GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-02-2021 10:30   Güncelleme : 10-02-2021 10:30

İl Başkanı Taş’dan müjde!

Geçtiğimiz hafta ‘Arıtma da hayal oldu’ başlıklı haberimizin ardından gazetemize açıklamada bulunan AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş, turizm altyapılarında önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, Kemer, Belek ve Manavgat için çok yakında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte müjde vereceklerini söyledi. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü yetkilileri arasında yapılan toplantıda ilk etapta Kemer Merkez ve Çamyuva Mahallerine hizmet edecek, yaklaşık 250 milyon TL yatırım bedeli öngörülen Atıksu Arıtma Tesisi için projelendirme çalışmalarına başlama kararı alındı. 2021 yılı sonuna kadar ihalesinin yapılması planlanan proje ile Kemer Merkez ve Çamyuva turizm bölgelerinin 2055 yılına kadar altyapı sorununun tarihe karışması hedefleniyor. Toplantı sırasında, 2022 yılında Beldibi ve Göynük için de benzer yöntemler ile bir yatırım yapılması kararı alındı.

İl Başkanı Taş’dan müjde!

Ahmet Duran YENİGÜN

Geçtiğimiz hafta ‘Arıtma da hayal oldu’ başlıklı haberimizin ardından gazetemize açıklamada bulunan AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş, turizm altyapılarında önemli gelişmelerin yaşandığını bildirdi. Kemer, Belek ve Manavgat için çok yakında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte müjde vereceklerini aktaran Taş, altyapı giderlerinde kullanılmak üzere hazırlanan ödeneğin onaylandığını bildirdi.

NE OLMUŞTU?

1 Nisan 2014 tarihinde ASAT sorumluluk alanına dâhil olan Kemer Atıksu Arıtma Tesisi, ilçede nüfus ve turizm tesislerinin artması nedeniyle yetersiz kalması üzerine başta turizmciler olmak üzere vatandaşlar tarafından eleştirilere maruz kalmış ve kapasitesinin artırılması istenmişti.

2018 yılı Kasım ayında Kemer’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte Kemer Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunmuş ve “Acil bir sorun yok ama potansiyel bir sorun var. İlerisi için kapasite artırımına ihtiyaç var. Turizmde potansiyel artıyor, arıtma tesislerinin kapasitelerinin de bununla paralel şekilde artırılması gerekiyor. Yatırımcı arkadaşlarla bununla ilgili yatırım programını oluşturduk. Hızlı bir şekilde de hayata geçireceğiz. İlk örneğini Belek'te yapmıştık. İkinci örneğini de Kemer'de gerçekleştireceğiz, sonrasında bunu tüm kıyı bandına yayacağız” demişti.

Menderes Türel ise, “Kemer’in arıtma sorunlarını 2025 ve 2050 yıllarına kadar çözmek istiyoruz. Biz de her zaman olduğu gibi bakanlık ve belediye işbirliğinde 2050’ye kadar Kemer’in arıtma ve kanalizasyon sorununu kökten çözmüş olacağız. Kemer’de de 2019 yılı içerisinde çalışmalara başlıyoruz ve 2 sene içerisinde de çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz” diye konuşmuştu.

DÜNYA ÇAPINDA ARITMA TESİSİ PROJESİ

Ocak 2019 yılında ise bakım onarım ve peyzajı yapılan tesisin tüm bu çalışmalara rağmen tesisin eski ve yıpranmış olması, uzun vadede yetersiz kalacağının öngörülmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi ve ASAT tarafından Kemer için bir arıtma tesisi projesi hazırlandı. Kapasitesi günde 100 bin metreküp ön arıtma ünitesi ve günde 50 bin metreküp ileri biyolojik arıtma ünitesine sahip olacak yeni tesisin ilk etapta 160 bin kişiye eşdeğer nüfusa, gelecekte ise sadece membran ilavesi ile kapasitesi iki katına çıkarılabilecek ve 320 bin kişilik nüfusa hizmet verebilecek şekilde tasarlandı. Teknik ayrıcalıklarının yanı sıra Yeni Kemer Atıksu Arıtma Tesisi Projesinde tesisin koku giderme ünitelerinin bulunduğu alanın üzeri yeşil alan, spor ve sanat tesisleri ve açık hava tiyatrosu olacak şekilde tasarlanmış ancak, 2019 yerel seçimlerinin ardından ise proje rafa kaldırılmıştı.

