SİYASET
Giriş Tarihi : 01-12-2021 20:48   Güncelleme : 01-12-2021 20:48

‘Her sözün gibi bu da mı yalan?’

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Depreme dayanıksız olması sebebiyle yıkılan Göynük Atatürk Ortaokulu binasının yapımına başlandığını ifade eden Minta, okulun eski yeri yerine 7 bin 476 metrekarelik arsaya yapılacağını söyledi. Minta, Göynük’te FETÖ’nün eski yurt binasının da Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsisinin yapılarak her türlü kurs ve sanat faaliyetlerinin yapıldığı bir Sanat Merkezi’ne dönüştürüleceğini belirtti. Merkez Mahallesi’nde bulunan Kemer Anaokulu binasının da fiziken yetersiz kalması nedeniyle, 8 derslikli yeni anaokulu yapımı için yatırım programına alındığı aktaran Minta, ilçeye 10 adet yeni anasınıfının daha kazandırılacağını ifade etti. Minta ayrıca, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde e-sınav merkezi kurma tekliflerinin de kabul edildiğini ve vatandaşların artık başka bir ilçeye veya Antalya’ya gitmek zorunda kalmayacağını müjdeledi. İlçe Adliye binasının yapımı için 2021 yılı ocak ayında ihalesi yapıldığını hatırlatan Minta, ihaleye itirazlar sonucu konunun mahkemeye taşındığını ifade ederek, 2022 yılı içeresinde yeni adliye binası ve Hükümet Konağının temelini atacaklarını söyledi. Toplantıda Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu da eleştiren Minta, Beldibi Atatürk Parkı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeler ile halka açılacağını zaten kendilerinin duyurduğunu belirterek, “Boşuna kum balığı gibi oraya buraya atlayıp durmasın” dedi. Yeni yapılacak Kemer Belediye binasına da değinen Minta, Başkan Topaloğlu’nun binayı Göynük’teki bir otelin yaptıracağı konusunda halka sürekli anlattığını belirterek, “Şimdi belediye binası yapımı için başkan meclisten borçlanma yetkisi istiyor. Başkan, ‘belediye binamızı otel yapacak’ söyleminiz her sözünüzün de olduğu gibi kocaman bir yalan mıydı? Ya da otelin belediye binası yapımı için ayırdığı bütçe başka bir yerlere mi kaydırıldı?” diye sordu.

‘Her sözün gibi bu da mı yalan?’

Şüheda PARTAL

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kemer’i eğitimin başkenti yapacaklarını ifade eden Minta, ilçedeki eğitim yatırımları hakkında bilgilendirmede bulundu.

‘GÖYNÜK ORTAOKULU 7 BİN 476 METREKARE ARSAYA YAPILACAK’

Depreme dayanıksız olması sebebiyle yıkılan Göynük Atatürk Ortaokulu binasının yapımına başlandığını belirten Minta, “Yıkılan bu okulumuz şu an itibari ile geçici olarak Göynük Atatürk İlkokulu bünyesinde eğitim öğretime devam etmektedir. Yıkılan ortaokul binamızın yerine 24 derslikli olarak yapılacak yeni okulumuz TOKİ tarafından ihale edilmiştir. Ancak bu yeni okulumuz eski okulun olduğu mevcut yerde imar çalışması olması nedeni ile Göynük mahallesinde bulunan 326 Ada 1 parsel üzerindeki 7 bin 476 metrekare arsaya yapılacaktır. İhaleyi alan firma Kasım ayı itibariyle çalışmalara başlamıştır. Önümüzdeki günlerde temel atma töreni yapmayı düşündüğümüz bu yeni okul binamızın 2022 yılı Eylül ayı itibari ile hizmete girmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

‘SANAT MERKEZİ OLACAK’

Göynük’te FETÖ’nün eski yurt binasının da Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsisinin yapıldığını bildiren Minta, “Göynük mahallemizde atıl durumda bulunan eski yurt binasını, İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün desteği ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne tahsisini yaparak halkımızın kullanımına açtık. İçerisinde her türlü kurs ve sanat faaliyetlerinin yapıldığı yaşayan bir Sanat Merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı yapıyoruz. Oranında açılışını hep birlikte yapacağız” şeklinde konuştu.

