GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-09-2021 19:19   Güncelleme : 19-09-2021 19:19

Fatura çiftçiye kesildi!

Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde Kemer Belediyesi’ne ait depoda bulunan elektrik panosundan Sulama Birliği’nin sondaj kuyusundaki dalgıç pompasına enerji sağlayan elektrik hattı, elektrik faturasının 12 bin 658 TL gibi yüksek bir rakam gelmesi üzerine belediye tarafından kesildi. AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, konu ile ilgili Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’na tepki gösterirken, konunun çözümü için gerekli yerlerle iletişim halinde olduklarını ve kısa sürede vatandaşların mağduriyetini gidereceklerini söyledi. Başkan Topaloğlu ise, Sulama Birliği’nin keyfi davranışı sonucu durumun bu hale geldiğini belirterek, “Hem bizden elektriği kaçak alıyorlar hem de Çamyuva halkından para alıyorlar” dedi. Bahçe ve tarlaları susuz kalan Çamyuvalı çiftçiler de faturanın kendilerine kesildiğini belirterek, konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklediklerini söyledi.

Fatura çiftçiye kesildi!

Şüheda PARTAL

Kemer’in Çamyuva Mahallesi’nde Kemer Belediyesi’ne ait depoda bulunan elektrik panosundan Sulama Birliği’nin sondaj kuyusundaki dalgıç pompasına enerji sağlayan elektrik hattı, elektrik faturasının 12 bin 658 TL gibi yüksek bir rakam gelmesi üzerine belediye tarafından kesildi. Bahçe ve tarlaları susuz kalan Çamyuvalı çiftçiler de faturanın kendilerine kesildiğini belirterek, konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

‘ÖNCE SÖZ VERİYORSUN, SONRA SÖZÜNDE DURMUYORSUN’

Elektriğin kesilmesi üzerine Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’na tepki gösteren AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, konunun çözümü için gerekli yerlerle iletişim halinde olduklarını ve kısa sürede vatandaşların mağduriyetini gidereceklerini belirterek, “Kemer'de bu yıl kuraklıktan dolayı tarımsal sulama alanında gerçekten ciddi sıkıntılar yaşadık. Halkımız ufak tefek mağduriyetler yaşasa da bu sürece hep beraber el ele vererek atlatmak için büyük çaba sarf ettik. Geçen yıl Çamyuva’ya Sulama Birliği bir Sondaj sağlamıştı. Bu yıl ciddi sıkıntılar yaşamaya başlayınca hemen alelacele bu sondajı 2 ay önce devreye soktuk. Dün Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir beni arayarak, Çamyuva'daki sondajın elektriğini belediyenin kestiğini söyledi. Ben ilk başta buna inanmadım. Bu kuraklıkta böyle bir şey olmaz dedim. Sonra yaptığım araştırmalarda, o dönemde çalışmalar sürerken abone işi biraz gecikecek diye belediyenin burada Çamyuva sorumlusu arkadaşla, Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül ile görüşmeler yapılmış hatta burada vatandaşlarla görüşmüşler bizim buradaki belediye adına yapılan aboneden kullanılsın diye buraya elektrik hattını bağlamışlar ve pompa 2 aydır çalışıyordu” dedi.

‘TEK KELİMEYLE KINIYORUM’

Ondan sonraki süreçte biraz gecikmeler yaşandığını ifade eden Minta, “Eyvallah hepsine hak veriyorum. Ama şimdi böyle bir süreçte adeta milli mücadele verilirken sulama ile alakalı ben, gerçekten belediyenin buraya gelip elektriği kesip ondan sonra halkı böyle mağdur etmesini tek kelime ile kınıyorum. Zaten bunun başka açıklanacak hiçbir tarafı da yok. Sadece Belediye Başkanı Sayın Topaloğlu'na yazıklar olsun diyorum. Beni akşamdan beri vatandaşlar arıyor; başkanım biz ne yapacağız? diye. Onlar da hiç merak etmesinler, biz gerekli görüşmeleri yaptırdık işi hızlandıracağız, yarın öbür gün yeniden sulama birliği adına aboneyi yaparak buranın sondajını iki aydır olduğu gibi yine faaliyete geçireceğiz” diye konuştu.

‘ELEKTRİK FATURASINI ÖDEMEYE HAZIRIZ’

12 bin TL fatura üzerine belediyenin elektriği kestiğini belirten Minta, “Ben buradan sayın Topaloğlu'na sesleniyorum; biz işgal ettiğimiz oturduğumuz bütün makamları halkımızın faydasına kullanan bir zihniyetiz. Eğer Gerçekten bu 12 bin liralık fatura yüzünden belediye sıkıntıya düşmüşse ya kendisi getirsin ya da faturayı göndersin biz o halkımızın kullanmış olduğu elektrik faturasını ödemeye hazırız. Gerçekten bunlar çok ucuz şeyler. O oturduğu koltuğa bu halk oy verdi ve oturdu. Bir ara meclis toplantısına çıktı ‘benim oğlum 24 senedir ticaret yapıyor’ demişti. Belediye başkanı oluncaya kadar oğlu 24 sene ticaret yapmış ne yat alabilmiş ne kat alabilmiş ve Mustafa Bilici'nin açıkladığı gibi 500-600 bin TL'ye binecek motor alamamış. Sayın Topaloğlu belediye başkanı olduktan sonra bunların hepsini aldı. Yani o her şeyi bu halkın verdiği oya borçlu. Ama tutup da şimdi halkın 10 bin TL faturası gelen suyunu kesiyor. Yazıklar olsun ve aslında böyle yaptı ucuz şeylere çok gelmek de istemiyordum ama özellikle Çamyuva halkı şu son olayı bütün çıplaklığı ile görsün. Bu sulama birliği belediyeye verilsin ve biz gerekirse size bedava su veririz. Sen 10 bin TL'lik fatura için halkın elektriğini ve kullandığı suyu kestiriyorsun, ondan sonra tutup halka gerekirse bedava su vereceğim diyorsun. Böyle mi vereceksin Sayın Topaloğlu? Bu halka yapılacak bir şey değildir. Resmen bir zulümdür. Artık bu yaşananları Kemer kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

