GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-12-2019 17:18

Hakimin hükmünden önce katletmek!

Hakimin hükmünden önce katletmek!

Biz asla suçun ve suçlunun yanında olamayız!

Bu kardeşimiz de olsa tutumumuz değişmez değişmeyecektir!

Ancak bu son olayda henüz suçlu olduğu mahkemece kesinleşmeden bir insanın bu denli katli, masumiyetinin kanıtlanması halinde nasıl bir duruma dönüşecek?

 

Suçsuzluk karinesi diye bir adli ilke var!

O ilke;

‘Bir insana hâkimin hükmünden önce suçlu gözü ile bakılamaz!’

“Bir suç ile itham edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar masum sayılır” demektedir.

 

İşte Kemer’de ki son derece hassas olan son operasyonda bu ilke tamamen yıkılmıştır!

 

Duyumlara dayalı bilgilerle, dosyada suça karışma şekli ya da dahilinin nasıl ve ne şekilde gerçekleştiği de bilinmeden M.Y., yapılan haberlerle açıkça küçük kızlara cinsel istismar ve uyuşturucu satıcısı gibi haberleştirilerek kamuoyunun önüne atılmış, bu durumun sonucunda kamuoyu tarafından tüm hakları hiçe sayılarak sosyal medyada linç edilmiştir!

Henüz suçluluğu kanıtlanmayan M.Y’nin küçük bir ilçede böylesi hassas bir konuda yaşam haklarının elinden alınması, kendisinin ve ailesinin sokağa çıkamaz hale getirilmesinin ardından; beraat etmesi durumunda üzerine atılan lekenin temizlenmesi de ayrı bir sorun teşkil etmeyecek midir?

Ortaçağ karanlığında işkence odaları kurup ikrar peşinde koşan sisteme karşı oluşturulan suçsuzluk karinesini bir tarafa bırakırsak;

 

17 yaşındaki iki küçük yaşta kız ifadelerinde M.Y. hakkında ortaya atılan gerçekleşmiş Taciz, Uyuşturucu satışı olmadığını ifade etmelerine ve gerçekleşen suçun bulunmamasına karşın;

Sonucun; kamuoyu baskısı ve durumun hassasiyeti ile tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilmesi ile ortaya çıktığını görüyoruz!

Atılan başlıklar ise, ‘Tacizci, sübyancı, tecavüzcü’

 

LİNÇTE ÖNEMLİ AYRINTILAR

Yıllar önce sonlandırdığı gazete yayınına rağmen M.Y. gazete patronu olarak lanse edildi!

Farklı olaylarda davalı ya da arasının açık olduğu şahıslarca ve soruşturmanın detaylarından bi haber olanlarca ağır hakaretler ve ölüm tehditlerine maruz bırakıldı!

Basın danışmanlığı görevi yürütmemesine karşın Kemer Belediye Başkanı’nın Basın danışmanı olduğu yalanı ortaya atılarak siyasi rant malzemesi yapıldı!

İddia ya da şüphe kavramları bir tarafa bırakılıp suçlu olduğu yazıldı!

 

İşte o yorum ve paylaşımlardan bazıları