SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-05-2021 14:09   Güncelleme : 05-05-2021 14:09

İş Sağlığı Günü'nde pandemi konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nin 'Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü' nedeniyle düzenlediği çevrim içi programda, Covid-19 pandemisinde kriz yönetimi konusu tartışıldı.

İş Sağlığı Günü'nde pandemi konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından düzenlenen çevrim içi etkinlikte, moderatörlüğü Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Öncel yaptı. Covid-19 pandemisinin ele alındığı programda, krizlerin öngörülmesi, müdahale ve iş sağlığı ve güvenliğine yatırım teması konuşuldu.

İŞ GÜVENLİĞİ SLOGAN DEĞİL BİR ZORUNLULUKTUR

Prof. Dr. Öncel, insanın yaptığı işin, mesleğinin, çalıştığı yerin, insanın kişiliğini, genetik yapısını, hastalıkları, gibi birçok özelliğini etkilediğini söyledi. Öncel, "Bunun önemi anlaşıldığında iş sağlığı ve güvenliğinin bir zorunluluk, slogan değil, yaşam biçimi oldu anlaşılacak ve temelden çözüm bulacak" dedi. Çok sayıda kişinin takip ettiği çevrim içi yayında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehtap Türkay, "Covid-19 ve Çalışma Yaşamı: Etkiler ve Yanıtlar" konulu sunum gerçekleştirdi.

ETKİLERİ YILLARCA DEVAM EDECEK

Doç. Dr. Türkay, Covid-19 pandemi sürecinde işsizliğin arttığını, dezavantajlı grupların daha çok etkilendiğini, ülkelerin kendi olanakları oranında önlemler aldığını ifade etti. Prof.Dr.Türkay, pandeminin etkilerinin yıllarca devam edeceğini, sağlık açısından bunun izlenmesi gerektiğini vurguladı. Doktora Öğretim Üyesi Ayşe Meydanlıoğlu ise "Ülkelerin pandemi karnesi: Ne kadar hazırlardı? Nasıl müdahale ettiler?" konulu sunumunda ülkelerin kriz dönemlerine hazırlanmak için önemli stratejiler olduğunu, bunun uzun bir hazırlık gerektirdiğini söyledi. Meydanlıoğlu, "Karneleri ne kadar iyi de olsa Covid-19 sürecinde birçok ülkenin sorun yaşadı, bazı ülkelerde ilk günden itibaren önlemler, kısıtlamalar sayesinde çok az vaka ve ölüm oldu" dedi.

(DHA)