GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-04-2022 21:42   Güncelleme : 24-04-2022 22:05

Fakülte olacaktı, talan oldu

2016 yılından bu yana eğitime açılması planlanan Akdeniz Üniversitesi Kemer Denizcilik Fakültesi binası talan edildi. Kapılarında kilit bulunmayan binanın iç kısımlarında klimalar, demir kapılar, kalorifer petekleri, elektrik tesisatı ve merdiven korkulukları gibi malzemeler çalınırken, alçıpan duvarlar ve pvc camlar taş ve tekmeler ile kırıldı. Ulusal bayramlar olmak üzere birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Aspendos Salonu ise adeta yerle bir edilmiş bir vaziyette. Zamanın bir çok öğrenciye ev sahipliği yapan bina şimdilerde bimekan şahısların mekanı oldu. Bira şişelerinden duvarlara küfürlü ve cinsel içerikli yazılara kadar adeta kaderine terk edilen binada duvarlar hurda malzemeler için neredeyse yok olmuş durumda. Binayı gezen Merkez Mahallesi Muhtarı Yusuf Salova, yıllardır öğrencilere ev sahipliği yapan binanın artık bimekan şahıslara ve hırsızlara ev sahipliği yaptığını söyledi.

Fakülte olacaktı, talan oldu

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’de kapatılan Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) binası 2016 yılında Denizcilik Fakültesi için Akdeniz Üniversitesi’ne devredilmişti. O dönem tadilata girmesi beklenirken yapılan incelemelerde binanın depreme dayanıksız olduğu ve güçlendirilmesi gerektiği belirtilerek bina kaderine terk edildi. 2017 yılında dönemin Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç’in girişimleri ile binanın fakülteye dönüştürülmesi kapsamında tadilat için 1 milyon TL’lik ödenek çıkartılmış ve çalışmalara başlanacağı bildirilmişti. Ancak aradan geçen zamanda sadece Akdeniz Üniversitesi Kemer Denizcilik Fakültesi tabelası asıldı ve binada hiçbir işlem yapılmadı.

2019 yılında ise Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, binanın depreme dayanıksız olduğu ve güçlendirme maliyetlerini yüksek olacağı gerekçesiyle binanın Kuzdere Mahallesi’nde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait araziye yeni bir bina yapılarak eğitime açılması için girişimde bulundu. Ancak yer tahsisi iptal edildi. O yıl açıklamada bulunan AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, “Denizcilik Fakültesi için öngörülen ve Akdeniz Üniversitesi’ne tahsis edilen binanın depreme dayanaksız olduğu doğrudur. Fakat yeni yer çalışması belediye başkanının görev ve sorumluluğunda değildir. Konu ile ilgili Hükümet yetkililerimiz ve Akdeniz Üniversitesi yetkilileri ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Kuzdere Mahallemizde bulunan yerde zaten Orman Bakanlığımıza aittir” demişti.

2020 yılının şubat ayında da gazetemize açıklamada bulunan Minta, Akdeniz Üniversitesi Denizcilik Fakültesi binasının güçlendirilerek eğitime açılması konusunda çalışmaların başladığını belirterek, “Çeşitli sebeplerden dolayı bu binayı yaklaşık 2 yıldır kullanamıyoruz. Denizcilik Fakültesi öğrencileri şu anda Akdeniz Üniversitesi Kampüsünde eğitimlerine devam ediyorlar. Onunla alakalı da bir sürü ayak oyunları oynandı, ama neticede biz ne dediysek o oldu. Biz o binaya zaten Kemer Denizcilik Fakültesi diye tabelasını astırmıştık” diye konuşmuştu.

2021 yılı Kemer Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında konuşan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, Denizcilik Fakültesi için Kuzdere Mahallesi’nde 33 dönüm yer ayarlandığını ancak 15 gün sonra vazgeçildiğini belirterek, “Bir önceki Antalya Valisi Münir Karaloğlu telefonla arayarak üniversite yapacak adamı buldum ve ormandan veya başka bir yerden bir yer bulalım ve üniversiteyi yapalım dedim. Haberleştik ve bir önceki Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, önceki Kemer Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Orman genel Müdürlüğünden sorumlu bir arkadaş giderek Kuzdere Mahallesi’ndeki köprünün yan tarafından 33 dönümlük yer ayarlandı. Bütün yazışmaları yaptık. En son üniversiteden aradılar ve ‘orman bizden yıllık 90 bin lira para istiyor, biz bu parayı veremeyiz’ dediler. Ben de bu parayı belediye olarak biz veririz dedim. Ama 15 gün sonra orman bize yeri vermekten vazgeçti. Acaba niye vazgeçti?” dedi.

