GÜVENLİK
Giriş Tarihi : 13-12-2020 11:57   Güncelleme : 13-12-2020 11:57

Gazipaşa'da yağmur, Alanya ve Demre'de dolu

Gazipaşa ilçesinde yağmur nedeniyle yollar suyla kaplanırken, Alanya ve Demre ilçelerinde ise dolu etkili oldu.

Gazipaşa'da yağmur, Alanya ve Demre'de dolu

Antalya'nın Gazipaşa, Alanya ve Demre ilçelerinde dün akşam yağmur ve dolu yağışı etkili oldu. Demre ile Kaş ilçeleri arasındaki Yuva Mahallesi'ne, dün saat 21.00 sıralarında dolu yağdı. 15 dakika süren yağış sonrası bazı yerlerde dolu kalınlığı 20 santime ulaştı. D-400 kara yolunda, 10 santim kalınlığında dolu yığınları oluştu. Kısa süre sonra yağan yağmur, doluyu eritti. Dolunun sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatte yağması, kara yolunda olası birçok olumsuzluğun önüne geçti. Dolunun tanelerinin iri olmaması nedeniyle seralarda küçük çaplı örtü delinmeleri ile Ahmet Keleş isimli vatandaşın seralarındaki çökme dışında hasar oluşmadı.

ALANYA'DA CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE DOLU

Alanya ilçesinin İncekum Mahallesi'nde saat 05.30 sıralarında başlayan yağmur, yerini şiddetli doluya bıraktı. Ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle bahçeler ve sokaklar beyaza büründü. Dolu, yaklaşık 10 dakika etkisini gösterdi. Sese uyanan vatandaşlar ise evlerinin penceresine çıkarak yağan doluyu izledi. Otomobil sahipleri ise dolu bittikten sonra araçlarının yanına giderek, hasar olup olmadığını kontrol etti.

DOLU ARAÇLARIN CAMLARINI KIRDI

Dolu yağışında sokaklar beyaza bürünürken, ceviz büyüklüğünde yağan dolu, otomobillerin camlarına hasar verdi. Evlerin yanında bulunan jeneratörlerin üzerindeki platformlara da zarar veren dolu yağışı, daha çok otomobillerde maddi hasar bıraktı.

YOLLAR SUYLA KAPLANDI

Gazipaşa ilçesinde sabaha karşı etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Yollardaki mazgalların tıkanması nedeniyle yağmur suları tahliye edilemeyince yollar suyla kaplandı. İlçede yaşayanlar sabah uyandıklarında yolların ve bahçelerinin suyla dolduğunu gördü. Vatandaşlar, suyun tahliyesi için çaba gösterirken, belediye ekiplerinden de yardım istedi. İlçede açılan pazar yerleri de suyla doldu. Suyun kalınlığı yer yer 20 santimi buldu.

'BEN TAŞ YAĞIYOR ZANNETTİM'
Antalya'da dün başlayan sabah saatlerinde de etkisini sürdüren sağarak ve dolu Manavgat'ta da zarara yol açtı. İlçeye bağlı Yavruğan, Evrenseki ve Çolaklı mahallelerinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle seralar büyük zarar gördü. Bölgedeki cam seraların camları kırılırken plastik seraların tamamında yırtıklar oluştu. Manavgat İlçe Tarım Orman ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ziraat odası yetkilileri seralarda inceleme başlattı.
Yavrudoğan muhtarı Hilmi Baştaş, dolu yağışının saat 02.00 sıralarında başladığını belirterek, “Mahallemizde 100 dönüm plastik, 10 dönüm cam sera zarar gördü. Toplam zararımız yaklaşık 1 milyon 300 bin lira civarında" dedi. Hem plastik hem cam serası zarar gören Fatma Kaymaz ise, gece şiddetli gürültüyle uyandıklarını anlatarak, “Adeta evin üzerine taş yağıyor zannettim. O kadar şiddetliydi. Sonra dolu yağdığını gördüm. Sabah olduğunda seramızın tamamen kullanılamaz hale geldiğini anladım. Ne yapacağız bilmiyorum" diye konuştu.
Plastik ve cam seralarında kabak ekili olduğunu söyleyen Hasan Kaymaz, cam seranın 1200 metrekare olduğunu belirterek, içinde bulunan üründen 15 bin liralık gelir elde etmeyi planladığını söyledi. Serada büyük zararı olduğunu anlatan Kaymaz, “Camlar hala dökülüyor, nasıl temizleyeceğiz bilmiyorum. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.
'GÜÇLÜKLE İŞE GELDİM'
Gazipaşa'da bir restoranda garson olarak çalışan Mustafa Boz (27) ise yaşadığı su baskını şokunu anlattı. Boz "İşe gitmek için saat 08.00 sıralarında kalktım. Şiddetli yağmur vardı. Aracımla hal yoluna geldim ama geçiş yoktu. Uzun süre orada bekledim. 2-3 saatlik yağıştan sonra çok zor durumda kaldım, güçlükle işyerine geldim. Mazgallar tıkandığı için su birikmiş. Onlar açıldıktan sonra su çekilmeye başladı" dedi.
Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz da baskın yaşanan bölgelerde incelemelerde bulundu.

(DHA)a