GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-01-2022 20:12   Güncelleme : 09-01-2022 20:12

Göz göre göre!

Kemer’in Ulupınar Mahallesi Çıralı mevkiinde dere yatağının deniz ile buluştuğu noktadan Olympos’a geçmek isteyen adı öğrenilemeyen kadın turist, dere yatağında düşen çantasını almak isterken akıntıyla birlikte denize sürüklendi. Açığa sürüklenen ve çevredekilerden yardım isteyen kadına dalgalar nedeniyle müdahale edilemezken, kadın gözden kayboldu. Kadın turist için kara, deniz ve havadan arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, geçtiğimiz ay da dere yatağından Olympos Antik Kentinde kazı alanındaki restorasyon çalışmalarında görevli Tuğba Solhan aracıyla geçmek isterken mahsur kalmış, denize doğru sürüklenen Solhan’ı bölgede tatil yapan tatilciler aracından çıkartarak kurtarmıştı. Olay sonrası kazı ekibi ve bölge sakinleri dere yatağında tedbir alınmamasına tepki göstermişti. Kadın turistin denizde kaybolmasıyla dere yatağı tekrar gündeme geldi. Gazetemizin de sürekli gündeme getirdiği dere yatağı ile ilgili bölge sakinleri Çıralı ile Olympos arasında dere yatağından başka bir geçiş olmadığını belirterek bir an önce köprünün yapılmasını istedi. Turisti görüp, jandarmaya haber veren bölge sakinlerinden Derya Yavuz, “Biz kadını uyardık. Dalga nedeniyle geçemeyeceğini söyledim. Dinlemedi beni. Dereye girince dalgalarla denizde sürüklenip kayboldu. Maalesef göz göre göre gitti turist. Yıllardır buranın kanayan yarası bu. Çıralı ile Olympos arasındaki geçiş yerine maalesef bir köprü yapılamıyor" diye konuştu.

Göz göre göre!

Ahmet Duran YENİGÜN - Şüheda PARTAL

Kemer’in Ulupınar Mahallesi Çıralı mevkiinde tatil için Kemer’e gelen ve ismi öğrenilemeyen kadın turist, sırtında taşıdığı iki çanta ile cumartesi günü saat 12.00'da Çıralı sahiline geldi. Dere yatağının deniz ile buluştuğu noktadan Olimpos'a geçmek isteyen kadın turistin çantalarından biri suya düştü. Çantasını kurtarmak isteyen kadın, akıntıyla birlikte açığa sürüklendi. Çevredekilerden yardım isteyen genç kadını görenler, yardım etmek istese de dalga boyunun yüksek olması nedeniyle müdahale edemedi. Turist kısa sonra gözden kayboldu.

İhbar üzerine olay yerine Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri, Finike'den TCSG 914 Arama Kurtarma Botu, Sahil Güvenlik Dalış Timi geldi. Denizden aramalara başlanırken, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Kemer ilçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı 3 ekip de sahilde arama başlattı. Sahildeki aramada ekipler, kadına ait iki çantayı buldu.

Kemer Kaymakamı Yücel Gemici de bölgeye gelerek arama-kurtarma çalışmaları hakkında ekiplerden bilgi aldı.

‘GÖZ GÖRE GÖRE GİTTİ’

Turisti görüp, jandarmaya haber veren Derya Yavuz, "Bir hafta önceki dalgalar nedeniyle sahile gelen ağaç parçalarını temizlerken saat 12.00 sıralarında sırt çantalı bir turist geldi. Derenin denizle birleştiği yerden Olympos’a geçmek istedi. Çünkü Olympos’a başka geçiş noktası yok. Yürüyüş yapan turistlerin her gün o dereyi geçmesi gerekiyor. Biz kadını uyardık. Dalga nedeniyle geçemeyeceğini söyledim. Dinlemedi beni. Dereye girince dalgalarla denizde sürüklenip kayboldu. Daha sonra biraz ileride iki tane sırt çantası ve kendisini gördük. Yardım istiyordu ancak denizde çok dalga olduğu için ben de giremedim. Maalesef göz göre göre gitti turist. Yıllardır buranın kanayan yarası bu. Çıralı ile Olympos arasındaki geçiş yerine maalesef bir köprü yapılamıyor. Bütün turistler yürüyerek geçmek zorunda kalıyor" diye konuştu.

