SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-11-2019 09:17

‘Havanızı temiz tutun, sağlığınızı koruyun’

Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce 20 Kasım Dünya KOAH günü dolayısıyla vatandaşları bilgilendirmek adına açıklamalarda bulundu.

‘Havanızı temiz tutun, sağlığınızı koruyun’

Şüheda DAYANTÜRK

20 Kasım Dünya KOAH günü dolayısıyla Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce vatandaşları bilgilendirmek adına açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında KOAH’nın yani Kronik (süreğen, müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının akciğerin kronik ilerleyici bir hastalığı olduğundan bahsederek “Sigara içen, öksüren, balgam çıkaran ve nefesi daralan hastalar KOAH hastası olabilir. KOAH’a tütün ve tütün ürünleri, organik yakıtların dumanına maruz kalınması, mesleki nedenlerden dolayı toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalınması neden olan etkenlerdendir.”

“Hastalık büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. Bu iltihaplanma sonucu hava yolları daralır. Normalde balon gibi rahatlıkla genişleyip daralabilen hava kesecikleri, bu özelliklerini yitirir, yıpranır ve normal boyutlarına geri gelemez hale gelir. Birey soluk verdiğinde bir miktar hava akciğerlerde hapis kalır. Bu durum kirli havanın dışarı atılmasını ve temiz havanın içeri alınmasını güçleştirir ve akciğerde kalıcı hasar gelişir.”

‘10 KİŞİDEN BİRİ HASTALIĞINI BİLİYOR’

“Dünyada ve Türkiye’de her on kişiden ikisi KOAH’lıdır. Maalesef on kişiden biri hastalığının farkındadır. KOAH hastalığı 40 yaş üzeri bireylerde sinsi başlayan ve giderek şiddetini artıran nefes darlığı veya kronik öksürük ile balgam çıkarma belirtilerini gösterir.Hastalar; KOAH’a ait belirti ve bulguları 50’li yaşlarına gelmeden farkedilemeyebilir, KOAH bulgularını hekime başvurmaya değecek karar önemsemeyebilir, bulguları yaşlanma, şişmanlık gibi başka nedenlere bağlayabilir ve hastalar sigarayı bırakmak istemedikleri için hekime başvurmayı erteleyebilirler.”

‘HAVA KİRLİLİĞİNİ AZALTIN’

“KOAH hastaları hava kirliliğini azaltmalıdır. İç ortamların havalandırmasını yeterli düzeyde yapmalıdır. Sigara içmemelidir. Klima ve nem azaltıcı araçların kullanılması ile oda ısısı ve nemi azaltılmalıdır. Ev içinde odun sobaları, şömine, ocak kullanılmamalıdır. Ev içi malzemelerinde daha çok preslenmiş tahta ürünler kullanılmalıdır. Temizlik malzemeleri birbirleriyle karıştırılmamalıdır. Kuru temizleme uygulanan giyecekler birkaç saat dış ortamda havalandırılmalıdır. Araba kullanırken, havalandırma için cam açmak yerine, aracın kliması kullanılmalıdır. Toksik atıklar yerleşim alanlardan toplanmalıdır.” dedi.