SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-04-2022 22:40

‘Herkes için uzun bir yaşam’

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü, 24-30 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Aşı Haftası” dolayısıyla aşının önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

‘Herkes için uzun bir yaşam’

Bu yılki aşı haftasının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen “Herkes için Uzun bir Yaşam” temasıyla gerçekleştirildiğinin altını çizen Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü, aşının önemine dikkat çekti. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Her ebeveynden toplumun tamamına, sağlık çalışanlarından görevleri gereği aşı gereksinimi olan bireylere kadar, dünyanın her bölgesindeki aşının gücüne insanların inanmasını sağlamaktır. Bu vesile ile dünyada, ülkemizde ve ilinizde sahadaki aşılama hizmetlerine emek veren sağlık çalışanlarının anılması, teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi sağlanmalıdır.

GBP (GENİŞLETİLMİŞ BAĞIŞIKLAMA PROGRAMI) NEDİR?

GBP’nin amacı, aşı ile önlenebilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesidir. Bu program kapsamında, boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, hepatit B, hepatit A, suçiçeği hastalıkları ile S. pneumoniae ve H.influenzae tip b’ye bağlı invaziv hastalıklar (menenjit, kan zehirlenmesi gibi) ve bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümleri ve sakatlıklar önlenmektedir. Program Bağışıklama Danışma Kurulu’nun (BDK) bilimsel desteği ve önerileri doğrultusunda yürütülmektedir.

AŞILAR HANGİ HASTALIKLARDAN KORUR?

DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan, polio aşısı çocuk felcinden, hepatit B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, hepatit A aşısı A tipi sarılıktan, suçiçeği aşısı suçiçeği hastalığından, Hib aşısı H. influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, Konjuge Pnömokok aşısı ise zatürree, menenjit ve kan zehirlenmesinden korur.”

AdminAdmin