GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-03-2021 18:28   Güncelleme : 29-03-2021 18:28

'İşadamı formatından çıkın’

Kemer Ralli Alanında 8 bin 178 metrekarelik alanın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satılması ile ilgili CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, alan önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

'İşadamı formatından çıkın’

Ahmet Duran YENİGÜN

Önceki yıllarda adliye binası yapımı için ayrılan ve tapuda resmi kurum alanı olarak işletilen ralli alanı içerisindeki 283 ada 8 ve 9 parsel, 2019 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar plan değişikliği ile otel alanına çevrilmişti. 8 bin 178 metrekarelik alana yine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ‘satılık’ tabelası asılırken, 28 Nisan’da ise satılması planlanıyor.

Ralli Alanında satışa çıkarılan 283 ada 8 ve 9 parsel ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Söz konusu alanda yapılan basın açıklamasına, CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, CHP Antalya İl Başkan Yardımcısı Lokman Uysal, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, belediye meclis üyeleri Hasan Ali Acar, Ferhan Fidan, Mustafa Bilici, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, CHP üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

TOPALOĞLU: BURANIN SATILMASININ HİÇBİR ANLAMI YOK

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Ralli Alanı olarak bilinen yerin toplamda 42 dönüm olduğunu ve alanın 29 dönümünün Antalya Büyükşehir Belediyesine tapulu, 3 bin 984 metrekaresinin resmi kurum alanı olduğunu söyledi. Söz konusu satılması gündemde olan alanın ise 8 bin 178 metrekaresi ise otel alanı olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle satışa çıkarıldığını belirten Topaloğlu, “Biz bu konuyla ilgili daha önce de bir açıklama yaptık. Zaten şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığının uhdesinde Göynük mahallesinde 2, Beldibi, Tekirova ve Çamyuva mahallelerinde 1’er tane denize sıfır otel yeri ihaleye çıkacak. Bunlar 2’nci bantta olan yerler. Kemer’in nefes alacak yeri yok. Kemer artık fazlasıyla otel ile doldu. Kemer’de çok fazla hem ticari alan var hem de otel var. Biz yeni ticari alanlar ve oteller yapmaktansa mevcut olanları onarımdan geçirip kaliteli turizme yönelmemiz lazım. Buranın satılmasının hiçbir anlamı yok. Ralli Alanını Kemer halkına bıraksınlar. Duyarlılığı için herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ARI: KEMER’İN NİMETLERİNİ SATIŞA ÇIKARMIŞ VAZİYETTE

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, ise Kemer’de her türlü sanatsal faaliyetlerin ve etkinliklerin yapıldığı Ralli Alanının satılmasına karşı olduklarını ifade etti. Arı açıklamasında, “Kemer’de herkesin Ralli Alanı olarak bildiği ve yine hemen yanında pazar kurulan, her türlü sanatsal faaliyetlerin ve etkinliklerin yapıldığı, yani kısacası Kemer’in merkezinde nefes alınabileceği tek bir alan. Şimdi bu alanın 8 bin 178 metrekaresi turizm alanı haline getirilmiş durumda. Yani otel alanı ilan edildi ve tabelada gördüğümüz gibi satılık vaziyette. 28 Nisan 2021 tarihinde bu alan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarılmış durumda. Kemer turizmiyle, tarımıyla ve tarihiyle Türkiye ekonomisine her zaman katma değer veren, yüksek miktarlarda vergiler veren, destek veren bir ilçemizdir. Şimdi devletin iktidarı esasında Kemer’e katkı koyması, Kemer’in imkanlarına destek vermesi gerekirken, Kemer’in nimetlerini satışa çıkarmış vaziyette” dedi.