‘8 DERSLİKLİ YENİ ANAOKULU’

Merkez Mahallesi’nde bulunan Kemer Anaokulu binasının fiziken yetersiz kalması nedeniyle, 8 derslikli yeni anaokulu yapımı için tekliflerinin yatırım programına alındığını belirten Minta, okulun 2022 yılı içerisinde de yapımının tamamlanacağını söyledi. Minta ayrıca, Kemer Merkez İlkokulunda 2, Mustafa Rüştü Tuncer İlkokulunda 3, Kuzdere Hacı Mehmet Saygın İlkokulunda 2, Aslanbucak Ortaokulunda 1 ve Meslek Lisesinde 2 adet olmak üzere toplam 10 adet anasınıfını da velilerin ve öğrencilerin hizmetine sunacaklarını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

E-SINAV MERKEZİ KURULUYOR

İlçede e-sınav merkezi kurulması için teklif verdiklerini hatırlatan Minta, “Milli Eğitim Bakanlığı bildiğiniz gibi Motorlu Taşıtlar Sınavını artık e-sınav şeklinde yapmaktadır. Bu nedenle de yazılı sınava girmek için vatandaşlarımız Antalya’ya giderek bu sınava girmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde e-sınav merkezi kurma teklifimiz kabul edildi. Yapımı tamamlandıktan sonra 2 adet salonla hizmet verecek olan e sınav merkezimizle ehliyet alacak Kemerli vatandaşlarımız artık başka bir ilçeye veya Antalya’ya gitmek zorunda kalmayacaklar. İleriki dönemlerde Açık öğretim sınavlarımızın da bu salonlarda yapılması planlanmaktadır” dedi.

ADLİYE VE HÜKÜMET KONAĞI’NIN TEMELİ 2022’DE ATILACAK

İlçe Adliye binasının yapımı için 2021 yılı ocak ayında ihalesi yapıldığını hatırlatan Minta, “İhaleye katılan firmanın bir tanesinin itiraz etmesi nedeni ile konu mahkemelik oldu ve süreç uzadı. Süreci vekillerimiz yakinen takip ediyor. 2022 yılı içeresinde yeni adliye binamızın temelini atacağız. Hükümet konağımızın projesi ve bütün hazırlıkları da bitti. 2022 yılında hükümet konağımızın temelini atacağız” diye konuştu.

‘VERİLEN SÖZLERİN ARKASINDAYIZ’

Kemer’de ne söz verdiyseler yaptıklarını ve verilen sözlerinde arkasında olduklarını altını çizen Minta, “Bu sözlerimizi yerine getirecek güce ve yeteneğe de sahibiz. Biz sadece kendi yaptıklarımızla ilgileniyoruz, başkalarının yaptığı işlerle acaba siyaseten bir şeyler kopartabilir miyiz diye bu zamana kadar hiçbir derdimiz olmadı. Bundan sonrada böyle bir derdimiz de olmayacak. Zaten çok fazla yapılan bir şeyde yok. O yüzden de insanlar başkalarının yaptıklarına saldırma ihtiyacı duyuyorlar. Ama artık Kemer buna alıştı. Vatandaşlarımız da kimin ne yaptığını, kimin ne yapmadığını gayet iyi biliyor” şeklinde konuştu.

‘BIRAKIN İHALE ALMAYI AÇIK ARTTIRMAYA BİLE KATILAMADILAR’