SERİK'TEN SONRA SIRA KEMER'DE

Yine 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla atıksu arıtma altyapı yatırımlarını devralma ve yaptırma yetkisi alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilk çalışmalara turizmin başkenti Antalya'da Serik- Belek arıtmasıyla başlanacağını bildirilmişti. Bölgenin 2040 yılına kadar arıtma sorununu ortadan kaldıracaklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm bölgelerindeki kıyı belediyelerinde finansal gerekçelerle belediyelerin yapamadığı arıtma altyapılarını yap- işlet- devret formülüyle devralıp, hızlı bir şekilde tamamlayacaklarını belirtmiş, çalışmaları ilk aşamada Serik- Belek arıtmasıyla başlatacaklarını kaydetmişti. İkinci aşamayı Kemer üzerinde sürdüreceklerini dile getiren Bakan Ersoy, “Bakanlığımız arıtma altyapı yatırımlarını devralma ve yaptırma yetkisi aldı. Daha önce yetki bizde değildi. İhtiyaç duyulan yerlerde arıtma altyapılarını Bakanlık olarak biz devralıyoruz. Daha sonra tesisleri belediyelere protokolle veriyoruz ve ilk çalışmalara Serik arıtmasıyla başlıyoruz. Fizibilite yapılması talimatını verdim. İkinci aşama Kemer üzerinde olacak. Bakanlık olarak Kemer'de de belediye ile çalışmaları başlattık. Haziran'a kadar Kemer'in de protokol çalışmaları tamamlanıp ihale aşaması gerçekleştirilecek. Tesisleri 2021 yılına yetiştirmeye çalışıyoruz" demişti.

‘2021 YILI SONUNDA START VERMİŞ OLACAĞIZ’

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, turizme yönelik altyapı yatırımlarına değinerek, "Antalya Serik'te 250 milyon lira maliyetle yaptığımız atık su arıtma altyapı tesisi ve Bodrum'da da Torba, Kızılağaç, Yalı, Çiftlik, İçmeler bölgelerine hizmet sağlayacak yaklaşık 250 milyon lira tutarındaki atık su arıtma altyapı tesisleri 2021 yılında bitirilecek ve buralarda atık su sorunu çözümlenmiş olacak. Yine Antalya Kemer'de de benzeri bir atık su projesinin çalışmalarına 2021 yılı sonunda start vermiş olacağız" ifadelerini kullandı.

BAKAN YARDIMCISI ALPASALAN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Geçtiğimiz ay sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ortak iş birliği protokolüyle hayata geçirilecek olan “Serik-2 Atıksu Arıtma Tesisi ve Bağlantılı Altyapı Tesisleri” yapım işine ait çalışmaları yerinde inceleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, projenin güncel durumu hakkında bilgi aldı. İncelemenin ardından Bakan Yardımcısı Alpaslan ile Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü yetkilileri arasında yapılan toplantıda, Kemer’de altyapı sorununu çözüme kavuşturma için, Serik’tekine benzer bir protokol yapılması kararlaştırıldı.

250 MİLYON TL YATIRIM BEDELİ

İlk etapta Kemer Merkez ve Çamyuva Mahallerine hizmet edecek, yaklaşık 250 milyon TL yatırım bedeli öngörülen Atıksu Arıtma Tesisi için projelendirme çalışmalarına başlama kararı alındı. 2021 yılı sonuna kadar ihalesinin yapılması planlanan proje ile Kemer Merkez ve Çamyuva turizm bölgelerinin 2055 yılına kadar altyapı sorununun tarihe karışması hedefleniyor. Toplantı sırasında, 2022 yılında yine Kemer İlçesinde bulunan diğer önemli turizm bölgeleri olan Beldibi ve Göynük için de benzer yöntemler ile bir yatırım yapılması kararı alındı.

TAŞ’DAN MÜJDE!

Gazetemize açıklamada bulunan AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş, turizm altyapılarında önemli gelişmelerin yaşandığını bildirdi. Kemer, Belek ve Manavgat için yakında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte müjde vereceklerini aktaran Taş, altyapı giderlerinde kullanılmak üzere hazırlanan ödeneğin onaylandığını ve gelişmeleri Bakan Ersoy ile birlikte yakından takip ettiklerini bildirdi.