ANTALYA
Giriş Tarihi : 22-11-2019 09:17

Hal esnafı çalışma saati tepkisi

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Antalya Toptancı Hal'de çalışma saatlerinin belirsizliğinin sorunlara yol açtığını belirterek, çalışma saatlerinin belirlenip hal esnafının buna uymasını istedi.

Hal esnafı çalışma saati tepkisi

ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Antalya Toptancı Hali'nde çalışma saatlerinde düzensizlik olduğuna dikkat çekti. 5957 sayılı Hal Kanunu'nun ilgili maddelerinde 'Toptancı halinin açılış ve kapanış saatleri, mevsim şartları ve yöresel ihtiyaçlara göre toptancı hal yönetim birimince belirlenir. Bu belirleme yapılırken, halin yirmi dört saatin kesintisiz en az altı saatinde kapalı olması sağlanır' ifadelerinin yer aldığına dikkati çeken Ekinci, en az 6 saat kapalı olması gereken Antalya halinde esnafın düzensiz çalışma saatlerinin hem işvereni hem çalışanı zorladığını kaydetti.
BELEDİYE DENETLESİN
Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği'nin çalışma saatlerini belirlemesine rağmen, denetim olmadığı için esnafın çalışma saatlerine uymadığına dikkat çeken Ekinci, "Çalışma saatlerini belirsizliğinden dolayı artık halde çalışacak işçi bulmakta zorlanıyoruz. Belirsiz çalışma saatleri zaman zaman işçiyle işveren arasında dava konusu da oluyor. Antalya Büyükşehir belediyesi Toptancı Hal Müdürlüğü'nün çalışma saatlerini denetlemesi gerekiyor" diye konuştu. (DHA)