YAŞAM
Giriş Tarihi : 27-11-2019 09:52

‘Hayvanlar bizim bir parçamız’

Kemer Belediye Sağlık İşleri Müdürü Özden Biber, sokağa bırakılan hayvanların belediye tarafından sahiplenilmesi sürecini yerinde inceledi.

‘Hayvanlar bizim bir parçamız’

Şüheda DAYANTÜRK

Son günlerde medyada yer alan bazı asıl haberlerde Kemer Belediyesinin başıboş hayvanlara sahip çıkmadığı yer almış, buna karşılık olarak gerekli çalışmalar başlatılmıştı.

Belediyenin, başıboş ve sahipsiz hayvanlara her zaman sahip çıktığının göstergesi olarak Sağlık İşleri Müdürü Özden Biber, yayla yollarına giderek, yaşanan süreci yakından takip etti.

Bazı çevre belediyelerce ilçe sınırları içerisine bırakılan başıboş hayvanlara müdürlük olarak sahip çıkan Özden Biber ve ekibi, sahipsiz hayvanları Belediye Hayvan Barındırma Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürdü. Barınağa götürülen sahipsiz hayvanların, tedavileri ve kontrolleri yapıldı.

Başkan Necati Topaloğlu, yaşanan süreçle ilgili olarak, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çok sayıda köpeğin Kemer sınırları içerisine bırakılıp gidildiğini söyledi.

Belediye olarak hayvan haklarını her zaman koruduklarını ve korumaya devam edeceklerini belirten Başkan Topaloğlu, “Sokaktaki dostlarımızı sadece bugün değil, her gün düşünmemiz lazım. Biz belediye olarak onlara her zaman görevlerimizi yerine getiriyoruz. Bulunduğumuz bölge ve sokaklar sadece bizi değil, aynı zamanda onların da yaşam alanıdır. Sokağa bırakılan bu canlara biz beleidye olarak sahip çıkıyoruz ve tedavilerini ve kontrollerini yapıyoruz. Daha sonra onları sahiplenmek isteyen vatandaşlarımıza veriyoruz. Tüm vatandaşlarımızı hayvan haklarına saygılı olmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Yayla yollarında kalan son hayvanları da ekiplerle birlikte barınağa götüren birim müdürü Özden Biber de, “Belediye Başkan Necati Topaloğlu’nun talimatıyla yaylaya çıkarak bizzat incelemelerde bulundum. Son kalan köpekleri de toplayıp barınağa getirdik ve tedavilerini yaptık. Yayla sakinlerinden bir vatandaşımız, sabah saatlerinde başka bir belediyeye ait araçla gelip çok sayıda köpeği yolun ortasına bıraktığını söyledi. Çevreye dağılan diğer köpekler için de vatandaşlarımızdan haber bekliyoruz.” dedi.