Toplantıda Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu da eleştiren Minta, 2019 yılında Kındılçeşme kamp alanının yaklaşık 15 dönümlük kısmında ilçe teşkilatının desteğiyle çalışma yaparak halkın hizmetine açtıklarını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl o alanın ve Alacasu Koyunun milli parklar tarafından ihaleye çıkartıldığını duyduk. Bunun üzerine il başkanımız ve vekillerimizle iletişime geçerek Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemir’den randevu aldık. Hem Kındılçeşme ihalesi hem de Alacasu ihalesinin iptali için görüşecektik. Ankara’ya gitmeden belediye meclis üyemiz Semih Özdemir belediye meclis gündemini tarafıma gönderdi, meclis gündemini incelediğim de Belediye Başkanı Topaloğlu, Alacasu ihalesine belediye olarak girmek için meclisten yetki istediğini gördük. Arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz gündem değerlendirmesinde ‘yine bizi engelledi’ suçlaması ile karşı karşıya kalmamak adına bakanımıza Alacasu ihalesinin iptali ile ilgili bir istek de bulunmama kararı aldık. Biz yine vekillerimiz ile beraber bakanımız ile görüşerek Kındılçeşme ihalesini iptal ettirdik. Kemer Belediyesi ise Alacasu ihalesine girdi. İhaleye de Başkan Topaloğlu, başkan yardımcısıyla katıldı. Madem böyle bir film çevirecektin bari gidip orada gözükmeseydi. Sonuçta Kemer’i temsil ediyor. Küçük bir büfe için 100 bin lira muhammen bedel isteyen Kemer Belediyesi, 100 bin lira teklif verdi. Böyle bir saçmalık olur mu? Alacasu gibi bir yere 100 bin lira teklif verilir mi? Ve bırakın ihale almayı açık arttırmaya bile katılamadılar. İhaleyi başka bir firma aldı. Ama biz Kemer halkı için çok önemli olan Alacasu’yu kimseye yedirmeye müsaade edemezdik. Biz hemen il başkanımız başta olmak üzere milletvekillerimiz ile iletişime geçtik. Tarım ve Orman bakanımız ve turizm bakanımız ile yapılan görüşmeler neticesinde yapılan ihaleyi iptal ettirdik. Bunun ile ilgili 22 temmuzda da sosyal medyada paylaşım yapmıştım.”

‘KUM BALIĞI GİBİ ORAYA BURAYA ATLAYIP DURMASIN’

Minta, Beldibi Atatürk Parkı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeler ile halka açılacağını zaten kendilerinin duyurduğunu belirterek, “Beldibi Atatürk Parkı, milli parklar tarafından ihale edildiğini duyduk. Bunun üzerine yine il başkanımız, milletvekillerimiz ve bakanlarımızla görüşerek ihaleyi iptal ettirdik. Beldibi’ne de aynı Çamyuva’da olduğu gibi güzel bir halk plajı kazandırmak için turizm bakanımız ile görüştük. Turizm bakanımız hemen girişimlere başladı ve bu alanın milli parklardan tahsisini aldı. Bu işlemin sonunda 30 haziran 2021 tarihin de yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ile beraber Beldibi Atatürk Parkı’na giderek buraya turizm bakanlığı tarafından aynı Çamyuva’daki gibi çok kaliteli bir halk plajı yapılacağı müjdesini halkımız ile paylaşmıştık. Tabi başkan oğlunun işleriyle uğraşmaktan bizim bu açıklamamızı görmemiş. İş ortaya çıkınca da bir yerlerinden bu işe yapışmak istedi ve böyle bir açıklamada bulunmuş. Ama biz alıştık bunlara çok da umurumuzda değil açıkçası. Topaloğlu, hizmet konusunda bizimle yarışamaz. Boşuna kum balığı gibi oraya buraya atlayıp durmasın. Bu hocanın bir huyu ve adam bir türlü bu huyundan da vazgeçmiyor. Ancak bizde bu yalanlarını bir bir yüzüne vurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘KOCAMAN BİR YALAN MIYDI?’

Yeni yapılacak Kemer Belediye binasına da değinen Minta, Başkan Topaloğlu’nun binayı Göynük’teki bir otelin yaptıracağı konusunda halka sürekli anlattığını belirterek, “Şimdi çarşamba günü yapılacak meclis gündemi geldi, gündeme baktığım zaman belediye binası yapımı için başkan meclisten borçlanma yetkisi istiyor. Bunu görünce bende gerçekten merak ettiğim için sayın başkana sormak istiyorum, sadece ben değil bütün Kemer kamuoyu ve hatta başkanın en yakınındaki insanlar bile bu konuyu merak ediyor. Sayın başkan ‘belediye binamızı o otel yapacak’ söyleminiz her sözünüz de olduğu gibi kocaman bir yalan mıydı? Ya da otelin belediye binası yapımı için ayırdığı bütçe başka bir yerlere mi kaydırıldı? bunun cevabını istiyoruz. Gerçi başkana sorduğumuz hiçbir sorunun cevabını alamıyoruz. Bir konu daha var ve bu konunun da peşini bırakmayacağım. Olbia Park da adrese teslim ihale yaptınız. Bugüne kadar hiçbir ihalede koyulmayan 2 madde kime hizmet için konuldu. Orası kime peşkeş çekildi? Bunların arkasında kim var? Topaloğlu’ndan bunların cevabını bekliyorum. Boş boş lakırdı yapmasın çıksın cevap versin. Eninde sonunda da bunun cevabını verecek” dedi.