ANTALYA
Giriş Tarihi : 30-07-2020 04:04   Güncelleme : 30-07-2020 04:04

Hak sahipleri evlerine kavuştu

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez-Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yapımı tamamlanan 460 dairenin anahtarları düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi. Antalya’da yarım kalan bir projeyi daha tamamlamanın gururunu ve sevincini yaşadıklarını söyleyen Başkan Muhittin Böcek, “Antalya’nın 30 yıllık kanayan yarası Kepez-Santral Mahallesi’nde hak sahiplerine dairelerini teslim ederek vatandaşlarımızın mağdur olmasını engelledik” dedi. Başkan Böcek, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel’den 2. Etabın Eylül ve Ekim aylarında teslimatı için söz aldı.

Hak sahipleri evlerine kavuştu

Antalya’da Kepez ve Santral Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yapımı tamamlanan 460 dairenin anahtarları düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi. Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Nusret Bayar, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, İlçe Belediye Başkanları, CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener, meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, Kepez-Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hak sahipleriyle aileleri, mutlu güne katılarak ortak oldu.

MAĞDURİYET SÖZ KONUSUYDU

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, seçim öncesi Antalyalılara haksızlığa uğradığı konularda haklarını teslim edeceği sözünü verdiğini hatırlatarak,Ben göreve gelmeden önce Kepez Santral Kentsel Dönüşüm proje inşaatı durma noktasına gelmiş hak sahiplerine yapılan kira yardımı kesilmiş durumdaydı. Seçim öncesi 2 Mart 2019’da 3265 hak sahibinin 5 bin 73 adet tapu teslimi yapılırken 30 Eylül 2019 tarihinde de anahtar teslimi yapılacağı söylendiği halde 31 Mart 2019’da inşaatı henüz yarıya gelmiş durumdaydı. Hatta seçim döneminde Muhittin Böcek seçilirse projenin devam etmeyeceğini bile iddia edenler olmuştu. Büyük bir mağduriyet söz konusuydu” diyerek proje bugüne gelene kadar yaşananları özetledi.

BEKLENTİLERİ İYİ BİLİRİM

Antalya’da kentsel dönüşümü başlatan ilk belediye başkanı olarak hak sahiplerinin beklentilerini çok iyi bildiğini söyleyen Başkan Böcek, Kepezaltı-Santral Mahallesi sakinlerinin de neler yaşadığını bildiğini ifade etti. Başkan Böcek, “Onlar diğer illerimizden veya ilçelerimizden hatta beldelerimizden köylerimizden arsasını tarlasını satarak yengenin bileziklerini bozdurarak hatta altındaki motosikletini satarak bugünlere buralara kadar gelmişlerdi. Onların beklentisini de iyi bilen birisi olarak seçim öncesi ne söylediysem onları devam ettireceğimi söylemiştim” diye konuştu.

2. TESLİMAT İÇİN SÖZ ALDI

Gelinen noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 460 hak sahibine anahtar teslimi yapıldığını belirten Başkan Böcek, projenin bugüne gelmesine kadar geçen süreçte emeği olanlara teşekkür etti. Ekim ayı itibari ile toplamda 972 dairenin anahtarının tesliminin yapılmış olacağını söyleyen Başkan Böcek, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel’den Eylül ayında E1 parsel, Ekim ayında da D2 parsel olacak şekilde 2. Teslimat için söz aldı.

HAYIRLI OLMASINI DİLEDİ

Başkan Böcek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile iki defa toplantı yaptıklarını da vurgulayarak kiralarının bakanlık tarafından ödeneceğinin protokolle tespit edildiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla bugüne kadar 16.5 milyon lira kira yardımı yaptığını belirterek, kira yardımlarının süreceğini söyledi. Başkan Böcek, hak sahibi vatandaşlarına yeni yuvalarında sağlıklı, mutlu bir yaşam sürmelerini dileyerek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

ÖRNEK PROJE

Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener ise Eylül 2017 tarihinde ilk hafriyatına başladıkları projenin gerek kentsel dönüşüm modeliyle gerekse akıllı şehir fonksiyonlarıyla tüm dünyaya örnek teşkil eden bir proje olduğunun altını çizerek, “Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen elimizden ne geliyorsa yaptık. Bu gayretlerimiz sonucunda belediyemizin de katkılarıyla daha önce ANTEPE’ye teslim ettiğimiz 460 daireyi bugün hak sahipleriyle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projemizin tüm daire sahiplerine hayırlı olmasını dileriz” diye konuştu.

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Bölge sakinleri adına konuşan Santral Mahallesi Muhtarı Yavuz Karacan da pandemi süreci nedeniyle yaşanan gecikmeye rağmen anahtarlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Belediye başkanımız Muhittin Böcek ve ANTEPE yöneticileri kararlılıkla bu süreci bu noktaya getirmişlerdir. Projenin başından beri emek veren Sur Yapı çalışanlarına yöneticilerine ve Muhitin Böcek başkanımıza teşekkür eder mahalle sakinlerine hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.

Konuşmaların ardından hak sahiplerine evlerinin anahtarları Başkan Muhittin Böcek tarafından teslim edildi. Başkan Böcek, Hüseyin Sevinç, İbrahim Bayraktaroğlu, Muzaffer Sarıkaya, Galip Yılmaz, Niyazi Pala, Türker Göksoy, Hüseyin Martin, Ramazan Ünal, Süleyman Gedik, Erdal Dalkılıç, Bekir Turgut, Adem Yalçın ve Cemil Demir’e temsili olarak evlerinin anahtarını teslim etti. Coşkulu törende hak sahipleri ve Başkan Böcek anı ölümsüzleştirerek fotoğraf çektirdi.

(Haber Merkezi)