YAŞAM
Giriş Tarihi : 11-11-2020 15:37   Güncelleme : 11-11-2020 15:37

Fidanlar toprakla buluştu

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için başlatılan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde, Varsak Kirişçiler Mevkiinde fidanları toprakla buluşturdu.

Fidanlar toprakla buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 'Geleceğe Nefes' sloganıyla başlatılan etkinlik kapsamında bu yıl da 11 Kasım saat 11.11'de 81 ilde aynı anda fidanlar toprakla buluştu. Bu yıl ilk defa Azerbaycan, Bosna-Hersek, Malta, Kosova, Senegal, Kazakistan ve Ukrayna'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 30 ülkenin katılacağı Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 83 milyon fidan toprakla buluştu.

HEDEF GELECEK NESİLLERE DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE BIRAKMAK

Vali Ersin Yazıcı, gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için Kepez ilçesi Varsak Kirişçiler mevkiinde fidan dikimi gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşan Vali Yazıcı, “Şehrimiz ağaç ve orman zenginliği bakımından Türkiye'nin önde gelen illerinden olsa da biz bu yeşilliğimizi ve orman varlığımızı daha da artırmaya devam edeceğiz. Ormanlar hepimizin bildiği gibi bir ülkenin akciğerleri, en büyük zenginliği ve yaşam kaynağıdır. Sağlıklı yaşayabilmemiz için temiz hava temiz su ve temiz toprağa ihtiyacımız var. Aldığımız nefesten tutun da hayat bulduğumuz suyun ana kaynağı ormanlarımızdır. Bu nedenle ormanları korumak tüm insanlığın ortak görevidir" diye konuştu.

ORMANSIZ BİR YURT, VATAN DEĞİLDİR

Ormanların öneminden bahseden Vali Yazıcı, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 'Ormansız bir yurt, vatan değildir' diyerek, ormanların bizler için nedenli önemli olduğuna işaret etmiştir. Bizler 'Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz' düsturuyla hareket eden bir medeniyetiz" ifadelerini kullandı

TÜM CANLILARA NEFES OLACAK

'Geleceğe Nefes' seferberliğiyle Antalya'nın tüm ilçelerinde, saat 11.11'de fidanların toprakla buluştuğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Ülkemize hediye edeceğimiz fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacak" diye konuştu.

Konuşmasının sonunda 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nü kutlayan Vali Yazıcı, “Daha yeşil bir Türkiye için 'Bugün Fidan, Yarın Nefes' sloganıyla diktiğimiz fidanlarımızın ağaca, ağaçlarımızın ormana dönüşmesini diliyorum. Bu anlamlı çevre seferberliğinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

(DHA)