BAŞKAN TOPALOĞLU: KOMŞUNUN YANINDA HIRSIZ MELEK KALIRMIŞ

Konu ile ilgi gazetemize açıklamada bulunan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, Sulama Birliği’nin belediyeye müracaat etmeden izinsiz olarak elektrik hattını çektiğini ve usulsüz elektrik kullandığını söyledi. Konu ile ilgili belediye ekiplerinin tutanak tuttuğunu ve yazışmalarla da Sulama Birliği’ne bilgi verildiğini hatırlatan Başkan Topaloğlu, her zaman çözümden yana olduklarını belirterek, “Bizden izinsiz olarak Sulama Birliği oraya bağlamış. En son fatura 12 bin 600 TL geldi. Biz onlara bunu teslim ettikten sonra 2 ay süre verdik. Abone olun bu parayı da ödeyin halkımız mağdur olmasın dedik. Ama abone olmuyorlar, biz onun için kestik. Ben dün muhtarla da görüştüm ve dedim ki; ‘Eğer sulama birliği Çamyuva halkından para almayacaksa tamamdır ömür billah kullansınlar. Biz para istemiyoruz.’ Ama hem bizden elektriği kaçak alıyorlar hem de Çamyuva halkından para alıyorlar. 2 aydır süre verilmiş ve 2 ay süre zarfında abone olmamışlar. Bu faturayı sulama birliğinin ödemesi gerekiyor. Çünkü o para alıyor zaten. Çamyuva halkından para almasın bizden de ömür boyu kullansınlar. Biz her zaman çözümden yanayız, ama komşunun yanında hırsız melek kalırmış şimdi de efeleniyorlar. Sulama birliği şu ana kadar Kemer Belediyesine müracaat dahi etmemiş. Faturayı biz öderiz derler, faturayı da gönderirim. Ama bize sulama birliğinden yetkili kimse gelmedi. Bu iş bir şekilde çözülür, yeter ki istesinler. Bunların hepsi delilli tutanaklı ve tebligatı yapılmış şeyler. Hem vatandaştan sulama için para toplayacaklar hem de faturalarını ödemeyecekler. Oda bir kamu kurumu. Biz nasıl elektrik projemizi hazırlayıp abonelik alıyorsak onlarda almalı. Bunu kimse belediyeye mal edemez. Her kurum kendi görev yetki ve sorumluluk sahası içinde işlerini yürütmelidir” şeklinde konuştu.

VİCİR: MAĞDURİYET BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ

Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir de konu ile ilgili başta Sulama Birliği olmak üzere, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta ile görüşerek vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söylediğini belirtti. Çamyuvalı çiftçilerin sürekli kendisini aradığını ifade eden Vicir, “İnsanlar susuz kaldı. Tarla ve bahçelerde ürünler kuruyor. Sorun bir an önce çözüme kavuşturulmalı. Bu sıcakta olacak iş değil. Çiftçilerimizin zarara uğramaması için konu çözüme kavuşturulmalı” dedi.

Öte yandan Kemer Belediyesi tarafından gönderilen yazıda ise, “Belediyemize ait Çamyuva Mah. Atatürk Cad. Çamyuva Semt pazarı yan tarafında bulunan 99……… tesisat numaralı, 63……. sayaç seri numaralı elektrik abonemize yüksek gelen elektrik faturasından dolayı 20.08.2021 tarihinde Zabıta biriminde görevli arkadaşlar ile yerinde kontrol edilmiştir. Yerinde kontrol edilen belediyemize ait elektrik sayacının bulunduğu panonun sayaç çıkışına bağlı enerji barasından kablo(4x16mm2) çekilerek Sulama birliğine ait olan cihaza Enerji verilmesi ve kullanılmasına yönelik usulsüz olarak kablo çekilmiş olup enerji kullanımı tespit edilmiştir. Belediyemize ait abonelikten usulsüz kullanım olduğu ve Sulama birliğine ait su motorlarının kullanımından kaynaklı enerji tüketmesi ile elektrik faturasının yüksek geldiği, yerinde incelemenin ardından enerji aldığı tutanak ve resim ile kayıt altına alınmıştır (Ek1). Aboneliğimize ait gelen son 3 fatura ektedir (Ek2). Yüksek gelen faturanın ödemesi için Sulama birliğine tahakkuk edilmesi ve gerekli işlemlerin yapılmasını gereğini bilgilerinize rica ederim” denildi.

Belediye ait panoya ait gelen fatura tutarları ise 08.12.2020-05.02.2021 arasında 57,97 TL, 05.02.2021-06.07.2021 arasında 128,73 TL, 06.07.2021-06.08.2021 arasında 2 bin 930 TL, 06.08.2021-07.09.2021 arasında ise 12 bin 658 TL’lik enerji tüketimi yapıldığı gözlemlendi.