‘BİR AN ÖNCE BİR KÖPRÜ YAPILMALI’

Ulupınar Muhtarı Habip Altınkaya ise, dere yatağına köprü yapılması konusunda sürekli yetkililere çağrı yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını belirterek, “DSİ’den belediyeye, Turizm Bakanlığı olsun bütün kurumların haberleri var. Çıralı’dan Olympos’a geçmek isteyen yılda 100 bin insan var. Turizm sezonu uzadı, kış aylarında Olympos Antik Kentini gezmek isteyen turistler geçmek istiyorlar. Dere yatağından geçmek isterken suyun içinden kalan oldu, kurtardığımız oldu derken en son da bugünde denize yabancı turistin sürüklenip gittiğini öğrendik. Çok üzgün bir durumdayız. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri havadan ve denizden arama çalışmalarına devam ediyor. Jandarma Komutanlığı ekiplerimiz de kıyıdan sahil bandında arama çalışmalarına devam ediyor. İnşallah kısa sürede bulunur. İnsanları kendimize güldüreceğiz. Bir an önce bir köprü yapılmalı” dedi.

59 KİŞİLİK EKİP ARIYOR

Öte yandan başlatılan arama-kurtarma çalışmalarına dün de devam edildi. Çalışmalara, TCSG 104, TCSG 914 Sahil Güvenlik botları, Sahil Güvenlik helikopteri, Dalış Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma (DEGAK) Timleri, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı'na bağlı 2 dron, Yerli İnsansız Sualtı Gözlem Aracı (ROV), Tekirova Jandarma Karakol Komutanlığı asayiş ekipleri olmak üzere 59 kişilik ekip katıldı.

Kemer İlçe Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ise kadın turistin kimliğini tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

ÖLÜMLE BURUN BURUNA GELMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl aralık ayında da Olimpos Antik Kentinde kazı alanındaki restorasyon çalışmalarında görevli Tuğba Solhan, 8 Aralık 2021 tarihinde Çıralı ile Olimpos arasındaki Ulupınar Deresi’nden aracıyla geçmek isterken derede mahsur kalmıştı. Denize doğru sürüklenen Solhan, ölümle burun buruna gelirken, bölgede tatil yapan tatilciler tarafından aracından çıkarılarak kurtarılmıştı. Olay sonrası kazı ekibi ve bölge sakinleri derede tedbir alınmamasına tepki göstermişti. Dere ağızının sahilde bulunan bir işletme tarafından doldurulması ve işgaller sonrası dere yatağında su debisi yükselmesi sonucu olayın yaşandığı bildirilmiş, daha önce Kemer Belediyesi tarafından yapılan ancak taşkınlara sebebiyet verdiği gerekçesiyle yıkılan köprünün tekrar yapılması istenmişti. Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü ise olayın ardından işgallerin kaldırılması ve temizlik çalışmasına başlamıştı. Gazetemize açıklamada bulunan Olimpos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Yelda Olcay Uçkan, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun dere yatağında temizlik, ıslah ve altyapı yapılması konusunda kararı olduğuna değinmiş, “Yani birinin ölmesi mi gerekiyor bu işlerin yapılması için? Bakın kız gidiyordu resmen. Yani şuan travma geçiriyor kız. Kazı ekibimiz karşı tarafta çocuklar bir şey yapamadı. Suya gitseler onlar gideceklerdi. Hiçbir şey yapamadılar” demişti.