GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-10-2021 16:39   Güncelleme : 15-10-2021 16:46

İlçe başkanları sorunları konuştu!

CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik ve Deva Partisi Kemer İlçe Başkanı Faruk Şahin, toplantıda bir araya geldi. 2B ve turizm ile alakalı sorunların konuşulduğu toplantıda İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik, ilçede sürekli acentelere bağlı bir turizmin gerçekleştirildiği ve fiyatları da acentelerin belirlediğini belirterek, “Her Şey Dahil kişi başı 8 Euro, sezon zamanı 10-13 Euro. Yani bu rakamlar bir yere gittiğinizde bir öğün yemek parası. Şimdi bu tesislerde de 50 Euro’ya müşteri yatıramayız biz. Tesislerin öncelikle kaliteleşmesi gerekiyor, kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Şimdi bu oteller turizmden şikayet ediyor ama kendi üzerine düşeni yapmıyor. Esnafların ya da şirketlerin işletmelerin çoğu yenilenemiyor. Bu rehberlerin esnafları kötülemesi dışarıdaki can güvenliğini bahane etmesi kabul edilebilir bir durum değil. Onlar alsın götürsünler satışları yaptırsınlar. Hanutları ve komisyonları onlar alsınlar. Acenteler payını alsın, rehberler payını alsın, ülke turizmi zarar görmüş görmemiş kimsenin umurunda değil. Bir turistin dışarı çıkıp alışveriş yapması demek paranın dağılması demektir. Aralarında 30-30 paylaşırken 10 lirayı da millete dağıtıyor, öyle bir şey yok. Yani herkese eşit dağılması lazım. Ama burada sadece hükümet ve yerel yönetimleri suçlamakla olmaz, esnafın da kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor” dedi.

İlçe başkanları sorunları konuştu!

Maksut TEMİZEL - Simge ALTUN

CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik ve Deva Partisi Kemer İlçe Başkanı Faruk Şahin, toplantıda bir araya geldi. Ünal’ın daveti üzerine gerçekleştirilen toplantıda ilçe başkanları Kemer’in sorunlarını konuştu.

Toplantıda konuşan CHP İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta ve MHP Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Kara’yı da toplantıya davet ettiklerini ancak katılmadıklarını belirterek, “AK Parti ve MHP'den arkadaşlarımız katılmadı, yani katılamıyoruz dediler. Ama önemli değil, onlar böyle bir toplantı yaparlarsa ben katılırım. Demokrasi katılım işidir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü vardır; ‘Gerçekler fikirlerin çarpışmasından doğar.’ Onun için biz de fikirlerimizi ortaya koyarız tartışırız konuşuruz, bizim 45 bin nüfuslu ilçemize katkımız olursa ne mutlu. Ben öyle görüyorum ve düşünüyorum” dedi.

‘DOSYALAR ANKARA'YA GİDECEK’

Kemer’de en büyük sorunlardan bir tanesinin 2B sorunu olduğunu bildiren Ünal, konu ile ilgili Ak Parti İlçe Başkanı İsmail Selami Minta ile görüştüğünü ifade ederek, “10 yıl önce 2B’den alınan arazilerin tapuları var, şu anda halkın üzerinde fakat, 10 yıldan bu yana bu 2B arazilerinin ölçümü yapılmış ve hazırlanmış ancak mahkemelerden dönmüş. Müspet veya menfi dosyalar şu anda Kemer Mal Müdürlüğü'nde hazır, ama bu dosyaları bir türlü genel merkez Ankara'ya göndermedi. Bana da yüzlerce vatandaş ‘Başkanım biz yetişemiyoruz görüşemiyoruz bir türlü bu dosyalar Ankara'ya gitmiyor’ dedi. Ben de görüştüm Ankara'ya gidecekmiş bu dosyalar. Bu dosyalar Ankara'ya gidecek orada birim fiyatları belirlenecek ve vatandaş parasını yatırıp bu arazilerin tapusunu alacaklar. Bu şekilde bir gündem var. Şu anda da Mal Müdürlüğü'nde geçmişle ilgili bir soruşturma arifesindeler. Bu soruşturmanın sonunda ne olur orasını biz bilemeyiz. Orası bizim dışımızda olan bir şey. Fakat 10 gün sonra falan dosyaları ele alınıp inceleneceği ve Ankara'ya gönderileceği söylendi. Benim edindiğim bilgi bu” diye konuştu.

