EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-11-2021 21:45   Güncelleme : 03-11-2021 21:45

Göynük Mutfak Sanatları MYO’dan ‘Sokak Lezzetleri Şenliği’

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu, “Cadde de ders var, sokak lezzetleri şenliği” etkinliği düzenledi. İlçe protokolü ve turizmcilerin katıldığı etkinlikte AÜ’lü öğrenciler derslerini hem dışarıda yaptı hem de hünerlerini sergiledi. Öğrencilerin hazırladığı birbirinden lezzetli yemekleri tadan katılımcılar ise öğrencilere tam not verdi. Turizmciler, bu tür etkinliklerin turizm sektörü açısından önemli olduğunu belirterek arttırılması gerektiğine işaret etti. Pandemi döneminde turizm sektörü çalışanlarının başka sektörlere yöneldiğini ve kalifiye personel sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden turizmciler, Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’nun önemine dikkat çekerek, okulda eğitim alan öğrencilerin çekirdekten yetiştiğini ve bölge başta olmak üzere Türk turizmine istihdam anlamında ciddi katkı sağladığını bildirdi. AÜ Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yıldırım Yılmaz, etkinlikte turizmcilerle öğrencileri bir araya getirdiklerini belirterek, amaçlarının sektöre kaliteli ve değerli gençler kazandırmak olduğunu söyledi.

Göynük Mutfak Sanatları MYO’dan ‘Sokak Lezzetleri Şenliği’

Ahmet Duran YENİGÜN – Şüheda PARTAL

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu, “Cadde de ders var, sokak lezzetleri şenliği” etkinliği düzenledi. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun Göynük Belediye Başkanlığı döneminde anahtar teslim ihaleyle Akdeniz Üniversitesi’ne bağışı yapılan AÜ Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu bahçesinde düzenlenen etkinliğe, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Belediye Başkan Vekili Ferhan Fidan, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Kemer Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, AÜ Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yıldırım Yılmaz, turizmciler ve davetliler katıldı.

Etkinlikte, meslek yüksekokulu öğrencileri derslerini hem dışarıda yaptı hem de hünerlerini sergiledi. Öğrencilerin hazırladığı birbirinden lezzetli yemekleri tadan katılımcılar ise öğrencilere tam not verdi.

TOPALOĞLU: ÖĞRENCİLERİMİZİN MUTLULUĞUNA ORTAK OLUYORUZ

Etkinlikte konuşan Başkan Topaloğlu, Göynük Belediye Başkanlığı zamanında AÜ Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulunu anahtar teslim ihaleyle AÜ’ye bağışladıklarını hatırlattı. Okulda eğitim alan öğrencilerin kaliteli eğitim aldığını gördüğünü belirten Başkan Topaloğlu, “Öğrencilerimiz iyi bir eğitim alıyor. Onların bu kadar güzel yeteneklerini görünce daha da mutlu oluyoruz. Burayı eğitime bizim dönemimizde anahtar teslim ihale ile üniversitemize bağışladık. Öğrencilerimizin mutluluğuna ortak oluyoruz. Aslında anlatmaya gerek yok her şey ortada. Öğretmen ve öğrencilerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DOÇ. DR. YILMAZ: İSTİHDAM OLANAKLARI ÇOK YÜKSEK

Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yıldırım Yılmaz, ise, amaçlarının sektöre kaliteli ve değerli gençler kazandırmak olduğunu söyledi. Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve sivil toplum kuruluşlarının kendilerine büyük destek verdiğini ifade eden Yılmaz, “Cadde de ders var, sokak lezzetleri şenliğini ilk defa yapıyoruz. Bu etkinliğimizi daha sonraki yıllarda da genişleterek yapmaya çalışacağız. Çocuklarımız burada kendi el emekleriyle yaptığı ürünleri davetlilere sunuyor. Burada eğitim görüp mezun olan öğrencilerin istihdam olanakları çok yüksek. Biz bu anlamda turizm işletmecileri ile çok güzel ortaklıklarda bulunuyoruz. İlişkilerimiz her geçen gün iyileşiyor. Her ne kadar mevcut öğrenci sayımız az ise de biz elimizden geleni bu anlamda yapmaya çalışıyoruz. Sektörün eğitimli iş gücü ihtiyacını bir nebzede olsa karşılıyoruz. Buradaki otel müdürleriyle konuştuğumuzda turizm sektöründe çok önemli eğitimli personel açığı olduğunu görüyoruz. Bu tip okulların sayısı artarsa bu açıklığı çok daha rahat kapatabiliriz. Çünkü burada eğitimli personellerin bu işleri yapması gerekiyor. Bu yüzden de öğrencilerimizin iş bulma şansı var, çünkü işsiz kalma şansları yok. Biz burada öğrencilerimizi yetiştiriyoruz ve turizmcilerimize sunuyoruz, onlarda bu eğitimli personelleri alıp tesislerinde iş imkanı sağlıyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DR. ARSLAN: GENİŞ BİR ALANDA EĞİTİM VERİYORUZ

Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Arslan da, Göynük Mutfak Sanatları MYO’da kayıtlı 373 öğrencinin bulunduğunu ve geçen yıl aşçılık ve ikram hizmetleri programı bölümlerinden 57 öğrencinin mezun olduğunu ve bu yıl ilave olarak pastacılık bölümünün de açıldığını söyledi. Okulda aşçılık, pastacılık ve ikram hizmetleri programları olduğunu belirten Dr. Arslan, Daha çok aşçılık alanına ait mutfak eğitimi veriyoruz ayrıca hem ulusal hem de uluslararası pastacılık alanında ve ikram ağırlıklı eğitimlerin olduğu geniş bir alanda tüm yiyecek içecek departmanlarına ilişkin eğitimler veriyoruz. Her yıl öğrencilerimizi mezun ediyor ve onlarda istihdam olanağını yakalıyorlar” dedi.

