KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 27-06-2024 13:00

Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Geleneksel Türk Sanatları Öğrenci Sergisi

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, kuruluşunun 25. yıl dönümünü "Geleneksel Türk Sanatları Öğrenci Sergisi" ile taçlandırdı.

Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Geleneksel Türk Sanatları Öğrenci Sergisi

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, kuruluşunun 25. yıl dönümünü "Geleneksel Türk Sanatları Öğrenci Sergisi" ile taçlandırdı. Olbia Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen sergi; geleneksel Türk sanatlarının derinliklerine bir yolculuk sunarak, öğrencilere hem klasik hem de çağdaş sanat tekniklerini kullanarak eserler yaratma fırsatı veriyor. Genç sanatçıların, değerli sanat formlarını modern yorumlarla birleştirerek, sanatsal yeteneklerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkardıkları sergi, halı, kilim, hat, tezhip, ebru, kat'ı çini ve minyatür gibi geleneksel sanat dallarının örneklerini bir araya getiriyor.

TÜRK SANATININ KÖKLERİ

Sergi açılışında konuşan Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu sergi küratörü Dr. Öğr. Üyesi Zülbiye Sevgili Polat’a, bölüm hocalarına ve öğrencilerine verdikleri emek ve sanatsal katkıları için teşekkür ederek "Bu sergi, öğrencilerimizin Türk sanatının köklerini keşfetme ve çağdaş dünyada nasıl yorumlayabileceklerini gösterme fırsatını sunduğu için büyük önem taşıyor. Öğrencilerimizin ortaya koyduğu eserler, zengin ve çok yönlü bir sanat deneyimi sunmayı amaçlıyor. Serginin, sanatseverler ve sanatçılar için ilham verici bir platform olduğunu düşünüyorum" dedi.

KÜLTÜREL MİRASIMIZ VE SANATSAL ZENGİNLİĞİMİZ KORUNMALI

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Umut Kayapınar ise "Geleneksel Türk Sanatları Öğrenci Sergisi, Fakültemizin kültürel mirasımızı ve sanatsal zenginliği koruma misyonuna önemli bir katkı sağlıyor. Öğrencilerimizin bu etkinlik aracılığıyla gösterdikleri başarı, Fakültemizin sanat eğitimine olan bağlılığını ve geleceğe dair umutlarımızı pekiştiriyor." diye konuştu.

Sergi, Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisi’nde 5 Temmuz tarihine kadar ziyaret edilebilir. (Bülten)

AdminAdmin