoruz. Hem yalan söylüyoruz hem de rahatsız oluyoruz. Burada bir çelişki var. Sana yalan söylendiğinde neden rahatsız oluyorsun. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasını da yapmamalıyız diye düşünüyorum. Siz yaparsanız karşı tarafa da farkında olmadan size yalan söyleme hakkı vermiş oluyorsunuz. Ben kimseye bu hakkı vermiyorum.” ifadelerini kullandı.

OKUL TATİLLERİNE, HAVA DURUMUNUN ŞİDDETİNE GÖRE KARAR VERİYORUZ

Yağmurlu günlerde okulları neye göre tatil ettiğine dair öğrencilerin sorduğu soruya Vali Yazıcı; “Okulların tatil edilmesine hava durumunun ve yağışların şiddetine göre karar veriyoruz. Hiçbir çocuğumuzun hava durumundan dolayı mağdur olmasını istemeyiz. Bu konuda sosyal medyada da yağış günlerinde birçok mesaj geliyor. Meteoroloji ile olumsuz hava şartları olduğu günlerde koordinasyonu üst düzeyde tutarak sizlerin mağdur olmamaları için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

İYİ İNSAN OLMANIN KURALI İYİ BİR MESLEK SAHİBİ OLMAK DEĞİLDİR

Sohbetin sonunda öğrencilerle iyi insan olmak konusunda sohbet eden Vali Yazıcı; “Gönlünüzden geçen her şey inşallah olur. Ama lütfen şunu unutmayın, iyi insan olmanın kuralı iyi bir meslek sahibi olmak değildir. İyi bir meslek sahibi olmak, iyi kazanmak, iyi yaşamak, hepimizin en doğal hakkı ama her şeyin bu olmadığını sizlerde biliyorsunuz. İyi insan olmayı saygı görmeyi, toplumda değer bulmayı ve insanların bizi sayıyor olmasını herkes ister. Lakin bunu yerine getirmenin yolu öğretmen olmak, hâkim olmak, kaymakam olmak değildir. Bunun birinci derecede ki yolu iyi insan olmaktır. İyi insan niteliklerini taşımaktır. İyi insanın niteliklerinin ne olduğunu da burada beraber konuştuk. Ben şuna inanıyorum iyi insan olmadan iyi öğretmen de olmaz, iyi hâkim de, iyi taksi şoförü de olmaz. Buradan evinize gittiğinizde anne ve babalarınıza benden selam götürün. Konuştuğumuz konular hakkında onlarla sohbet edin. Her şey gönlünüzce olsun.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerle sohbetinin ardından okulda görevli öğretmen ve idarecilerle de bir araya gelen Vali Yazıcı, okulun genel durumu ve faaliyetleri hakkında bilgiler aldı. Vali Yazıcı, öğretmenlere AHENK Projesinin önemini anlatarak projenin başarıya ulaşması noktasında desteklerinin çok önemli olduğunu söyledi. (Haber Merkezi)

AdminAdmin