ANTALYA
Giriş Tarihi : 20-06-2022 00:25

‘Hayallerimiz, peşinden koştuğumuz güzelliklerdir’

Vali Ersin Yazıcı, bu yıl 53’üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Arası Proje Yarışması’na Antalya’dan katılarak dereceye giren öğrencilerle bir araya geldi.

‘Hayallerimiz, peşinden koştuğumuz güzelliklerdir’

Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Vali Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, okul müdürleri, öğretmenler ve yarışmada dereceye giren öğrenciler ile velileri katıldı. Lise Öğrencileri Arası Proje Yarışması’nda 677 başvuru ile en çok başvuruyu yapan Antalya, Bölge birinciliğini elde etti. Mart ayında Konya’da gerçekleştirilen yarışmada bölge değerlendirmesi sonucunda Antalya; 12 birincilik, 6 ikincilik, 7 üçüncülük ile toplamda 25 proje derece alarak bölge birincisi oldu. Bölge elemelerinde 12 proje Türkiye Finali’ne katılma hakkı kazanarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile düzenlenen final değerlendirmesinde Türkiye 3’üncüsü oldu.

TÜRK GENCİ HER ŞEYİ BAŞARIR

Antalya’nın bilimde ve teknolojide ufku açık ve vizyonu yüksek gençlere sahip olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Öncelikle bu işe emek vererek bu güzel sonuçları şehrimize getirip bizleri gururlandıran gençlerimize ve danışman öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Müdürümüzün açıkladığı sonuçlar hepimizi onurlandırıp gururlandırdı. Malumunuz uzay ve bilim çağındayız artık teknoloji ve teknolojik ürünler hayatımızın tam içinde yer alır oldu. Dolayısıyla sevgili gençler öncelikle hayal etmemiz gerekiyor. Hayallerimiz, peşinden koştuğumuz güzelliklerdir. Hayal edip, içinizde küçücük bir merak uyandığında Türk gencinin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Siz hayal ettiğinizde mutlak suretle ona adım adım yaklaşırsınız. Bu konuda sizlere yardımcı olmak için can atan öğretmenleriniz ve sizleri desteklemek için bekleyen büyük bir devletimiz var.” dedi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SİZLER SAYENİZDE SÖZ SAHİBİ OLACAK

Geleceğin gençlere bırakacaklarını ifade eden Vali Yazıcı, “Bu ülke ve bu şehri sizlere teslim edeceğiz. Benden daha iyi yetiştiğinize inanarak söylüyorum. Gözümüz arkada kalmayacak. Bizim sizden tek isteğimiz ülkemizi aldığınız noktadan daha da yukarılara çıkarmanızdır. İnanıyoruz ki bu ufku açık, vizyonu yüksek genç beyinler ülkemizi dünyanın şampiyonlar ligine taşıyacak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sizin sayenizde dünyada söz sahibi olacak bunun olabilmesi için bilimden spora kadar her kategoride olmamız ve başarı sağlamamız lazım. Türk gençleri adını listenin başlarına yazdırmak zorunda bunu yapacak olan sizlersiniz. 677 proje ile katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Sizlere çok güvendiğimizi sakın unutmayın. Allah yolunuzu açık etsin bu ilgi alanlarından lütfen uzaklaşmayın. Şimdiden hepinize iyi tatiller diliyorum.” şeklinde konuştu.

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Arası Proje Yarışması’nda danışman öğretmenlere belgelerini veren Vali Ersin Yazıcı; dereceye girerek ikincilik ödülünü alan Mehmet Erkan Aktürk, Rana Kuru, Tuna Duran, Sueda Kendirli Furkan, Can Evginer, Elif Uslu, Asya Avcı, Metehan Yıldırım’ı kutlayarak, altın hediye etti. Vali Ersin Yazıcı programın ardından 15 Temmuz Şehitler Anaokulu yıl sonu etkinliğine katıldı.

AHENK Projesi kapsamında ‘Dünya Seninle Güzel’ uygulaması ile Antalya’da anaokulu ve ilkokul seviyesinde öğrenim gören 214 bin 530 öğrenciye doğaya duyarlı, insanlara saygılı, hayvanları koruyan, kültür örf ve adetlerini bilen bireyler olarak yetişmesi için etkinlikler yapılarak, ‘Dünya Seninle Güzel’ belgesi verildi. Ayrıca proje kapsamında her öğrenci adına bir ağaç dikileceği ve veteriner tarafından hayvanları tanıma eğitimlerinin verileceği aktarıldı.

ÇOCUKLARIMIZI BİLİM ÇAĞINA İYİ İNSAN NİTELİKLERİNİ TAŞIYARAK HAZIRLAYACAĞIZ

Dünyanın insanla özellikle de çocuklarla güzel olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Vali Yazıcı; “Biz Türk anne ve babaları olarak uğruna canımızı vereceğimiz tek canlının evlatlarımız olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla uğruna canını vermeyi göze aldığımız sevgili çocuklarımızın hayata iyi hazırlanması için biz de ilimizde anasınıfından başlayıp üniversiteye kadar çocuklarımızı her manada eğitip donatmaya devam ediyoruz. Şunu asla unutmuyoruz bu dünyada ki her şey ama her şey insanoğlu için yapılıyor. En iyisi de en kötüsü de. Biz çocuklarımızı hayata hazırlarken iyi insanlar olarak hazırlayamazsak, verdiğimiz eğitimin çok bir önemi kalmıyor. İyi bir insan olmayınca iyi polis, iyi şoför, iyi iş insanı olunmuyor. Dünyanın en güzelleri olan sevgili çocuklarımızı, insani değerlerle donatarak hayata hazırlayacağız. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün öncelikli hedefi bütün çocuklarımızın birtakım değerlerle donatılıp iyi insan olarak yetişmesidir. Ailelerin bu çabasına biz de eğitim camiası olarak destek vermeye devam edeceğiz. Dünyanın en kıymetlilerini modern dünyaya, bilim çağına iyi insan niteliklerini taşıyarak hazırlamaya gayret edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Vali Yazıcı, öğrencilere ‘Dünya Seninle Güzel’ belgesini verdi. Vali Yazıcı, öğrenciler ile birlikte hayvan ve doğa sevgisini aşılamak için kuş besleyip, çiçek ve zeytin ağacı dikti. (Haber Merkezi)

AdminAdmin