SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-12-2019 09:40

‘Grip, soğuk algınlığı ile karıştırmamalı’

Antalya Yaşam Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. İbrahim Göktaş, özellikle kış mevsiminde artış gösteren grip ve soğuk algınlığı konusunda vatandaşları uyardı. Soğuk algınlığı ile gribin karıştırmaması gerektiğine dikkat çeken Göktaş, “Soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu ek bir tedavi gerektirmeyen klinik bir durumdur. Gribal enfeksiyon ise, kendiliğinden geçmediğinden dolayı daha da ağırlaşabilen klinik bir durumdur. Kişilerin grip olmamak için düzenli egzersiz yapmaları, havasız yerlerden uzak durmaları, hastalık süresince istirahate dikkat etmeleri, doğal ve yeterli meyve ve sebze tüketmeleri çok önemlidir” dedi.

‘Grip, soğuk algınlığı ile karıştırmamalı’

Şüheda DAYANTÜRK

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte pek çok insanın yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşanıyor. Özel Antalya Yaşam Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. İbrahim Göktaş, özellikle kış mevsiminde artış gösteren grip ve soğuk algınlığı konusunda vatandaşları uyardı.

‘GRİP, SOĞUK ALGINLIĞI İLE KARIŞTIRMAMALI’

Modern hayat geliştikçe insan sağlığını tehdit eden unsurların boyut ve sayıları da değiştiğine dikkat çeken Uzm. Dr. İbrahim Göktaş, bu sorunların başında toplumda hemen hemen bütün yaş gruplarını etkileyen gribal enfeksiyonların başı çektiğini söyledi. Soğuk algınlığı ile gribin karıştırmaması gerektiğine dikkat çeken Göktaş, “Soğuk algınlığı virüslerin neden olduğu hafif burun akıntısı, kol ve bacaklarda ağrı, boğazda yanma, hafif iştahsızlıkla seyreden genelde 2-3 gün içerisinde kendiliğinden sonlanan, ek bir tedavi gerektirmeyen klinik bir durumdur. Gribal enfeksiyon ise, halsizlik ve yorgunluğun daha yoğun olduğu, genelde ateşin eşlik ettiği, iştahsızlık, yaygın eklem-kas ağrıları, baş ağrıları, boğaz ağrısı, bulantı ve kusmanın da eşlik edebildiği ve kendiliğinden geçmediğinden dolayı daha da ağırlaşabilen klinik bir durumdur” dedi.

‘ÇOK TEHLİKELİ SONUÇLARA YOL AÇABİLİR’

Gribal enfeksiyonlarda şikayetler bir haftayı aşıyor ve özellikle üşüme, titreme, ateş şikayetlere eşlik ediyor veya sonradan böyle bir durum başlamışsa mutlaka bir hekim muayenesine başvurulması gerektiğini belirten Uzm. Dr. İbrahim Göktaş, “Grip, özellikle yeni doğan bebeklerde, kronik hastalığı olanlar kişilerde, herhangi bir nedenle veya ilaçla bağışıklık sistemi azalmış kişilerde, çok tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu tehlikeli durumlar son yıllarda giderek artış göstermekle birlikte ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük çapta görülmektedir” diye konuştu.

‘MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ’

Aslında son derece sağlıklı yaşayan kişiler dahi yılın belli bir bölümünde ve belli bir sayıda gribal enfeksiyon geçirilebildiğini belirten Uzm. Dr. İbrahim Göktaş, “Çünkü virüsler el teması, havada asılı kalıp solunum yolu, hasta kişilerin sekresyonları ile herkese bulaşabilmektedirler. Elbette ki kişiden kişiye farklı olan bağışıklık sisteminin güçlülüğü kavramı herkes aynı derecede hastalık oluşmasını engellemektedir. Kişilerin grip olmamak için düzenli egzersiz yapmaları, havasız yerlerden uzak durmaları, hastalık süresince istirahate dikkat etmeleri, doğal ve yeterli meyve ve sebze tüketmeleri çok önemlidir.”

EL HİJYENİNE DİKKAT

Göktaş sözlerine şöyle devam etti:

“Gün içinde sık sık ellerimizi su ve sabunla en az 2 dakika ovalamak şartı ile yıkamamız gerekir. Özellikle kreş yaş grubu çocukları hem en çok etkilenen grup, hem de maalesef en bulaştırıcı grup durumundadır. Dolaysıyla el hijyenin önemi çocukluk döneminde daha da önemlidir. Bulunan oda mutlaka ara ara havalandırılmalı ve eğer mümkün ise etkili bir havalandırma sistemi yapılmalıdır. Hasta kişilerin olabildiğince el yıkamaya özen göstermeleri diğer kişilere bulaşmayı engeller. Yine hasta insanların öksürük, hapşırma gibi etrafa virüs yayan durumlarda daha dikkatli olması gerekir. Bu husus özellikle hastalık daha gelişmeden tedavi olmak açısından önemlidir. Mevsimsel özellikler göz önüne alındığında, beslenme ile ilgili alınan tedbirler bağışıklık sistemini harekete geçirdiğinden her türlü virüse karşı koruyucu bir rol oynamaktadır.”

ANTİBİYOTİK NE ZAMAN KULLANILMALI?

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı konusunda doktor muayenesi ile karar verilmesi gerektiğine dikkat çeken Uzm. Dr. İbrahim Göktaş, “Bakteriyel enfeksiyonlar gelişmedikçe alınan gereksiz antibiyotikler hem hastalık süresini uzatmakta hem de ileride verilmesi gereken tedavileri engellemektedir. Çünkü virüslere karşı burun ve boğazda doğal olarak bulunan savunma sistemini bozmaktadırlar. Ayrıca son yıllarda giderek artan dirençli enfeksiyonların da en büyük sebebi yanlış antibiyotik kullanımı olarak görülmektedir. Antibiyotik seçimi konusundaki en önemli nokta bir doktor muayenesi ile karar verilmesi hususudur. Son yıllarda gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımına bağlı tanı gecikmeleri, hastalığın ilerlemesi ve maalesef hayat kayıpları, giderek artmaktadır” dedi.