YAŞAM
Giriş Tarihi : 30-09-2022 21:15   Güncelleme : 30-09-2022 22:15

‘Günlük yaşamınıza hareket katın’

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, yaşlılar için fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekilerek, “Fiziksel aktivite azlığı yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır ve pek çok kronik hastalık sıklığını artırır. Yaş almış̧ büyüklerimize fiziksel aktivite olarak yürüme, bisiklete binme, bahçe işleri, balık tutma gibi aktiviteler önerilebilir. Günlük yaşamınıza hareket katın, sağlıklı kalın” denildi.

‘Günlük yaşamınıza hareket katın’

Kemer İlçe Sağlık Müdürlüğü, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, “Sağlıklı yaşlanmanın sürdürülebilirliği; tanı ve tedavi hizmetlerinin uygun ve etkili sunumuyla eşzamanlı olarak bireylerin düzenli ve sağlıklı beslenmesi, uygun fiziksel egzersiz ve spor aktivitelerinde bulunması, yaşlıların ve aile bireylerinin sağlıklı yaşlanma konusunda farkındalık sahibi olmasıyla gerçekleşecektir. Yaşam kalitesini etkileyen faktörlere dair farkındalığın artırılması ve sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar kazandırılarak yaşlılarımızın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmıştır. Fiziksel aktivite azlığı yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır ve pek çok kronik hastalık sıklığını artırır. Fiziksel ve zihinsel sağlığın korunması, yaşam süresini ve yaşam kalitesinin artırılmasında fiziksel aktivitenin olumlu etkileri vardır” denildi.

FİZİKSEL AKTİVİTENİN YAŞLILIK ÜZERİNE ETKİLERİ

Yaşlılar için fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekilen açıklamada, fiziksel aktivitenin yaşlılık üzerine etkilerini de şu şekilde sıralandı:

“Olası ani ve sistemik hastalıklar nedeniyle ölüm riskini azaltması, Kanser gelişim riskini azaltması, Vücut direncinin artması ve enfeksiyonlara karşı koruma geliştirilmesi, Kas-iskelet sistemini güçlü tutarak yaşlılıkta sık görülen düşmeler ve düşmelere bağlı kırık riskini azaltması, Denge ve düzeltme reaksiyonlarının gelişmesi ile yaşlılıkta sık görülen düşmelerin

önlenmesi, Depresyon, anksiyete ile başa çıkma gücünü̈ arttırması, bireylerin yaşamdan keyif

almasını sağlaması, Sağlıklı yaşlanmayı sağlaması, Daha aktif yaşlı bireyler yaratması. Sağlığı koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi gibi. Yaş almış̧ büyüklerimize fiziksel aktivite olarak yürüme, bisiklete binme, bahçe işleri, balık tutma gibi aktiviteler önerilebilir. Günlük yaşamınıza hareket katın, sağlıklı kalın.”

 

Şüheda PARTAL

AdminAdmin