ŞAHİN: KEMER’LE İLGİLİ SIKINTILAR BİTECEK GİBİ DEĞİL

Deva Partisi Kemer İlçe Başkanı Faruk Şahin ise, ilçede esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiklerini ve esnafın feryat ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Kemer'de pazaryeri esnafını ziyaret ettik ve bu ziyaretler sonrasında herkes veryansın ediyor. Yani sıkıntılar o kadar büyük ki bu insanların feryadını gördük. Kemer’le ilgili sıkıntılar bitecek gibi değil. Eleştirmiş gibi olmayalım da turizme muhakkak bir çare bulunması gerekiyor. Turizm iyi değil. Bende bir esnafım, gerçekten iyi değil. Turist Liman Caddesi’ne kadar geliyor ancak diğer tarafa turisti geçiremiyoruz. Bunun sebepleri ve bazı engeller var. Esnafların bazıları bunu dile getiriyor ve bu sorunları belediyeye ne kadar iletirsek iletelim çözüm bulamayız gibi geliyor bana.”

‘KİRA BEDELLERİ DÜZENE GİRMELİ’

Esnaf ve vatandaşların kira bedellerinin çok yüksek olmasından dolayı kiralarını ödeyecek gelir elde edemediklerine dikkat çeken Şahin, “Bir an önce turizmin burada daha düzenli bir hale getirilmesi gerekiyor. Esnaflardan alınan kira bedelleri çok yüksek. Onların bir an önce düzene girmesi gerekiyor. İnşallah çıkarabilirsek turizmi 12 aya çıkartmalıyız. Turizm 12 aya çıkarılırsa o zaman istenilen bedeller normal hale gelir. En ucuz dükkan 6-7 bin euro ediyor, sezonda ise daha fazla. Euro olmuş 10. Adam tuttuğunda 9 TL ise Euro, aradaki farkı siz hesaplayın. Yani bunlar nasıl düzene girecek. Bir an önce düzene girmesi gerekiyor diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ÇELİK: FAHİŞ BEDELLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ GEREKİYOR

İYİ Parti Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Çelik de Kemer’de 2B sorunlarının yıllardır devam ettiğini belirterek konunun ivedilikle çözülmesi gerektiğine işaret etti. Sorunlar nedeniyle devlet ile vatandaşın karşı karşıya geldiğini ifade eden Çelik, “Cumhuriyet kurulmadan önce bu topraklarda zilliyet eden bu topraklarda yaşayan hatta Osmanlı Devleti tapusu alan insanlar ve tapusu olan insanlar bile Cumhuriyet tapularına bir türlü ulaşamadılar. Bunlar bürokratik engelle karşılaştılar. Şimdi 2B çalışmaları geldi devletin önemli kazançları oldu ama, turizm bölgelerinde bu tapular bir türlü verilmek istenmedi. Bunun sebebi de ranttan dolayı kaynaklanıyor. Ben öyle düşünüyorum. Mesela Beldibi girişinin sağ tarafında 8-9 yıl önce millet o zaman 40 bin TL’den tapularını aldılar, şimdi ki birim fiyatlar olmuş 230 bin TL ve buna itiraz edildi. Bu noktada yerel yönetimlerin destek vermesi gerekiyor. Fahiş bedellerinin düşürülmesi gerekiyor. 230 bin TL para vermek demek burada bir zilliyet hakkından istifade edilememiş yeri yeniden satın almak demek. Bu vatandaşın öncelikli problemlerinden biri. Buradaki Milli Emlak'ta sıkışmaları biliyoruz. Bunlar burada sürekli biriktirildi gönderilmedi. Belli bir zamanı mı bekliyorlar? Belli bir zaman mı var? Bunun arkasında başka bir şeyler mi var? onu da bilmiyoruz. Ama ivedilikle halledilmesi gerekiyor” dedi.

‘TESİSLERİN KALİTELEŞMESİ GEREKİYOR’

Turizm konusunda eleştirilecek çok nokta olduğunu ancak esnafların da kendilerini eleştirmesi gerektiğine dikkat çeken Çelik, “Ucuz turistten bahsediyoruz, ama tesislerimize baktığımız zaman şu an 7 Euro'dan satışlarımız gerçekleşiyor. Her Şey Dahil kişi başı 8 Euro, sezon zamanı 10-13 Euro. Yani bu rakamlar bir yere gittiğinizde bir öğün yemek parası. Şimdi bu tesislerde de 50 Euro’ya müşteri yatıramayız biz. Hem devletin hem esnafın bir şeyler yapması gerekiyor ve yerel yönetimlerin de bu işte üzerlerine paylar düşüyor. Tesislerin öncelikle kaliteleşmesi gerekiyor, kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Turizm Bakanlığı'nın bunları denetlemesi gerekiyor. Bizi götürseler bedava verseler bazı otellerde kalmayız. Şimdi bu oteller turizmden şikayet ediyor ama kendi üzerine düşeni yapmıyor. Esnafların ya da şirketlerin işletmelerin çoğu yenilenemiyor” diye konuştu.