‘BURANIN SATILMASI KEMER’E BİR İHANETTİR’

8 bin 178 metrekarelik alanın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle turizm alanı ilan edildiğine dikkat çeken Arı, bu nedenle TBMM Başkanlığına Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının cevaplaması istemiyle soru önergesi verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Dedik ki; ‘bu alan Kemer için çok önemli, bu alanı otel alanı yapmayın. Otel alanı yapıp Kemer’i bir kez daha betonlaştırmayın.’ Bu soru önergemize istinaden tarafıma verilen cevabın önemli bir yerini okumak istiyorum. Burada yazan nedenler bugün buranın satılma gerekçesi. Eğer bu gerekçeler doğruysa ben bir şey demeyeceğim. Kültür ve Turizm Bakanlığı vermiş olduğu cevapta; ‘Planlar hazırlanırken, yürürlükteki mevzuat kapsamında gelişen ve değişen talepler, yörede oluşan hukuki ve fiili durumlar ve yerel halkın beklenti ve talepleri ile bölgenin doğal ve kültürel yapısı göz önüne alınmaktadır. İmar planları, planlama disiplininin teknik bir gerekliliği olarak, eşikler, potansiyeller, mevcut ihtiyaçlar ve geleceğe yönelik kestirimler dikkate alınarak hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda, belirlenen plan kararları eşitlik ve kamu yararı ilkeleri gözetilerek planlara yansıtılmaktadır. Bu doğrultuda, Antalya ili, Kemer ilçesinde Bakanlığımızca yapılan plan değişikliklerinin kamu yararına aykırılığı bulunmamaktadır’ diyor. Şimdi bu cevapta verilen bilgilerin hangisi doğru? Yani burada gelişen ve değişen taleplere göre buraya bir otel yapma ihtiyacımı var? Yörede oturan kişilerin burada bir otel yapılması beklentisi mi var? Böyle bir talep yok. Yani bu husus tamamen gerçek dışı, tamamen olayın çarpıtılması niteliğinde olan bir cevaptır. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı vermiş olduğu cevapta; ‘Ülkemiz genelinde; büyük bir çoğunluğu kentsel bir kullanımı olmayan, kentin içinde boş ve atıl durumda bulunan, güvenlik açısından zafiyet yaratan, işgal edilmiş ya da işlevsiz durumdaki taşınmazların özelleştirme kapsamı ve programına alınarak; ilgili mevzuata, çevre ve imar bütünlüğüne, varsa sit alanına, özel çevre koruma bölgesi statüsüne göre koruma ilkelerine ve yapılaşma kısıtlamalarına uyularak değerlendirilmesinin amaçlandığı’ şeklinde bir cevap verilmiş. Buradan tekrar soruyorum; bu alan tamamen boş mu? Bu alan birilerinin işgalinde mi? Hayır. Bu alanın belediyemiz tarafından hangi amaçlarla kullanıldığı, sosyal etkinliklerle kültürel faaliyetlerde kullanıldığı, böyle başı boş bırakılmadığı, işgal edilmediği biliniyor. Şuan burası Kemer’in kullanabileceği tek mevcut alandır. O nedenle buranın satılması Kemer’e bir ihanettir.”

‘KEMER’İN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIN’

Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan alanda otel yapılmasına asla müsaade etmeyeceklerini ve olayın takipçisi olacaklarını belirten Arı, “Ralli alanın satılmaması ve mevcut haliyle belediyenin kullanımına bırakılması gerekir. Burada 8 bin 178 metrekarelik alana yüzde 40 emsalle inşaat müsaadesi verilmekte. Yani yaklaşık 3 bin metreye yakın bir inşaat emsali var ve 4 kat. Yani buraya kütle bir bina yapılası söz konusu. Kemer deyince birinci akla gelen tabi ki turizmdir ve bölgede çok sayıda 5, 4 ve 3 yıldızlı oteller var. Burada yapılması gereken yeni otel yapımı değil, mevcut otellerin yeniden revize edilerek, restorasyon ve tadilatla yenilenmesi gerek. İhtiyaç olan bundalar, yeni bir otel değil. Yine Kemer deyince akla tarım ve tarih gelir. Mitolojik çağdan buyana gelen tarihi taşır Kemer bölgesi. Yani kısacası turizmin tüm değerlerini taşıyan bir Kemer var ve siz bu Kemer’in tam merkezine bir hançer saplayacaksınız, bir kütle bina yapacaksınız, yeni yeni oteller yapacaksınız. Kemer’in mevcut halinin korunması ve mevcut alanın bu haliyle bırakılarak Kemer Belediyesi’ne ya da Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi gerekir. Eğer burada bir kazma vurulursa, bir temel atılırsa, bir çivi çakılırsa bunun siyasi sorumlusu AKP iktidarıdır. Her yere göz diken, her bulduğu yeri satan AKP iktidarınındır tüm sorumluluk. Ben buradan ilçe başkanına, il başkanına, milletvekilleri, bakanlara ve özellikle Kültür ve Turizm Bakanına sesleniyorum; artık bir işadamı formatından çıkın, turizmci olarak Kemer’in değerlerine sahip çıkın. Buradaki mücadeleyi Kemer halkıyla beraber kazanacağız ve burayı sattırmayacağız” diye konuştu.

ÜNAL: KEMER’İ SIRTINDAN BIÇAKLAYACAKTIR

CHP Antalya İl Başkan Yardımcısı Uysal da Kemer Ralli Alanının satılmaması gerektiğini ve bu konuda tüm yasal işlemleri yapacaklarını söyledi.

Kemer Ralli Alanının satılmasını istemediklerini söyleyen CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal ise, “Bu yapılacak binalar Kemer’i sırtından bıçaklayacaktır ve turizmi bitirecektir. Eğer turizmi seviyorsa Ak Parti gelsin burada altyapıyı güçlendirsin, insanlarla daha samimi ilgilensin, mevcut otellerimizi desteklesin” dedi.

BİLİCİ: YAZIKTIR BU KEMER’E

Kemer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Bilici de, “35 yıldan beri siyaset yapıyorum. Daha önce Kemer’de tahsis yapılırdı ancak hiçbir yer satılmazdı. Ama maalesef son günlerde böyle yerler satılmaya başladı. Kuzdere’nin üst tarafından TOKİ’nin yeri vardı orayı haberimiz bile olmadan sattılar. Şimdi de burayı satıyorlar. Ankara’da bölgenin haritasını seriyorlar satılık yerler arıyorlar. Burası Kemer’in soluk alabileceği sosyal aktivitelerin hepsinin yapıldığı bir alandır ve başka bir yerimizde yok. Çok yanlış yapılıyor. Yazıktır bu Kemer’e” diye konuştu.

‘KEMER’E ÇOK BÜYÜK ZARAR VERİR’

Bir otel yöneticisi olan Kaya Soysal, “Kemer’de 120 bin yatak var ve biz bu yatağı fiyat düşüre düşüre dolduramıyoruz. Pandemi dolayısıyla zaten talep düştü. Avrupa pazarı zaten bitti. Şimdi buraya yapılacak otel 1400 civarında bir otel olacak. 120 bin yatağı dolduramayan biz turizmciler bu ek yükü kaldıramayız. Teknik açıdan biz karşıyız” dedi.

Mavi Portakal Sitesi Yöneticisi eczacı Sevil Öner ise, “Bu alana otel yapılması sadece bizim sitemize değil tüm olarak Kemer’e çok büyük zarar verir. Sayın başkanımızın ve milletvekilimizin söylediği her şeye yürekten katılıyorum. Burası sadece ralli merkezi değil, aynı zamanda ilçenin giysi pazarı, konser ve etkinlik alanıdır. Göründüğü gibi öyle otel yapılacak bir yer değil. 4 katlı bir otel burada asla ve asla olmaz. Zaten Kemer’de çok güzel otellerimiz var ve bu otellere sahip çıkılması daha önemlidir” şeklinde konuştu.