Turizmciler ise, bu tür etkinliklerin turizm sektörü açısından önemli olduğunu belirterek arttırılması gerektiğine işaret etti. Pandemi döneminde turizm sektörü çalışanlarının başka sektörlere yöneldiğini ve kalifiye personel sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden turizmciler, Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’nun önemine dikkat çekerek, okulda eğitim alan öğrencilerin çekirdekten yetiştiğini ve bölge başta olmak üzere Türk turizmine istihdam anlamında ciddi katkı sağladığını bildirdi.

YORULMAZ: TÜRK MUTFAĞI, DÜNYADA FARK YARATTIĞIMIZ NOKTALARDAN BİRİ

Göynük Mutfak Sanatları MYO’nun turizm sektörü açısından çok güzel işler gerçekleştirdiğini ifade eden Ulusoy Kemer Holiday Club Genel Müdürü ve KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, “Biz bu kurumu kurulduğundan beri takip ediyoruz ve çok güzel işler gerçekleştiriliyor. Çok güzel öğrenciler yetişiyor. Tabi ki bu bizim sektörümüz açısında da çok önemli. Malum turizm sektöründe istihdam ve personel problemleri var. Bu tip organizasyonlarla tüm birimler için bunun büyütülmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. O bakımdan sektör açısından çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Özellikle Türk mutfağı, turizmde tüm dünyada fark yarattığımız noktalardan biri. Dolaysıyla bunun önemi biraz daha fazla. Onun için bu tür organizasyonlar arttırılmalı” dedi.

DİNÇER: İSTİHDAM ANLAMINDA SEKTÖRE CİDDİ KATKISI VAR

Göynük Mahallesi’nde bulunan Club Boran Mare Beach Otel sahibi Aziz Dinçer de bölge turizmi açısından Göynük Mutfak Sanatları MYO’nun bir şans olduğunu belirterek, Göynük’ün Türkiye’de anaokulundan akademiye kadar olan eğitim-öğretim kurumlarının bulunduğu tek bölge olduğunu söyledi. Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun Göynük Belediye başkanlığı döneminde bu okulların meydana geldiğini hatırlatan Dinçer, “Tabi buradaki okulları geçmiş dönemde otelci ve belediyelerin işbirliğiyle yapıldı. Bu anlamda da alçak gönüllük yapmadan kendimize de pay çıkarıyorum. Yani burada herkesin emeği var. Bizim de otelciler olarak katkılarımız oldu. Şimdi de onun gururunu yaşıyoruz. Burada yetişen gençlerimiz tüm Türkiye’ye yayılıyorlar. Ayrıca bölgemize de istihdam anlamında ciddi katkısı var. Mutfak dediğiniz zaman aşçı olarak düşünmemek gerekiyor, bu işin sıcak, soğuk, kasaphane ve tatlı gibi bölümleri var. Dışardan aşçı denebilir ama doktorluk gibi düşünmek gerekiyor. Herkese doktor derler ama bunun cerrahı var, kulak-burun-boğazcısı gibi uzmanlık alanları var, bu sektörde böyle. Burada da gençlerimiz akademik anlamda çok güzel yetişiyorlar. Gönül ister ki bu tür eğitim kurumları daha da çoğalsın. Çünkü ciddi eleman açığımız var. Yani Türk turizminin gelişmesinde bu tür kalifiye elemanlara çok ihtiyacımız var. Onun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

GÖKHAN: DEVAMLILIĞI ÇOK ÖNEMLİ

MG Hotel White Lilyum ve MG Hotel Moms İşletme Sahibi Murat Gökhan, ise “Öğrenim gören gençlerimizi önümüzdeki dönemde otellerimizde çalıştırmak ve istifade etmek üzere burada bulunuyoruz. Tabi ki burada çok güzel bir organizasyon yapılıyor, ancak Kemer’de ya da bölgesel olarak da yapılması bence daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Buradaki gençlerimiz ve otelciler açısında da bu tür organizasyonların devamlılığı çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

KOBAL: ÇOK İYİ BİR MESLEK SEÇMİŞLER

Viking Hotels sahiplerinden Can Kobal da, kendisinin de bir turizm meslek okulu mezunu olduğunu belirterek, “Çok iyi bir organizasyon. Pandemi döneminde özellikle turizm çalışanları başka sektörlere yöneldi. Bundan dolayı da turizm sektörü olarak eleman açısından çok ciddi bir sorunumuz var. Bu tür okullar bizim için çok önemli. Bende bir turizm meslek okulu mezunuyum. Bu işe sıfırdan başladık ve patron olduk. Burada okuyan öğrencilere de bu işi sevmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü önleri çok açık ve çok iyi bir meslek seçmişler. Bu tür organizasyonlar daha sık yapılırsa turizm sektörü açısından daha iyi olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

BATIHAN: BİZE DAHA FAZLA UMUT VERİYOR

Meder Resort Hotel Genel Müdürü Murat Batıhan da, “Bu tür etkinliklerin olması biz turizmciler açısından çok güzel bir olay. Gençlerimizin yenilikleri keşfetmeleri ve görmeleri bizim içinde iyi. Önümüzdeki yıl çalışanlarımızın bir kısmını da buradan temin etmek istiyoruz. Çünkü mutfak bölümündeki şeflerin üniversiteli ve çekirdekten yetişmiş olması bizim için daha iyi. Burada daha bilinçli ve kültürlü bir neslin yetişmesi bize açıkçası daha fazla umut veriyor” diye konuştu.

AdminAdmin