‘ACENTELERE BAĞLI BİR TURİZM GERÇEKLEŞİYOR’

İlçede sürekli acentelere bağlı bir turizmin gerçekleştirildiği ve fiyatları da acentelerin belirlediğini anlatan Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Acentelerin burada çok büyük bir sıkıntısı var. Sürekli acentelere bağlı bir turizm gerçekleşiyor, yani fiyatı acente belirliyor. Çünkü yatak sayısı fazla. Acenteler elimde müşteri yok diyor fiyatları aşağıya çektiriyor. Bu herkesin bildiği bir şey. Artı Her şey Dahil Sistemi var ve bu sistem çok sakıncalı bir sistem. Her şey Dahil sisteminde bu ülke 20 milyar dolar turizmden ciro yapıyorsa, bu paranın yüzde sekseni belki de yüzde 90’nı konaklamacılar ve acenteciler arasında dağılıyor. Küçük esnafa ortak örtüdeki esnaflara para gitmiyor. Her Şey Dahil olmayan sistem ile 10 milyar dolar yapalım ve bu para tabana yayılsın.”

‘ÜLKE TURİZMİ ZARAR GÖRMÜŞ GÖRMEMİŞ KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL’

İlçede ciddi bir rehber sıkıntısı olduğunu da ifade eden Çelik, “Zamanında bunlara hemen müdahale edilmişti. Ancak şimdi durum farklı. Bu rehberlerin esnafları kötülemesi dışarıdaki can güvenliğini bahane etmesi kabul edilebilir bir durum değil. Onlar istiyorlar ki müşteri kimseyle muhattap olmasın, sadece onlarla muhattap olsun. Onlar alsın götürsünler satışları onlar yaptırsınlar. Hanutları ve komisyonları onlar alsınlar. Acenteler payını alsın, rehberler payını alsın, ülke turizmi zarar görmüş görmemiş kimsenin umurunda değil. Yani bu konular aslında çok önemli konular. Bir turistin dışarı çıkıp alışveriş yapması demek paranın dağılması demektir. Bu çok önemli. Dediğim gibi 20 milyar yerine 10 milyar yapsın herkese yayılsın. Burada ticaret dönmeye devam etsin. Aralarında 30-30 paylaşırken 10 lirayı da millete dağıtıyoruz, öyle bir şey yok. Yani herkese eşit dağılması lazım. Ama burada sadece hükümet ve yerel yönetimleri suçlamakla olmaz, esnafın da kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘BELLİ BİR KOTA OLMASI GEREKİYOR’

Kemer’de 5-6 grup esnaf sınıfının olduğuna dikkat çeken Çelik, ruhsatlandırmaların sınırlandırılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Burada çok fazla çeşitli esnaf yok. Bizde ne var? Marketçi, hediyelik de çok fazla kalmadı, ev tekstili grupları toplasan 5-6 grup var. Bakıyorsun 3 tane tekstil var 4’ncü de hemen yanında ruhsatlandırılabiliyor. Burada belli bir kota olması gerekiyor. Yerel yönetim buna müdahale edebilir ruhsatlandırılırken. Yani şimdi Liman Caddesi'nde 8 tane market varsa 9’ncuya müsaade etmeyin. Hem gelen arkadaşa yazık hem de mal sahibine yazık. Bu tip şeyleri bir araya gelerek konuşursak belki de çözüm üretilebilir.”

‘BELEDİYE ORADA HATA YAPMIŞTIR’

Kemer'de golf ve futbol sahası gibi kış turizmini canlandıracak alanlar olmadığını belirten Çelik, “Doğru dürüst antrenman sahası olarak Dino parkın yanında belediyenin 20 dönüm bir arazisi vardı orası da NG Holding’e kiralama yoluyla verildi. Belediye bence orada hata yapmıştır. Çünkü kişisel şahsi bir kişiye verilmesi bence hataydı. Futbol sahasını yapacak belediyenin gücü vardı. Orası belediye adına işlettirilip futbol takımları bu bölgeye çekilebilirdi. Şimdi yine aynı şey yapılacak ama, diğer otelciler NG Holdinge muhtaç hale gelecek. İsterse konaklama sağlayacak, istemezse olmayacak. Bunu belediye kendi adına yapsaydı bence daha sağlıklı ve iyi olurdu. Çünkü öncelik olarak o otele başvurmak zorunda kalınacak. Ama belediyenin elinde olmuş olsaydı irili ufaklı kulüpler gelebilirdi. Mesela her kulüp 5 yıldızlı otelde konaklamaz, belki 3 yıldızlı otellerde konaklayacaklardı ve antrenmanların orada yapacaklardı. Ancak belediye oraya bir bağımlılık getirdi ve o hoş bir durum olmadı. Ama projenin yapılması ve düşünülmesi doğru. Bunun daha da çeşitlendirilmesi gerekir. Bu sadece bir detay oldu” diye konuştu.