Topaloğlu’nun açıklamalarına cevap veren Minta ise, Denizcilik Fakültesi binasının ilçedeki bir otele verilmeye çalışıldığını iddia ederek, “O binayı bir şekilde engelleyip Özkaymak Otel’e vermeye çalışıyorlar. Onların tek derdi oraya fakülte yapılmasın bütün gayeleri bu. Ben burada olduğum sürece o fakülte oraya yapılacak. O fakülteyi kimseye yedirmem. Orası Kemer’in fakültesi olacak. Sayın Topaloğlu; ‘bu binanın dayanıklı hale getirilmesi için 16 milyon lira para gerekiyor’ dedi. Sana bu 16 milyon rakamını kim verdi? Kim açıkla. Onların yaptığı o hileli projede bile 3 milyon 344 bin lira. Sana bu 16 milyonu kim verdi?” diye sormuştu.

DENİZCİLİK FAKÜLTESİ, REKREASYON MESLEK YÜKSEKOKULU’NA DÖNDÜ

Geçtiğimiz günlerde ise Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer’de yer alan sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri ile birlikte Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ı ziyaret etmiş ve ziyarette Kemer Denizcilik Fakültesi binasının bulunduğu bölgeye yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi alışverişi gerçekleştirilmişti.

Ziyarette Rektör Özkan, Kemer’de bulunan Denizcilik Fakültesi binasının nasıl değerlendirileceği konusunda uzun süredir çalışma yaptıklarını belirtmişti. Yapılacak planlamanın hem Kemer’e kalıcı olmasını hem de Akdeniz Üniversitesi açısından prestijli bir proje olmasını istediklerini söyleyen Rektör Özkan, “Kemer’in ihtiyaçlarına yönelik bir yapılanmayı uygun görüyoruz. Bu nedenle Turizm Fakültesi Dekanımızın da katıldığı bir toplantıda, özellikle animasyon ve eğlence sektörüne personel yetiştirecek bir bölümün eksikliği gündeme geldi. Kemer ilçemizde birçok otel var ama animasyon ekiplerinin neredeyse tamamı yurt dışından geliyor. Bu açığı biz Kemer’e açacağımız Rekreasyon Meslek Yüksekokulu ile çözebiliriz. Rekreasyon ve Animasyon bölümleri ile sektöre nitelikli personel kazandırmak istiyoruz. Bu projenin Kemer’e ve turizm sektörüne çok önemli katkıları olacaktır” diye konuşmuştu.

TALAN EDİLDİ

2016 yılından bu yana eğitime açılması planlanan Akdeniz Üniversitesi Kemer Denizcilik Fakültesi binası ise talan edildi. Kapılarında kilit bulunmayan binanın iç kısımlarında klimalar, demir kapılar, kalorifer petekleri, elektrik tesisatı gibi malzemeler çalınırken, alçıpan duvarlar ve pvc camlar taş ve tekmeler ile kırıldı. Ulusal bayramlar olmak üzere birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Aspendos Salonu ise adeta yerle bir edilmiş bir vaziyette. Zamanında bir çok öğrenciye ev sahipliği yapan bina şimdilerde bimekan şahısların mekanı oldu. Bira şişelerinden duvarlara küfürlü ve cinsel içerikli yazılara kadar adeta kaderine terk edilen binada duvarlar hurda malzemeler için neredeyse yok olmuş durumda.

Binayı gezen Merkez Mahallesi Muhtarı Yusuf Salova, yıllardır öğrencilere ev sahipliği yapan binanın artık bimekan şahıslara ve hırsızlara ev sahipliği yaptığını söyledi. Salova, binanın iç kısmının hurda demir için alçıpanların kırılarak demirlerin, elektrik tesisatının ve demir kapıların söküldüğü, duvarların yazılar ile kaplı olunduğunu, trafonun bile söküldüğünü ve camların kırıldığını ifade etti. Binadaki hasarın çok büyük olduğunu dile getiren Salova, bir an önce binada önlem alınması gerektiğini söyledi.

AdminAdmin